
Ja viem, možno si poviete, však je to celých 68 častí stále tá istá schéma. Áno je, ale i tak ma to fascinuje. Dej vyzerá zhruba takto:
niekoho zavraždia
vy hneď viete koho
vlastne viete aj kto, však ste boli pri tom
vrah je zvyčajne niekto pekne namyslený a bohatý
príde šuchták v pokrčenou baloniaku
má cigaru v ústach
a sklený pohľad
bodajby nie, jedno oko má sklenené
môže s ním hrať guľky, ale on to nerobí
tvári sa, akože nechápe
on sa tak tvári vlastne furt
hneď vie, kto to bol
myslím tým vrahom
je na neho strašne milý
vlastne sa mu stále ospravedlňuje, že sa vôbec pýta
odpoveď ho až tak nezaujíma
lebo práve objavil krásny kvietok v kvetináči
alebo zistil, že sa dá od vraha vyžobrať voľný lístok na nejakú kultúru
vrah si iste myslí, že je to pekný blbec
ale nie je
vrah by si mal na neho dávať pozor
nedáva si
až kým ujo v baloniaku nevytiahne z vrecka niečo, s čím nerátal
svoj povestný notes
v ňom má zapísané všetko
píše si to tam ceruzkou
požičanou
alebo zavolá manželke
áno, presne tej
čo ju nikto nikdy nevidel
musí to byť dobrá žena
majú spolu psa
volá sa Pes
v jednej časti to vyzerá, že majú i deti
v inej zase tvrdí, že nie
v tomto má trochu chaos, poručík
ale auto by si vari mohol kúpiť novšie
ten pežotík je už dobrá šunka
asi ho má rád
alebo majú na polícii nízke platy
na záver vraha vždy usvedčí
ten sa na neho naštve
ale on nie
hoci by mohol
je to skrátka flegmatik
je to skrátka rovný chlap
tak, a sme na konci
vlastne nie
ešte jedna vec
volá sa Columbo
Frank Columbo
tu je dôkaz:
Columbo je nezmar.
Na americkej obrazovke sa po prvý raz objavil v roku 1968 ako samostatný film. O tri roky neskôr pribudol druhý, no v oboch bol detektív len všedným mužom, ktorý behá po mieste činu v akomsi krátkom plášti.
Potom prišiel veľmi šťastný nápad. Ku réžii tretej epizódy Vražda podľa knihy pustili mladučké uško menom Steven Spielberg a to dovarilo ku Columbovi chutnú omáčku.
Ten recept bol geniálny. Poručíkovi strčil do pusy cigaru, ktorá spôsobovala infarkt majiteľom všetkých kobercov široko-ďaleko, ďalej ho nechal škrabkať sa na hlave zakaždým, keď mu niečo nebolo jasné, no a tie večné návraty spoza dverí s otázkou... mňam!
Seriál vydržali vysielať v kuse sedem sezón, potom prišla jedenásťročná prestávka. Človek by povedal, že po takej dlhej dobe to už nemá zmysel (najmä, ak vieme, že medzitým sa televízny trh s kriminálkami pobral smerom k agresivite, naháňačkám a sexi polišom).
Čo ešte by rozmaznanému diváctvu mohol priniesť taký neotesanec, akým je poručík Columbo? (táto rečnícka otázka sa mi vydarila, že?)
Nové časti sa už síce nenakrúcali pravidelne, ale zato ďalších štrnásť rokov. Keď to zrátam, je to... uhm... sedem plus jedenásť... ešte to celé odmocniť... áno... deleno logaritmus pí... uhm... za tých 32 rokov je to celkom 68 dielov Columba!
Pochopiteľne, za ten čas nám detektív postupne osivel, zvráskavel, ale briskný rozum, ten mu ostal (milý môj čitateľ, ak disponuješ dostatočnou výdržou hore i tam dole, dostaneš sa za malý okamih i k dôkaznej fotodokumentácii).
Ešte sa vrátim k dobovým československým reáliám. Ako si poniektorí pamätáme, žili sme v krajine, ktorá si americké diela k telu nepripúšťala. Občan by si totiž, nedajbože, mohol zmyslieť myslieť a pomyslel by si, že sa tam za Atlantikom majú lepšie ako my tu.
Columbo bol iný. Tváril sa ako hrdina z ľudu, čo sa netúži drať vyššie po kariérnom rebríčku. Chápete to? Keby u nás dolapil toľko nadutých a dekadentných kapitalistov, iste by bol minimálne major (ako Zeman), ak nie rovno kapitán (ako Dabač).
Ale on nie! Jemu stačí len tá poručícka frčka, aj tak si ju nemá kam zapichnúť. Jedinou detektívovou starosťou je iba to, či pani Columbová dostatočne vyležala chrípku.
Aj tí vrahovia - bývajú si v okázalých vilách, nosia luxusné obleky, i tie účesy majú akési načančané a predsa im je to málo, a sem-tam cítia potrebu niekoho bacnúť po hlavičke. Americká zločinecká smotánka je skrátka v seriáli ukážkovo zhýralá a dokonale buržoázna, takže si cenzúra nemala na čom zgustnúť a socialistický divák bol v bezpečí.
Columbo však bodoval v celej Európe, Japonsku i v samotnej Amerike, kde mu udelili až 13 cien Emmy (z toho štyri pre herca) a dva Zlaté Glóbusy (jeden herecký).
Niečo, čo neviem definovať, tu skrátka fungovalo, hoci sa na réžii i v obsadení vystriedalo neskutočné množstvo umelcov. Okrem Stevena Spielberga sa v portfóliu zúčastnených osobností nachádzajú i mená ako Leslie Nielsen, Johnny Cash, či Jack Cassidy.
Niektoré časti boli skutočne vydarené, niektoré zase vtipné, ale zostaviť univerzálne poradie tých najlepších je veľmi ťažké. Bol Columbo lepší v sedemdesiatych, či deväťdesiatych rokoch?
Každý z fanúšikov má na to jasný názor (samozrejme, že jediný správny). Preto som vybrala len zopár z tých, ktoré mi utkveli v pamäti, a to Odpočívajte v pokoji, pani Columbová (1990), Prípad vysokého IQ (1977), Labutia pieseň (1974), Skús ma chytiť (1977), či V hre je všetko (1993).
A teraz vyberajte aj vy...

Kým si to rozmyslíte, povieme si niečo o osobnom živote hlavnej postavy.
Poručík Columbo je policajtom na oddelení vrážd v Los Angeles. S jeho krstným menom mali investigatívci dlho problém, nakoľko sa ním nikdy nepredstavoval, ale vyňúrali ho z preukazu, ktorý zase vyťahoval často. Dôkaz ste videli vyššie.
Máme šťastie, milí moji, že je to človek ukecaný. Neváha prezradiť kolektívu páchateľov celé detaily zo súkromného života, v ktorom hrá prím vlastná zákonitá manželka. Budeme ju ešte spomínať, ale v tejto chvíli musím uviesť aspoň úryvok manželského telefonického dialógu, ktorý ma toť minule dojal. Detektív v ňom vyjadroval starosť o chorú družku slovami:
"Měla bys spát. Když ti utečou tvoje seriály, tak to dohoníš. Vážne, oni to tak píšou."
Milé, nie? A to ešte celý hovor ukončil takto:
"Pá. Ja tebe taky."
Po úvodnom biografickom entrée tu mám i ďalšie fakty.
Columbo je obojstranný Talian, o čom svedčí i počet súrodencov (päť bratov a jedna sestra). Kedysi slúžil v armáde, dokonca absolvoval vojenskú službu v Kórei a po návrate ho pridelili k polícii. To je možno dôvod, prečo má k zbraniam vyhranený nepriateľský vzťah, hoci si myslím, že tá jeho večne zapálená cigara a nebezpečne vytasený notes dokáže páchateľa odradiť oveľa spoľahlivejšie.
Každú jar prepadne tohto puntičkára hnusná alergia, no do nemocnice či pitevne ho radšej nevoďte, nemá ich rád. Oveľa radšej má taliansku operu a Straussove valčíky, často hráva so ženou kolky a zbožňuje svoj plášť (ten údajne pochádzal priamo z hercovej skrine a na obrazovke vydržal celých dvadsať rokov). Manželka je z toho, pochopiteľne, celkom zúfalá i rozhodne sa mu kúpiť nový, no nepochodí - Columbovi to v ňom nemyslí a basta. Občas jej ho dovolí aspoň vyprať, aby zločincom nesmrdel.
Nemá veľmi pamäť na čísla, no miluje slovné hračky. Potrebuje si schrupnúť osem hodín denne, potom si uvarí mäso so zeleninou, ochutí ho peknou dávkou štipľavého chilli a potom sa do neho pustí starou lyžicou. Tú má dokonca pomenovanú, volá ju nežne Burt.
Byť jeho ženou, milujem ho tiež.

Peter Falk nebol prvý, na koho mysleli producenti pri kastingu na svojrázneho poručíka - napríklad, mali zálusk na speváka Binga Crosbyho. Nepochodili, a hoci si Columba predstavovali trošku staršieho, riskli to so 40-ročným Falkom. Čo vám poviem, geniálna voľba!
Peťko (prepáčte mi tú familiárnosť, no ten človek má skutočne slovanské korene) sa narodil do rusko-poľsko-maďarsko-česko-židovskej rodiny. Hoci v troch rokoch prišiel kvôli tumoru o pravé oko, veľmi rád behal po basketbalovom a basebalovom ihrisku, dokonca sa pred maturitou chcel priamo zúčastniť 2. svetovej vojny, no nepochodil (asi si vojsko myslelo, že tým skleneným nebude vedieť dobre mieriť na nepriateľa).
Čoskoro si našiel inú cestu, ako sa pobiť s hendikepom - skoro dva roky strávil na zaoceánskej lodi sťaby kuchár. Potom ho rodičovské obchodnícke gény presvedčili, nech to skúsi so štúdiom sociálnych, hospodárskych a politických vied, po absolvovaní ktorých sa z neho stal finančný expert na štátny rozpočet.
Nebojte sa, tu už končí seriózna časť jeho životopisu a začína tá umelecká.
Sotva dokončil hereckú školu, dostal rolu vraha vo filme Vražda, s.r.o. Keď film natočili, nominovali ho na Oscara. A o rok zase, tentoraz v snímke Kapsa plná zázrakov. Sošku mu síce nedali, ale postavy gangstrov, zlodejíčkov a tulákov ho začali celkom baviť.
Niekedy v tom čase si vzal za ženu módnu návrhárku Alice Mayo, s ktorou si adoptoval dve dievčatká Catherinu a Jacquelinu. Najmä s tou prvou si obaja užili slušnú pubertu (drogy, chlast a výtržnosti). Po 16 rokoch skončilo toto manželstvo rozvodom.

Krátko nato si Peter Falk sobáš zopakoval s herečkou Sherou Danese. O dve desiatky rokov mladšia partnerka si niekokrát zahrala aj v Columbovi, raz v ňom dokonca vraždila.

Hoci drvivú časť Falkovej kariéry obsadil poručík, hral aj v iných filmoch (Tak ďaleko, tak blízko, Nebo nad Berlínom, či Vražda na večeru). Čo sa týka nášho seriálu, 24 epizód dokonca sám produkoval, dve zrežíroval a k jednej napísal scenár.
Bohužiaľ, v živote to občas chodí tak, že sa nám to nepáči. S Petrom Falkom to šlo ku koncu života dolu kopcom. Jednak ho začal navštevovať pán Alzheimer, takže začal trpieť demenciou, a k tomu sa opäť rozkokošila jeho divoká dcérenka Catherine, ktorá si zmyslela, že je čas postarať sa o ockove peniažky.
Ona síce nepochodila, zato choroba udrela plnou silou. Do poslednej minúty sa o herca starala jeho druhá manželka, až kým v 83 rokoch neodišiel odklepávať popol z cigary na nebeský koberec.
Zanechal po sebe pozostalosť, z ktorej sa ušlo nielen príbuzným, ale i Kalifornskej univerzite. Tri milióny dolárov boli tak akurát, aby vznikol "Štipendijný fond Shery a Petra Falka, poručíka Columba".
V poslednej vôli urobil Falk ťah hodný svojej postavy. Každý, kto by bol napadol závet, by prišiel o celé svoje dedičstvo. Cathy musela pekne zúriť, že?

A teraz si dáme ďalšie postavy.
Pani Columbová s a stará o rodinné financie a vo voľnom čase lanári manžela na kolky. Starostlivosť o domácnosť doplňuje spevom a tancom, a keď ju začnú bolieť nohy, vylúšti všetky krížovky v okolí.
Ja viem, čakáte na fotky.
Povedzme si však pravdu - neboli by sme všetci sklamaní, keby ju nakoniec predsa len ukázali?
Nemyslite si, že sa o to nikto nepokúšal. V roku 1979 využili fenomén predpokladanej existencie pani poručíkovej istí pochabí producenti v seriáli o Kate Columbovej. Navonok sa všetci tvárili, že to nemá s originálom nič spoločné. Bola to iste iba číra náhoda, že na príjazdovej ceste stával rovnaký pežotík, po záhrade behal rovnaký pes a hrdinkin manžel pracoval na polícii.
To viete, že sa verejnosť vzbúrila. Následne hlavnú hrdinku premenovali a marí sa mi, že sa s manželom dokonca i rozviedla, len aby ju nespájali so svojím slávnejším vzorom. Nepomohlo to, po niekoľkých častiach nakrúcanie vzdali.
Ja to stále tvrdím, že božie mlyny melú pomaly, ale isto.

V desiatej epizóde sa po prvýkrát začal motať pri poručíkových nohách mierne obézny baset. Autori mali pre neho aj meno, avšak z nejakého dôvodu si to rozmysleli, a tak ho pánko volá nežne Pes (v podstate je to celkom rozumný nápad, najmä keď máte genetickú predispozíciu na Alzheimera, aspoň si vždy spomeniete na meno toho tvora, čo vám oblizuje ruky).
Aj samotný herec Peter Falk psy zbožňoval, údajne ich chovali s manželkou celý tucet.Od prvej časti sprevádzal milého detektíva ešte jeden verný spoločník a tentoraz naozaj nemyslím psa.
Čo by sme si tak povedali o jeho životnej púti?
Narodil sa v Španielsku kdesi v Cortefiele a o jeho útlom detstve nie je nič známe. Nikdy nebol veľkým krásavcom, ale keď sa ako malý capart presťahoval do New Yorku, jeho osud bol spečatený. Práve tam sa to v roku 1966 stalo.

Bol nevľúdny sychravý deň, presne taký, akých býva na jeseň mnoho. Z oblohy sa spustil dážď a pokropil plecia istého štyridsiatnika, ktorý sa práve vybral na prechádzku. Vtedy to prišlo - láska na prvý pohľad.
Raz darmo, priateľstvá na život a na smrť vznikajú zvyčajne vo vypätých situáciách, keď ide o zdravie - práve vtedy sa prejaví pravá povaha vzájomného vzťahu. Skrátka, Columbo prežil lejak bez straty kvetinky a obaja sa stali nerozlučnou dvojicou na dlhé roky.
Bohužiaľ, vek zanechá stopy na nejednom z nás, a aj my sme sa museli stať svedkami jeho posledného vystúpenia na obrazovke v roku 1989. Neskôr za neho obsadili náhradu, ale už to nebolo ono...
Česť tvojej pamiatke, milý baloniak.
(Súkromne vám môžem povedať, milí čitatelia, že spracovať toľko fráz a klišé naraz do zmysluplného textu nie je žiadna sranda).

Do štvrtice všetko dobré.
Keď v roku 1955 zišiel z výrobných liniek istý Peugeot 403 Cabriolet, zrejme nikto netušil, že sa zrodila hviezda. Stačili púhe dve sivozelené tisícky a prípadný záujemca si mohol uvedený kabriolet strčiť do vrecka. Dnes by ste za tú istú cenu obstarali z neho sotva jedno koliesko, avšak jeho hodnota nespočíva v tom, že je starý, ale že je slávny.
Columbo sa s ním veru nemaznal - tu odtrhol blinker, tam nedal prednosť v jazde, takže po tých rokoch stratil pôvodnú farbu a získal nádhernú patinu. Detektív sa totiž zakaždým pokúšal otestovať, či dokáže zrýchliť na stovku za sľubovaných 30 sekúnd, alebo je to len reklamný blaf výrobcu (o tom sa, pochopiteľne, v seriáli nikdy nehovorilo).
Produkčná spoločnosť vlastnila pre istotu dva identické originály (bohvie, kde je zvyšných 502 vyrobených kusov).
Na záver niečo pre tých, ktorí doteraz trpezlivo držali moč v medziach močového mechúra, lebo sa už nevedeli dočkať sľubovanej obrazovej fotodokumentácie. Odolala som pokušeniu môjho horšieho JA a do prehľadu som nezaradila fotografiu, ktorú bulvár ulovil v posledných mesiacoch života malého veľkého herca. Pozrime sa na to, ako dozrieval pán zvaný Peter Falk.




Dnešného Columba venujem Borisovi a Zuzke do Hamburgu.
Nabudúce: Teta - Pehavý Max a strašidlá (1987) Zdroje a fotografie:
http://tribune.com.pk/story/196238/rest-in-peace-lieutenant/
http://aktualne.centrum.cz/kultura/umeni/clanek.phtml?id=705465
http://en.wikipedia.org/wiki/Peter_Falk
http://www.christmastvhistory.com/2011/06/remembering-peter-falk.html
http://www.sowhateverhappenedto.com/2011/06/columbo-played-by-peter-falk.html
http://movieactors.com/actors/peterfalk.htm
http://www.spokeo.com/Peter+Falk+1/Apr+25+2004+Mamma+Mia+Musical+Opening
http://www.celebrityschoolpics.com/celebrity/000440/peter-falk/
http://www.jeannewolfshollywood.com/remembering-peter-falk/
http://www.obit-mag.com/articles/grim-reader-july-1-2011-peter-falk-margaret-beam-and-kader-asmal
http://abclocal.go.com/ktrk/gallery?section=news/entertainment&id=8211936&photo=1
http://www.imdb.com/media/rm865972736/nm0000393
http://www.xyface.com/celeb-peter-falk/photo-peter-falk-116240
http://therushmorefilmsociety.wordpress.com/2011/06/25/rip-peter-falk/
http://www.virginmedia.com/tvradio/features/peter-falk-life-in-pictures.php?ssid=5
http://www.peterfalk.com/PHOTOsFam2.htm
http://www.columbo.phorum.cz/index.html
http://dogpictures.bloglog.hu/cimke/german-shepherd/
http://www.routledge.com/cw/butler-9780415883283/s1/gallery-07/


