
Predlohou seriálu bola kniha Nancy Cato z roku 1958, podľa ktorej natočili štyri dvojhodinové časti. Dej sa krúti okolo odvážnej dievčiny, ktorá sa celý život pokúša zvládnuť prichádzajúce katastrofy. Raz stroskotá loď, ktorou sa vezie s rodičmi do Austrálie, inokedy príde o všetky peniaze, a aby toho nebolo málo, zaľúbi sa do muža, ktorý sa najradšej motá okolo kormidla.
Keďže sfilmovaný príbeh sa skončil niekde uprostred knihy, diváci si vyžiadali pokračovanie. Teda, aspoň tak si to producenti mysleli, pretože o sedem rokov neskôr natočili ďalšie dve dvojhodinové časti. Bohužiaľ, nepodarilo sa im presvedčiť hlavnú okatú herečku, aby vstúpila do rieky Murray druhý raz, a tak ju preobsadili inou dámou - síce mladšou, ale menej okatou a menej zapamätateľnou.
Naviac, druhá polovica románovej predlohy stratila svoju ľahkú motýlikovú príťažlivosť (hrdinka porodila šesť detí a následne ovdovela), hoci mnohí by namietali, že dej je takto oveľa reálnejší. Takže, keď si spočítate dva a dva, je vám jasné, ako to s úspešnosťou pokračovania skončilo.
Komu stále nevyšiel ten správny výsledok, dostane pomôcku.
Porovnajte obe verzie manželských dvojíc:

Nakrúcalo sa priamo v Austrálii (nesmejte sa, len si spomeňte na Vtáky v tŕní, tam si postavili austrálsku farmu v Kalifornii), vysielalo sa po celom svete. Najmä v Číne a Európe zaznamenala romantická sága megaúspech, Švédi dokonca udelili hlavnej okatej herečke titul Top zahraničná osobnosť (černovlásky sú skrátka na severe úzky profil).
Tak si ju teda podáme aj my, čo poviete?

Philadelphia Gordonová, prezývaná Deli , je duchaplná a navyše talentovaná maliarka, čo je koncom devätnásteho storočia vcelku zaujímavá kombinácia. Ona si však miesto toho, aby sa niekde na lúčke patlala s farbičkami maľujúc hory a doly, kúpi za posledné peniaze loď. No dobre, tá loď sa na jej počesť volá Philadelphia, ale keby si kúpila, ja neviem, mačku, bolo by to iste lacnejšie.
Keď sa navyše zaľúbi do charizmatického kapitána, nešťastie je hotové.
Vlastne... ani sa jej nečudujem.
Len si pozrite túto malú ukážku (smelo kliknite na ten trojuholníček vľavo dolu). Je síce v pôvodnom anglickom znení, ale o to viac je autentickejšia. Vopred vás však varujem - podľa mňa ide o jednu z najromantickejších scén, aké som kedy videla (hneď po Valovi Kilmerovi, ktorý sa snažil zbaliť Elizabeth Shue vo filme Svätý , ale o tom snáď niekedy inokedy).
Dovoľte mi teraz malú odbočku, ale mám na to pádny dôvod.
Najprv vy, milí naši muži. Všimli ste si v ukážke, čo je základnou ingredienciou každého baliaceho rituálu? Ale áno, klasické kaleráby. Dlhý rozhovor, sem-tam pohľad raneného jeleňa a po bozku hneď do práce. Neverím, že by laň nedoskackala za vami aj sama.
Musím ale uznať, že aj ona vie, ako na chlapa (a to sa už privrávam nám, ženám v rozpuku). Vidíte, ako Deli visí na Brentonových perách? Prdlajs tomu rozumie, ale stačí jedna krátka fráza typu "no, tell me"... hop, a už je rybka na háčiku. Už len ťahať motúzik.V originálnom románe malo ono stroskotané dievča trinásť rokov, avšak pre televízne potreby jej vek mierne upravili a do úlohy Deli obsadili 24-ročnú Austrálčanku Sigrid Thornton . Jej kvality boli v tom čase režisérovi dostatočne známe, lebo len rok predtým excelovala v hlavnej úlohe filmu Muž od Snežnej rieky .

Rodina poskytovala malej Sigrid skvelé intelektuálne zázemie. S otcom akademikom a matkou, známou spisovateľkou a propagátorkou feminizmu, strávila zopár mladých rokov v Londýne (tam vraj dokonca vystupovala pred samotnou kráľovnou Alžbetou II.).
V deviatich rokoch začala predvádzať svoj talent divákom v detských úlohách i v televízii a robila to tak dobre, že dnes, keď má 53, je jednou z najobľúbenejších austrálskych herečiek vôbec. V mediálnych kruhoch ju zato často nálepkujú výrazom ikona. Dôkazom toho je i informácia z webu, podľa ktorej sa žiadnej inej "klokanke" predtým nepodarilo dostať do hlavnej úlohy v hollywoodskom seriáli ( Paradise).
Ľahko overiteľným faktom však určite je, že hrala s takými hviezdami ako Kirk Douglas, Michael York, či Kenneth Branagh.
Na slovenských obrazovkách sme ju videli v dvoch častiach Muža od Snežnej rieky, či v pokračovaní Inšpektora Gadgeta 2 .
Bola tiež ťahúňom seriálu Zmena je život (v orig. SeaChange ), ktorý pravdepodobne vysielala aj niektorá tunajšia komerčná televízia, ale ruku do ohňa za to nedám, keďže som to nevidela.
Okrem hrania v desiatkach filmov a seriálov sa Sigrid začala montovať i do produkčných prác. Kupodivu to vôbec neprekáža jej manželovi, ktorý je tiež producentom a režisérom, a s ktorým má dve deti a psa.
Rodina žije v Melbourne, kde iste potrebujú veľkú policu na všetky tie umelecké ceny, ktoré herečke doteraz udelili.
Sigrid svoju popularitu využíva správnym smerom, podporuje charitatívne záležitosti, najviac sa angažuje v podpore nevidomých detí.

Veľmi rýchlo prebehneme aj druhú herečku v úlohe Philadelphie menom Nikki Coghill.
Je o päť rokov mladšia ako Sigrid, ale ikona to nie je. Má rovnaký počet manželov (1) a detí (2), stav psov mi nie je známy.
Z jej filmografie budete asi poznať austrálske seriály Susedia alebo McLeodove dcéry , inak je internet na jej životopis či staršie fotografie pomerne skúpy.
Dnes má Nikki 48 rokov, postavu Deli hrala ako 26-ročná.Zato predstaviteľ charizmatického lodivoda Brentona Edwardsa mi dal riadne zabrať.
Niežeby sa o ňom nič nevedelo, to nakoniec pochopíte, keď i pri ňom budem splietať frázy o ikonách austrálskej obrazovky.
Naopak, meno John Waters je v šoubiznise dostatočne známe. Až také známe, že sa pod ním skrývajú až dvaja umelci. Niektoré bulvárne stránky si to doteraz nevšimli a zmiešali ich fotografie dokopy. Takže upozornenie - tento náš má ešte aj druhé krstné meno a NErežíroval muzikál Hairspray (mimochodom, je oveľa krajší).
Jeho kompletné meno je John Russell Waters .

Narodil sa v Londýne škótskemu hercovi (pardón, jeho manželke, samozrejme) ako prostredné z piatich detí. Poflakoval sa po ateliéroch, kým tatko čosi hral, a aby nezavadzal, občas ho obsadili do najbližšieho filmu, čo bol poruke.
Niekedy v tom čase prišiel k jazve pod ľavým okom, ktorá mu neskôr dodávala imidž drsného sympaťáka. John síce rád tvrdil, že to bolo pri bitke, ale ségra ho bonzla a prezradila bulváru, že ako nemotorné decko zakopol a zrúbal sa na obyčajnom rovnom chodníku.
O pár rokov neskôr si začal pobrnkávať na gitaru, onedlho k tomu pridal aj spev a hudobná skupina Nepokoje (The Riots) bola na svete.
V dvadsiatke to už tak býva, že túžite vyletieť z rodného hniezda, nuž, vyletel i John. S basgitarou a 90 dolármi sa vybral pokúšať múzy na opačný koniec zemegule. Začínal ako všetci prisťahovalci - pracoval na ovčej farme, prenášal tovar v sklade a po nociach vyhrával v bare.
V okamihu, keď sa prihlásil na konkurz do muzikálu Vlasy a oni ho tam vzali, všetko sa obrátilo k lepšiemu. Nechal si však pre istotu narásť bradu, aby vyzeral staršie a ja musím uznať, že mu vtedy sekla.
Napriek tomu, že si navonok potrpel na výzor drsného chlapa, strávil dvadsať rokov úplne neimidžovo v detskom seriáli Play School. Priznajte sa, že chcete vidieť ukážku? Tu je a je skutočne milá.
V 35 rokoch sa dostal k postave Brentona Edwadsa, o sedem rokov neskôr súhlasil aj s účinkovaním v pokračovaní. Zvyčajne si vyberá úlohy sympatických dobrodruhov a darebákov (napríklad v seriáli Zlatá horúčka), ale nič iné mu ani s takým výzorom neostáva. Inak nepohrdne žiadnou prácou, či je to reklama alebo už spomínaná detská relácia.
Čo sa týka rodiny, herecké gény tu majú výsostné postavenie. Zo všetkých jeho manželiek je neherečkou len tá aktuálna tretia, a z piatich detí sa jedno už umeleckým chlebíčkom živí. Zdá sa vám to málo? Vydržte, ďalší traja Johnovi potomkovia sú stále neplnoletí. Hrá i jeden z jeho bratov a synovec, ide teda o celkom slušnú watersovskú dynastiu.
John má v súčasnej dobe 63 rokov a nikde nie je napísané, že s deťmi už skončil.
Máte ešte chuť na nejakú ukážku? Aby ste nepovedali, že vás tu častujem samými cudzími rečami, ponúkam na záver aj trochu českého dabingu (prosím, nechytajte ma za slovo, čeština skutočne nie je cudzí jazyk).
V tejto časti uvidíte sériu prekáračiek medzi Philadelphiou a Brentonom, ktoré sú popretkávané záchranou vetrom ošľahaného klobúka zo spárov divokých murrayských vôd... ups, zase ma chytila tá pliaga, ktorou trpia filmoví recenzenti. Proste sa tam naťahujú ako dvaja puberťáci...
Poznámka autorky na záver: Som rada, ak sa moji čitatelia stávajú spolutvorcami článku. Tentoraz ďakujem Jamesonovi za skvelú informáciu. Ak sa aj vám zapáčila seriálová melódia, môžete si vypočuť soundtrack priamo na stránke autora hudby Brucea Rowlanda.
Nabudúce: V uliciach San Francisca
Zdroje a fotografie:
http://theaussiejohnwaters.homestead.com/
http://www.sigridthornton.com/
http://www.zimbio.com/photos/Sigrid+Thornton/browse
http://www.fanpix.net/picture-gallery/sigrid-thornton-picture-18148434.htm
http://www.crawfords.com.au/libary/series/rivers_run1.shtml
http://www.soundtrackcollector.com/title/28169/All+The+Rivers+Run
http://theaussiejohnwaters.homestead.com/RiversRun.html
http://serienjunkies.org/delie-und-brenton/all-the-rivers-run-2-delie-brenton-season-2-dvdrip-xvid/
http://x-drem.ru/serial/4640-vse-reki-tekut-12-all-the-rivers-run-12-satrip.html
http://kinofilms.tv/film/vse-reki-tekut-serial/23592/
http://etvnet.com/tv/serialyi-online/vse-reki-tekut-8-seriya/438482/
http://www.zimbio.com/photos/John+Waters/2012+Helpmann+Awards/d2qBjNRtzB4
http://atwisk.home.xs4all.nl/nikkicoghill/
http://www.dvdwarehouse.com.au/all-the-rivers-run-ii-9337369002897.html




