Vraj k volenej funkcii má ústavou zaručený prístup každý - a tak požiadavka stredoškolského vzdelania je proti ústave.
Sú však aj iné obmedzenia, ktoré bránia kandidovať na post starostu - napríklad vek, trestné stíhanie... Tie nie sú protiústavné?
A čo tak človek pozbavený svojprávnosti - aj ten má podľa ústavy garantované právo uchádzať sa o volenú funkciu? Veď je demokracia...
Funkcia starostu či primátora nie je len zastupiteľská, ale aj výkonná.
Isté vzdelanie starosta nepotrebuje len k tomu, aby vedel prečítať sľub pri preberaní funkcie, ale aby vedel spravovať to, čo sa mu úradom zveruje.
Občania mu zverujú správu materiálnych i nemateriálnych hodnôt svojej obce / mesta.
A aby ich vedel spravovať, musí mať k tomu predsa isté predpoklady...
V tom je rozdiel medzi starostom a členom zastupiteľstva - tak ako to naznačujem v nadpise článku:
Každý má právo využívať dopravné prostriedky. Ak by sme niekomu zakázali chodiť po ulici, či nastúpiť do autobusu, je to určite diskriminácia.
Je však diskrimináciou, ak k použitiu motorového vozidla sa vyžaduje vodičský preukaz - čiže absolvovanie autoškoly a následné skúšky?
A čo tak šofér autobusu? Nastúpili by ste do aurobusu, ktorý by na základe ústavného práva šoféroval človek, ktorý nerozozná plyn od brzdy a dopravné predpisy sú pre neho španielskou dedinou?
Posledné štyri roky boli vo viacerých obciach občania prinútení "viesť sa v autobuse", vedeným takýmto "šoférom". Je správne, že aspoň v tomto nová zákonná úprava urobí poriadok.
Od starostu sa však po novom nežiada, aby bol ústavným právnikom, ani renomovaným manažérom, ani PhD. nepotrebuje, ba ani maturitu. To požadované vzdelanie je naozaj minimum k tomu, aby mohol riadne vykonávať úlohy spojené s funkciu, o ktorú má záujem.
Politik-právnik pán Lipšic považuje toto upretie práv kandidovať na starostu analfabetom za nedemokratické. Čo je však demokracia?
Nebol tento zákon demokraticky odhlasovaný v parlamente demokraticky zvolenými poslancami?
Čo je teda demokratické, a čo nie je?
W. Churchill sa vraj vyjadril, že demokracia nie je dobrý spoločenský systém, ale lepší, žiaľ, nemáme.
Pri každom rozhodovaní by teda mal víťaziť zdravý rozum nad politikárčením, či nad dodržiavaním akýchsi umelých pravidiel. Vždy by sme mali uvažovať, čo je pre skutočné dobro, a čo nie.