
Toť minule sa mi celkom zapáčilo ponúkať drahému publiku sprievodnú muzičku k čítanému textíku (sorry za nedôstojné zdrobneniny, práve som strávila tridsať minút u kozmetičky, ktorá mi patlala krémik na vrásočky a pritom komusi žvatlala do mobilu, že "predstav si moja, ten strieborný topík tam stál len padesát evri" - také niečo zanechá stopy aj na oveľa zrelších intelektuálkach ako som ja). Ak teda máte chuť a zodpovedajúce hardvérové vybavenie, najbližších päť minút máte o zvuk postarané, a to si ešte stihnete prečítať zvyšok článku. Teraz!
Začneme štatistikou (údajne nás Únia chválila, akí sme v nej dobrí). Je marec 2013 a príhody profesora archeológie majú v tejto chvíli rovné štyri diely.
Jednotka, čiže Dobyvatelia stratenej archy (1981), sa odohráva v roku 1936.

Ľudkovia milí, keby ste len tušili, čo sa tí dvaja nachodili, kým niekoho presvedčili, aby ich pustil na svoj piesoček. Hovorím, samozrejme, o režisérovi Stevenovi Spielbergovi a autorovi námetu Georgeovi Lucasovi. Takto vedno, rúčku v rúčke, obišli všetky hollywoodske štúdiá núkajúc myšlienku na nízkorozpočtový akčný film s hadíkmi, pavúčikmi a inou zvieracou háveďou. Tú by len tak ledabolo rozhodili všade tam, kde má namierené sympatický bicepsový hrdina. K nemu by celkom zdarma prihodili i bonus v podobe vhodnej dievčiny, ktorá by mu pomáhala pátrať po vzácnom poklade.
Verili by ste tomu, že ich vtedy takmer všetky štúdiá odmietli?
No dobre, Steve mal jurské dinosaury, ba i smutného E.T.-ho ešte len pred sebou, ale George, ten už predsa divákom predviedol svoje hviezdne Hviezdne vojny ... hm, svet je fakt čudné miesto.
Až Paramountu sa úbohých mladíkov uľútostilo a vzalo ich na svoj hviezdny kopec. Obidvaja chlapci od radosti tri razy povyskočili (a rovnako, bohužiaľ, dopadol i konečný rozpočet filmu). Oplatilo sa - z Indianu Jonesa sa začali otriasať grošíky ako z oslíka, a aj daňový úrad sa potešil, keďže išlo o najziskovejší filmový počin roka.
Vy sa ale iste rovnako tešíte na pikošky.
Nesklamem vás, mám tu celkom slušnú črevnú virózu, ktorá pri natáčaní v Tunisku postihla drvivú väčšinu štábu s výnimkou režiséra (vraj si so sebou doniesol vlastné konzervy). V kuloároch sa tomu hovorí "faraónova pomsta", ja sa však domnievam, že fatálne zlyhala prevencia. Kalíšok dobrej slivovice k raňajkám robí doslova zázraky.
Dáme si aj najznámejšie scény - okrem spomínanej valiacej sa gule tu máme beh pomedzi vystreľujúce šípy, nespočítateľné množstvo lebiek padajúcich zo všetkých strán, rozpálený medajlón otlačený na ruke skutočne odporného nacistu a scéna, v ktorej náš archeológ zastrelí statného bojovníka oháňajúceho sa šabľou.
Tá scéna mala vlastne vyzerať celkom inak. Harrison Ford mal protivníkovi vyraziť šabľu z ruky bičom, ale to viete, keď vám skrúca všetky črevné klky, tak sa na kadejaké bojové kúsky máte chuť zvysoka vy... hm... však viete čo. Vtedy vraj najviac otrávený člen štábu podotkol, žeby ho radšej mali zastreliť, aby mohli ísť domov.
Režisérovi sa ten nápad zapáčil.
Dvojka, teda Indiana Jones a chrám skazy (1984), opisuje udalosti, ktoré vznikli o rok skôr.

Dej bol oveľa temnejší ako v jednotke - údajne preto, že sa George Lucas pri jeho písaní práve rozvádzal. To je síce pekná výhovorka, ale nedá sa ňou zdôvodniť nižšia kvalita filmu, na ktorú sa sťažovali nielen kritici (tí nakoniec hundrú furt, je to ich robota), ale čo je horšie, aj diváci.
Zo zapamätateľných scén tu máme lanový most cez rieku, ktorý však vôbec nebol vyrobený podľa zásad BOZP (ktovie, či tí herci vôbec prešli každoročným základným školením). Ten most bol skutočný, čo by nebol problém, keby sa na ňom hlavní hrdinovia nerozhodli trošku pohojdať. Aj sám Steven S. sa ho bál ako čert svätenej vody, preto naňho poslal radšej len svojich hercov, prípadne figuríny s baterkami v končatinách, aby to vyzeralo reálne, keď budú padať dolu.
Alebo tie banské vozíky. Na prvý pohľad to vyzeralo, že tá jazda na nich nikdy neskončí, ibaže v skutočnosti viedla trať dokolečka dokola (možno ste niečo podobné videli v nákupných centrách, vozia sa na tom deti).
Pre gurmánov, ktorí si pri sledovaní filmu tajne robili zálusk na chladené opičie mozočky a pritom ich omínal strach z toho, že im nejaká protitýracia organizácia klepne po lyžičke, tak pre tých mám dobrú správu. Pokojne si nachystajte podbradníky, oná lahôdka nebola z opice.
Bol to len puding s malinovým sirupom.
Mňam.
Trojkou je Indiana Jones a posledná križiacka výprava (1989) a zasadili ho do roku 1938. Divák sa v nej po prvý raz stretáva s Indyho tatkom, ktorý nám prezradí, že Indiana vôbec nie je Indiana, ale Henry junior. Tá prezývka vznikla v hlave Georgea Lucasa ako pocta jeho vlastnému psovi (aké šťastie, že sa nevolal Punťo alebo Dunčo).

Tretí diel sa považuje za najlepší z celej série a nie je to len preto, že do neho zasadili aj nejaké tie synovsko-otcovské vzťahové nuansy (sú slová, ktoré by sa mali používať častejšie - povedzte si to nahlas - ňuansy - počujete ten mäkký zvuk?). Sám George Lucas sa už pravdepodobne vystrábil z rozvodu, a keď k tomu pridáte charizmatického agenta 007, nič iné sa ani nedalo čakať.
A možno to bolo celé inak. Možno sa Spielberg len pekelne naštval a chcel svetu po tej nešťastnej dvojke ukázať, že je fakt dobrý režisér. Muži to zvyknú robiť často.
Ja som objavila čaro Poslednej križiackej, resp. krížovej výpravy až o desaťročie neskôr, keď ma cesty osudu zaviedli do istého červenkastého mestečka v Jordánsku. Ako kukám, tak kukám, sú mi vám tie miestne skalky nejako povedomé... a bác, napadlo mi, však tade behal Sean s Harrisonom! Oni sa vo filme síce tvária, že ide o Alexandriu, ale figu borovú, Petra to bola.
A opäť sa to na mieste činu hmýri zvieratstvom, konkrétne krysami, ale nebojte sa, pri natáčaní sa ani jednému živému tvorovi neublížilo. Oni tie myšičky nepišťali od strachu či bolesti, to ich len tak nadabovali vo zvukovom štúdiu hereckí kolegovia, tzv. kurčatá (aby som bola presná, boli to skôr tisícky kurčiat).
Keď sa to tak vezme, film je jedna kamufláž za druhou. Všimli ste si, napríklad, tie hady v prvej časti? Niektoré z nich vlastne ani nie sú hady, ale hadice.
Fakt.
Mladík, ktorého sme v trojke videli v úlohe mladého Indyho, sa volal River Phoenix. Devätnásťročný herec sa z princípu na verejnosti neusmieval, no na plátne bol taký šarmantný, že mu producenti ponúkli celý televízny seriál s názvom Dobrodružstvá mladého Indianu Jonesa. River im však urobil škrt cez rozpočet a úlohu odmietol, takže obsadili niekoho iného. Phoenixovu krátku kariéru o štyri roky ukončili drogy.Nie nadarmo sa v rozprávkach všetko robí len trikrát. Po dotočení poslednej klapky krížovej výpravy mali síce všetci zúčastnení slinu aj na ďalšie pokračovanie Indyho dobrodružstiev, ale osud to zariadil tak, že sa im minul nápad. Trvalo bez roka dvadsať liet, kým niekto v Hollywoode usúdil, že je čas na novú generáciu lebiek, hadov, pavúkov a potkanov.
Štvorka s názvom Indiana Jones a kráľovstvo krištáľovej lebky (2008) bola posunutá o devätnásť rokov aj dejovo, takže v kine sedeli už trochu vyrastení diváci a čudovali sa, prečo ten príbeh z roku 1957 nie je to, čo čakali.
To, že ide o obdobie studenej vojny a po scéne pobehuje množstvo ruských vojakov, nie je až taký problém. Scenárista sa však nerozpakoval vytiahnuť na rozmaznaného diváka ten najťažší kaliber z oblasti moderného akčného sci-fi filmu. Preto vidíme nášho starnúceho hrdinu v jednom zábere so zelenookým mimozemšťanom a´la smutný Shrekov kocúr a nerozumieme, prečo sme radšej nestrávili deň pojedaním chipsov pri večerných kinosprávach. Nie je to síce lepší program, ale tie chipsy výjdu lacnejšie ako lístok do kina.

Asi najlepšie to vyjadrila skupina filmových nadšencov, ktorých tvorbu som objavila na internete. Na ich stránke nájdete okrem iného i veľmi úprimné filmové trajlery na známe diela americkej kinematografie, a verte-neverte, neplatí ich za to ani CIA, ba ani Soros, takže sú úprimné až hrôza. Ak máte chuť, prezrite si ich verziu upútavky na Kráľovstvo krištálovej lebky s českými titulkami.
Pre vás ostatných, čo nevládzete robiť toľko klikov (myšou) za sebou ako náš premiér, ponúkam aspoň niekoľko téz z ich humorného diela - citujem:
"Objavil stratenú archu,
zdolal chrám skazy,
porazil armádu zla
a teraz...
... sleduje sysľa."
Alebo niečo, čo vytlačí slzu z oka aj učiteľovi, ktorý sa doteraz držal statočne a nezaplakal ani nad tohtoročnou výplatnou páskou. Tu je tá perla ducha rinúca sa priamo z útrob Indyho hlasiviek (dovolím si pre ňu odentrovať dva samostatné riadky):
"Ich pokladom nebolo zlato, ale (teraz to príde) vedomosti.
Vedomosti boli ich pokladom!"
Myslím, že kostra Jana Amosa Komenského práve uvažuje o účinkovaní v prípadnej piatej časti, horšie je to však s fyzikármi, ktorí krútia hlavou nad myšlienkou, že ľudstvo môže ochrániť pred atómovým výbuchom obyčajná chladnička (možno len produkcia nezohnala iného sponzora).
Viete, hriešneho človeka vždy poteší pohľad na zvráskavené filmové hviezdy, ktoré dobieha čas rovnako ako nás obyčajných, nakoniec i tento spomínací seriál je len jeden z prejavov škodoradosti. Pýtam sa však nástojčivo: Nebolo by rozumnejšie minúť tých 185 miliónov dolárov na užitočnejšie projekty? Čo takto použiť ich na chudobné nevzdelané deti v Afrike, alebo chátrajúce slovenské štadióny, čo?
Počkajte?
Práve sa mi donieslo, že ktosi sa pokúsil o teroristický útok na Hollywood a pomocou neľudských týracích metód (tridsať rokov núteného sledovania poslednej časti upírskej ságy) donútil okoloidúcich filmárov oprášiť staré kulisy aj hercov. Fakt nesrandujem. Piate pokračovanie vraj príde do kín o tri roky.
Začínam ľutovať, že to Mayovia s tým koncom sveta nemysleli vážne...
Napriek tomu všetkému musím skonštatovať, že tie prvé tri kúsky Indianu Jonesa vo mne zanechali trvalú stopu. Niektoré scény dokonca vošli do análov kinematografie tak pevne, že ich odtiaľ najbliších tisíc rokov nevykope žiadny archeológ... už trepem, takže poďme sa radšej pustiť do analýzy jednotlivých postáv.

Indiana Jones sa v prvotnom scenári volal Indiana Smith, ale je to vlastne jedno, lebo oboch priezvisk sú v anglicky hovoriacich krajinách plné telefónne zoznamy.
Za normálnych okolností ho nájdete za katedrou a pôsobí tam tak nesmelo, že ho máte chuť objať. Študentky na neho klipkajú dlhými mihalnicami a keď zavrú oči, zistíte, že ho milujú (asi používajú kvalitné očné tiene, lebo ten nápis sa ani po poldennej prednáške vôbec nezmaže).
Keď sa však pán profesor dozvie o nejakom vzácnom artefakte, ktorý môže zničiť alebo zachrániť svet, neváha ani minútu.
Obojstrannou páskou si nalepí na hlavu typický klobúk (správny džentlmen bez neho neurobí ani krok), oblečie si safari košeľu, voľné gate a koženú bundu s nekonečným množstvo kešení na tie artefakty, a imidž je hotový.
Vlastne nie celkom - patrí k nemu i dlhý bičík a ofidiofóbia, teda strach z hadov.
Spielberg si od začiatku nevedel na túto postavu predstaviť nikoho iného ako Harrisona Forda. Vtedy Lucas začal vymýšľať, že Ford je už okukaný z filmov Americké graffiti a Star War s, a tak im napadol Tom Selleck, Nick Nolte, Steve Martin, Bill Murray, či Jack Nicholson. Viem si síce predstaviť úlohe Indianu aj týchto hercov, ale nakoniec dostal Lucas rozum a tri týždne pred začiatkom nakrúcania už zapíjal oldomáš s 39-ročným Fordom.

Keďže ide o hviezdu známu z bulváru i mnohých serióznych médií, nebudem zbytočne opisovať Wikipédiu a veľmi rýchlo prebehnem jeho curriculum vitae. Narodil sa v USA pred 70 rokmi rozhlasovej herečke židovsko-bieloruského pôvodu a katolícky vedenému írsko-nemeckému reklamnému manažérovi. Skvelý mix, že?
Mladý Ford napriek rodičovským génom nezačal poškuľovať po herectve hneď, najprv ho zlákali baby. Kvôli nim to skúšal s univerzitou, ale neúspešne, takže sa z neho stal tesár. Asi pochopil, že pekne stavaný spotený svalnáč v kockovanej košeli pôsobí na dievčatá účinnejšie ako diplom, a keďže bol veľmi zručným remeselníkom, tak ho to celkom slušne uživilo (okrem nábytku stĺkal aj pódium pre kapelu The Doors).
A tu zrazu v jedno ráno, ako si tak kladivkom pribíjal klinčeky do poličiek pre akéhosi klienta, prišla príležitosť. Dotyčným klientom bol náš starý známy George Lucas a ten, namiesto výplaty, šup ho tam rovno do hlavnej úlohy. Vidíte, že sa predsa len oplatí poctivo pracovať? Práca šľachtí a bez práce nie sú koláče a úlohy 7. päťročnice splníme na 128 percent... ups, pardón, trochu som sa v tom spomínaní pozabudla.
Odvtedy začali jemne klesať Harryho príjmy zo stolárskej činnosti a prudko stúpať príjmy z honorárov. Stačí, keď vymenujeme zoznam filmov a bude vám jasné, prečo sa Fordovo meno často objavuje v rebríčkoch najbohatších umelcov. Máme tu už spomínané Americké graffiti a trilógiu Star Wars, ktoré boli len začiatkom bohatej kariéry. Pridáme Vysokú hru patriotov, Apokalypsu teraz, Blade Runner, Podnikavé dievča, Svedka (jeho jediná nominácia na Oscara), Utečenca, snímky Pod povrchom, Air Force One (hral v ňom len amerického prezidenta), Sabrina, 6 dní a 7 nocí.
Posledné roky to už síce nejde tak dobre ako predtým, ale Ford stále patrí medzi hviezdy, na ktoré sa nezabúda.
Ešte jeden dôvod vedie Harrisona k pracovitosti, a to je jeho rodina. Jeho dva rozvody totiž stáli dosť veľa peňazí a špeciálne ten druhý v poradí patril svojho času medzi tie najdrahšie (dnes už na prvom mieste nie je, ale ak sa nemýlim, stále je v prvej päťke).


Prvá manželka Mary si s ním odskákala najmä tesárske začiatky. Porodila mu dvoch synov, užila si slávu prvého filmu zo série Star Wars, a tesne pred archeologickým obdobím sa po trinástich rokoch rozviedli.
Druhou manželkou sa stala scenáristka Melissa Mathison, tá dostala za 17 rokov manželstva, jedného syna a jednu dcéru rekordné "odškodné", to však už stála v rade na sobáš o 22 rokov mladšia herečka Calista "Ally McBealová" Flockhart. Síce sa niečo načakala, ale pre troma rokmi mu konečne aj ona navliekla chomút a ako bonus k nemu pridala i jedno adoptované dieťa.
Hádam si už teraz na staré 70-ročné kolená nebude vymýšľať a túto ženu si konečne ponechá. Nakoniec, už je trojnásobným starým otcom, tak by sa patrilo.
Inak Harrison nie je vôbec držgroš. Kopec dolárov posúva na ochranu prírody, začo mu bolo udelené právo na pomenovanie jedného druhú mravca (Peidole harrisonfordi) a jedného pavúka (Calponia harrisonfordi). Okrem toho rád pilotuje helikoptéru a lietadlo (nerýpte, iste budú nejaké ekologické) a podporuje tibetský ľud, takže na výlet do Číny sa asi tak skoro kvôli zákazu vstupu nevyberie.

Niekde tam vyššie som spomínala, že súčasťou Indyho výbavy bola v každej časti nejaká ženská hrdinka. Človek odkojený komerciou by na tomto poste očakával rozkošnú blondínku s nežne modrými očami, ale Spielberg urobil niečo skutočne prekvapivé.
Jeden z úvodných záberov Dobyvateľov stratenej archy nám predstaví starú Indyho kamošku Marion Ravenwoodovú v nečakanej polohe.
Konkrétne ide o polohu, ktorá sa odvíja od schopnosti uchopiť prstami štamprlík s alkoholom, metódou ostrý lakeť/rázny švih preliať tekutinu do ústnej dutiny (najlepšie vlastnej) a s hlasitým buchnutím vrátiť pohárik do východiskového stavu. Kto padne prvý, prehráva, ale Marion to zvyčajne nie je.
Óóó, aké blízke sú Slovači tieto scény...
George Lucas sa pri písaní držal zásady, že do každého dielu patrí nová ženská hrdinka. Marion sa však netradične objavila nielen v jednotke, ale aj v štvorke.
Tento skrat v postojoch autor odôvodnil tým, že aj Indiana je už predsa len starší pán, a že by bolo trochu nemiestne, keby si v takom požehnanom veku hľadal stále mladšie pipky. A vôbec, už bol najvyšší čas mu oznámiť, že je pár rokov otcom Henryho Jonesa tretieho (Marion mu to totiž kedysi zabudla povedať).
Karen Jane Allen vyrastala aj s dvoma sestrami vo zvláštnej rodine a nehovorím to preto, lebo mama bola učiteľkou. Otec ako agent FBI každú chvíľu zbalil svoje ženy a presťahoval ich inam, takže Karen si na cestovanie zvykla tak, že v ňom pokračovala aj ako dospelá. Okrem toho študovala klasické herectvo, dokonca režírovala pár študentských predstavení. Uvažovali o nej už pri obsadzovaní princeznovskej postavy v Hviezdnych vojnách, ale musela si počkať až do svojej tridsiatky na Indianu Jonesa. Za úlohu Marion získala miestnu americkú filmovú cenu, čo jej otvorilo cestu k ďalším skvelým filmom Starman, či Sklenený zverinec.
Medzitým sa vydala za kolegu z brandže, porodila syna a o desať rokov sa s ním rozviedla. Kritici ju považovali za nesmierne talentovanú herečku, napriek tomu sa rozhodla obmedziť účinkovanie v šoubiznise a viac sa venovať výchove potomka. Neviedla však záhaľčivý život, to nie. Rozbehla vlastný biznis v oblasti textilného dizajnu, začala vyučovať mládež na hereckej škole, venovala sa jóge.
Poviem vám, 61-ročná Karen má i dnes v očiach stále tú iskru, ktorú si pamätáme zo slávnej štamperlíkovej scény.

Willie Scottová bola v poradí druhá archeológova múza. V Chráme skazy dostala predsa len prednosť blonďavo-modrooká fešanda, ktorá síce toľko nechlastala, ale zato rýchlejšie utekala za Indym po prekážkovej dráhe. Psychógovia síce tvrdia, že muži si zvyknú vyberať stále rovnaké typy partneriek, ale kto by už počúval nejakých príštipkárov, že?
Pri obsadzovaní postavy mal režisér v merku Sharon Stone, ale nakoniec vybral 31-ročnú Kate Capshaw.
No povedzte, ktorý muž má tú vymoženosť, že si svoju manželku vyberie pomocou konkurzu?
Zdá sa vám, že zrazu splietam piate cez deviate? No veru nie, cesty osudu sú nevyspytateľné a Spielberg sa nám do herečky fakt zamiloval.
Agentúra JPP tvrdí, že Kate si ho vzala len pod podmienkou, že zruší jednu jej scénu s obrovským hadom. Slovo dodržali obaja, ale poviem vám, takéto správanie je vysoko neprofesionálne. Premýšľam však, čím ho naštvala, keď ju v inom zábere nechal zasypať dvoma tisíckami hmyzu...
Narodila sa do bežnej rodiny ako Kathleen Sue Nail a dlho to vyzeralo, že sa bude starať o postihnuté deti, lebo vyštudovala špeciálnu pedagogiku. Po skončení školy sa vydala, porodila dieťa a vyzeralo to tak, že zapadne do davu podobných svetom nepoznaných manželiek a matiek.
Vzťah jej však nevyšiel a tak, ako to robia mnohé iné ženy v podobnej situácii, rozhodla sa splniť si starý sen o herectve. Vtedy stretla Stevena Spielberga a bola to naozaj láska ako hrom, lebo kvôli nemu konvertovala na židovskú vieru. Obaja mali po jednom dieťati z predchádzajúcich manželstiev, ale to im bolo málo. Preto si adoptovali dve opustené deti a tri ďalšie si vyrobili svojpomocne.
Čo sa týka profesionálnej kariéry, účinkovala už len v malých projektoch, čomu sa popri toľkých potomkoch ani nečudujem.
Ozaj, s týmto manželom žije 59-ročná Kate šťastne dodnes, ak náhodou nepomreli - ale o tom by som musela niečo vedieť.

Henry Jones starší sa objavil v tretej časti, nazvanej Posledná križiacka výprava. Vzťah rodiča a potomka sa v nej ukazuje ako napätý, no my diváci sa tomu tešíme, lebo však koho by bavil pohľad na dialóg spokojného a vyrovnaného otca a syna? Nikoho.
Ale keď junior začne seniorovi odvrávať, a ten mu za to udelí pár protivných výchovných rád, tak to už je iná švanda (čo na tom, že v ich veku už obaja mali mať dávno rozum).Spielberg mal od začiatku o hercovi v úlohe Henryho Jonesa st. veľmi konkrétnu predstavu - mal ním byť sir Thomas Sean Connery (mal v zálohe aj Gregory Pecka, ale nebolo ju treba povolať).
Ford síce trochu ohŕňal nos, ale to len preto, že mať otca staršieho len o dvanásť rokov nie je bohviečo. Connery je ešte k tomu ukážkou muža, ktorý vyzerá aj v 59 rokoch lepšie ako kedykoľvek predtým (jeho postava mala mať podľa scenára 75).
Angažovanie sympatickej škótskej hviezdy ušetrilo produkcii zopár drobných, lebo bývalý Bond si so sebou priniesol vlastnú rekvizitu - zbraň, ktorou strieľal ako agent 007 a chystal sa ju použiť aj pri honbe za Svätým grálom.
Keď mu však režisér núkal angažmán v štvrtom pokračovaní, zachoval si dôstojnosť a povedal nie. Viete si predstaviť, čo by asi tak hľadal vo filme ako 94-ročný deduško? Pampersky?
PS: Aby som uviedla prípadné nedorozumenia na pravú mieru - herec je v skutočnosti stále ešte mladík, má len 82 rokov.
Tu musím povedať, že jeho životného a profesionálneho príbehu sa v tomto článku nedočkáte. Profil sira Seana Conneryho si nechám v zálohe na lepšiu príležitosť, ako je táto. Za porozumenie ďakujem.
Bond.
James Bond.

Marcus Brody je akademik a Indianov starý priateľ. Má k nemu veľmi dôverný vzťah, nakoľko ho pozná od detstva a často mu nahrádzal otca (s tým originálnym mal predsa odjaživa spory). Vystupuje v prvej a tretej časti, ale spomínajú na neho i v tej štvrtej, keď bol už po smrti.
Úlohy sa vďaka Spielbergovmu príhovoru zhostil 59-ročný Angličan Denholm Elliott Mitchell. Ten pochádzal z váženej právnickej famílie a počas 2. svetovej vojny slúžil ako dôstojník kráľovského letectva, až kým ho nezostrelili. Zvyšok vojny strávil v zajatí.
Potom sa začal venovať hereckej kariére, výsledkom ktorej bolo okolo 120 postáv vo filme i televízii. Za Izbu s vyhliadkou ho nominovali na Oscara, u nás je známy i z Bangkoku Hilton, či zo seriálu Marco Polo nakrútenému v osemdesiatych rokov.

Zaujímavejší je jeho osobný život.
Na tom, že jeho prvý vzťah s britskou herečkou skončil bez detí po troch rokoch, by nebolo nič zvláštne.
Zato druhá manželka mala nervy z ocele. Len málo žien totiž dokáže tolerovať manželove úlety s kamarátmi - a vôbec tým nemyslím nejakú krčmu, futbal či rybačku.
Elliott sa netajil svojou bisexualitou, nakoniec však na zvláštny životný štýl doplatil chorobou, ktorú mu potvrdili tesne pred natáčaním Indianu Jonesa číslo tri.
Zomrel len pár mesiacov po nakrúcaní na tuberkulózu súvisiacu s AIDS vo veku 70 rokov. Zanechal po sebe okrem manželky i dve deti, jedno z nich bolo závislé na heroíne a spáchalo samovraždu.

Sallah je Indyho egyptský kamoš.
K jeho základným povahovým vlastnostiam patrí občasná zbabelosť, ale zato je dobrosrdečný a mimoriadne plodný. Všetkých jeho deväť detí sa zakaždým vrhne na uja Indianu a on im k tomu svojím hlbokým hlasom ešte aj zaspieva .
Sallahovu statnú postavu môžeme zazrieť nielen v prvom, ale i treťom pokračovaní. Sprvoti sa do tejto úlohy rátalo s Dannym DeVitom, ale dopadlo to tak, že Sallaha si chuťou zahral rodený 37-ročný Brit John Rhys-Davies.
John trávil detské roky striedavo vo Walese a v Afrike, kam často cestoval jeho otec, koloniálny úradník. Napriek tomu sa nezlumpačil, ale veľa čítal, čo ho neskôr nasmerovalo na štúdium divadla.
Prvý raz sme si ho mohli všimnúť v seriáloch Ja, Claudius a Šogun, ale po Dobyvateľoch stratenej archy to už išlo hladšie ako masle.
Po dlhšej dobe môžem opäť vyhlásiť, že ten, kto nehral v Star Treku, akoby neexistoval a John veru existuje.

Ďalej sa v pätnástej bondovke Dych života skamarátil priamo s agentom, a potom sa nám predstavil ako 185-centimentrový trpaslík Gimli v Pánovi prsteňov (hlavní herci boli v skutočnosti dokonca nižší ako on).
Jeho hromový hlas často využívajú dabingové štúdiá i tvorcovia počítačových hier, často hráva v televízii a neštíti sa ani romantiky ( Denník princeznej II ).
Ešte kúsok súkromia - krátko po dvadsiatke sa oženil s prekladateľkou, s ktorou mal dvoch synov. Síce sa s ňou nikdy nerozviedol, ale žili oddelene a herec si medzitým našiel inú partnerku a splodil s ňou jedinú dcéru. Neviem, či mu to slúži ku cti, ale dôvodom absencie rozvodového konania bola i ťažká psychická choroba zákonitej manželky, ktorú nechcel zaťažovať sprostosťami.
Dnes, keď má 68 rokov, je už de iure vdovcom.
Na záver som vybrala osobu, ktorá je dôkazom, že aj kvantita môže občas vybabrať s kvalitou. Tento človek nehral žiadnu z hlavných úloh, dokonca sa s Indym ani nekamarátil, ale zato ho vidno vo všetkých troch prvých častiach (posledná mu ušla len z celkom banálneho dôvodu vlastnej smrti).
44-ročný Patrick Francis Roach bol angažovaný do štábu ako bitkársky tréner Harrisona Forda, keďže išlo o renomovaného britského zápasníka s hrozivým menom Bombardér.
Raz si režisér všimol, že onen ryšavec mu tam len tak naverímboha obsmŕda a nič nerobí, i vraví mu: "Chlapče, tu sa mi postav pred kameru, budeš zloduch. Občas ťa zabijeme, ale neboj sa, vždy vstaneš z mŕtvych." Urobili teda z neho vyrasteného šerpu, holohlavého leteckého mechanika, čo si nedáva pozor na vrtuľu, či extra odporného esesáka (tú štvrtú úlohu som už zabudla).
O jeho živote už len veľmi krátko.
Skoro dvojmetrový britský wrestler debutoval v Mechanickom pomaranči, videli sme sa ho biť i v Súboji titanov, Conanovi ničiteľovi, Červenej Sonji, Návrate mušketierov či Robinovi Hoodovi. Zmlátil teda toho hodne, ale hádam doma pri manželke a dvoch deťoch skrotol.
Zomrel na rakovinu hrdla vo veku 67 rokov.


Jejdanenky, už je zase koniec?
Nabudúce zase niečo bude, ale kedy bude, to nevie nikto. Určite však bude, hádam vás nenechám naspospas osudu nedeľného podvečera, že?
Tuším je to už zbytočné hovoriť, že všetko, čo sa tu povedalo a napísalo, nemusí byť pravda.
Tak prisahám!
Nabudúce: Highlander
Zdroje a fotografie :

http://ic.pics.livejournal.com/toddalcott/8687293/126421/126421_320.jpg
http://seersew.blogspot.sk/2011/10/halloween-2011-homemade-indiana-jones.html
http://www.totalfangirl.com/2012/09/indian-jones-raiders-of-lost-ark-imax.html
http://eu.cdn002.fansshare.com/photos/harrisonford/harrison-ford-jpeg-indiana-jones-1394275277.jpg
http://www.femina.cz/galerie/harrison-ford/6.html
http://indianajones.wikia.com/wiki/LEGO_Indiana_Jones:_The_Original_Adventures
http://www.gonemovies.com/WWW/MyWebFilms/Oorlog/RaidersMarionMes.asp
http://www.zimbio.com
http://fogsmoviereviews.com/2011/11/23/me-my-dad-and-the-movies-by-pg-cooper/
http://media.theiapolis.com/d8-iOG8-k9-lQR8/harrison-ford-indiana-jones-and-denholm-elliott.html
http://www.cpi-reps.com/data/photos/2299_1NPA_00536_114.jpg
http://www.clickautographs.com/results.php?cat=1&p=25
http://www.moviepilot.de/files/images/0487/5168/john_rhys-davies.jpg
http://viewinggum.files.wordpress.com/2011/09/hm_mechanic.jpg
http://www.jones-jr.com/images_rotla_economie/g_pat_roach_03.jpg
http://25.media.tumblr.com/tumblr_m49hx88EGu1qdezf9o1_400.jpg
http://www.comixzone.cz/film/152-indiana-jones-a-dobyvatele-ztracene-archy/?page=fotogalerie
http://images1.wikia.nocookie.net/__cb20070707205320/indianajones/images/9/97/Templeofdoom.jpg
http://lucianogalasso.files.wordpress.com/2010/02/indyshit.jpg
http://cinemagogue.com/wp-content/uploads/2012/08/0127-marionravenwood.jpg
http://cf.drafthouse.com/_uploads/galleries/23340/last-crusade_3.jpg
http://0.tqn.com/d/adventuretravel/1/0/8/5/-/-/ExpediaIndyPetraLow-Res.jpg
http://wallpaperlovers.info/wallpapers/crystal-skull-1920x1080
http://www.tophdwallpapers.in/view-movies-green-eyes-indiana-jones-and-the-kingdom-of-the-crystal-skull-creatures-alien-faces-1440x900.html
http://www.biography.com
http://everyday-i-show.livejournal.com/157619.html
http://blogs.babble.com/famecrawler/2010/06/16/harrison-ford-and-calista-flockhart-tie-the-knot/
http://www.yellowdaymovie.com/2013/01/stuff-we-like-john-rhys-davies-on-god-and-the-kjb/












