Vtedy a dnes: Sissi (1955 - 1957)

Dnes si dáme jednu vekom celkom ošúchanú starinku. Ak nepočítam Prestávku, tak je v celej tejto spomínacej sérii najstaršia. Rakúska trilógia, ktorá si v názve vystačí len s dvoma písmenami, sa zvykne používať dramaturgmi na upchatie programových dier ľubovoľného nedeľného, vianočného, veľkonočného, prázdninového* (nehodiace sa škrtnite) popoludnia. V období, v ktorom sa naše žalúdky pasujú s pečeným bôčikom či šľahačkovým krémešom, je rozprávka o trampotách krásnej princeznej presne tým, čo potrebujeme. Stačí namiešať chutnú dievčenskú tvár, hrozne dobré vlasy, či štipku prekrúteného dejepisu - a nech sa historici aj na hlavu postavia. Komu by prekážalo trochu romantiky, keď ide o trávenie, že? Veď pri všetkých tých smrtonosných pasciach, zbraniach, správach, šlágroch, diskusiách, či rôznofarebných z neba* (nehodiace sa škrtnite) by nám mohlo veľmi ľahko zabehnúť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (29)

No dobre, vás asi viac zaujíma, ako sa majú samotní herci, či sa im darí bojovať s vráskami, deťmi, Alzheimerom, a tak, však?
Pri pohľade na rok výroby to iste nebude ťažké uhádnuť. O tom, že sa Romy "Sissi" Schneiderová už dávnejšie špacíruje po onom svete, asi viete. Možno ste začiatkom leta zaregistrovali aj úmrtie fešáka, ktorý hral cisára Franza. Nuž, ak vám tieto informácie postačia, pokojne sa rozlúčte s týmto článkom a kliknite si na nejaké pekné videjko s mačičkami, prípadne si pustite čosi prudko romantické od Majly Sajrus. Fakt sa nebudem hnevať.
A čo s vami, čo ste tu ostali? Že nepopustíte? Kým sa rozbehnem, mám tu nejaké obrázky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Najprv si urobíme porádeček s chronológiou.
Prvá časť s názvom Sissi mala premiéru tesne pred Vianocami 1955. Vďaka výborným tržbám mali pekného ježiška aj filmári, takže sa logicky pustili do pokračovania. Do roka prišla Sissi ako Mladá cisárovná, aby v 57-om uzavrela svoj príbeh Osudovými rokmi cisárovnej. Keď sa to cakumprásk spočíta, dokopy to videlo v kinách nejakých 25 miliónov divákov (množstvo tých televíznych sa hádam ani nedá spočítať). Nuž, nie nadarmo patrí trojlístok režiséra Ernsta Marischku ku klenotom rakúskej kinematografie.
O viac ako päťdesiat rokov neskôr (2009) sa taliansko-nemecko-rakúski filmári zúfalo pokúsili o remake Sissi, ale nikto z divákov si to poriadne nevšimol. Ani sa tomu nečudujem. Kto to už len videl, aby bola Alžbeta Bavorská Talianka, tsss.
A teraz osoby a obsadenie nášho zmaľovaného originálu.

SkryťVypnúť reklamu
Sissi
Sissi 

Šestnásťročná Sissi, alias Alžbeta Bavorská je bavorská princezná (kto by to bol povedal). Podobne ako iná bežná šľachta pubertálneho veku trávi čas pobiehaním po rodičovských záhumienkoch, kde si vymieňa dáta o životaschopných princoch so sestrou Helenou, zvanou Nené.
Keď sa ozve ich spoločná arcitetka Žofia s požiadavkou na ruku, prípadne kompletné telo staršej Heleny pre svojho Ferka, Nené neváha a súhlasí.
Malá poznámka smerom k čitateľom:
Možno si niektorí rypáci povedia - to fakt nikomu neprekážalo, že to boli bratranec so sesternicou? Čo vám poviem - neprekážalo. Keď ide o vládnutie, vlastná krv je vlastná krv. Navyše, Mendel sa v tých časoch ešte stále babral s krížením hrášku, takže sa na nejaké genetické oné nehľadelo. Ani Ferko nebol len taký priemerný princ, ale rovno cisár František Jozef prvý - no nezober si ho, keď núkajú. Pokračujme ďalej.
Tu nastáva zvrat v udalostiach. Bezprízorný cisár natrafí pri rybníku na nádejnú švagrinú, a už o inej nechce ani počuť. Zaľúbi sa ako kôň, poháda sa s materou a zoberie si ju za ženu (Sissi, nie mater). A čo potom? Už iba samé pozitíva, sociálne istoty, dovolená v Jugoslávii, první dítě.... ups, to je vlastne už celkom iný film.

SkryťVypnúť reklamu
Romy Schneider
Romy Schneider 

Alžbetu Bavorskú hrala skutočne sladká sedemnástka Rosemarie Magdalena Albach-Rett y. Ak sa práve chytáte za hlavu, že Sissi bola predsa Romy Schneider, pokojne ju pustite z rúk, je to tá istá.
Byť herečkou bolo mladunkej kráske rakúsko-nemeckého pôvodu súdené po meči i po praslici. Rovnaké povolanie živilo aj jej šarmantného ocka Wolfa Albach-Rettyho, babičku Albach-Rettyovú a taktiež mamu Magdu Schneiderovú .
Bohužiaľ, slávni zaneprázdnení rodičia skončili v rozvodovom konaní, a tak Romy a jej mladší brat skončili v opatere prarodičov, prípadne ich šupli na internátnu školu. Potom mama Schneiderka dostala nápad. Usúdila, že jej pätnásťročná puberťáčka je už dosť krásna na to, aby ju umiestnila niekam do filmu. Podarilo sa jej to, a keď dva roky nato prišla ponuka na Sissi, nechala sa rovno obsadiť do úlohy matky budúcej cisárovnej.
Bolo to však príjemné obdobie. Popularita dlhovlasej Romy prudko stúpla a navyše sa prvý raz vážnejšie zaľúbila - do jedného z budúcich Siedmich statočných Horsta Buchholza.
Už-už to vyzeralo, že bude naveky zviazaná materskou láskou a dychberúcimi korzetmi, keby sa jej do cesty nepriplietol iný muž. Keby len muž - jeden z najkrajších mužov šesťdesiatych rokov. A možno aj sedemdesiatych a osemdesiatych a .... viete čo? Poviem rovno, že to bol charizmatický Francúz Alain Delon a ušetrím si pár riadkov textu.
Skrátka, povedala bajbaj nielen nasladlým limonádam z palácov, ale aj diktátu matky - a to si píšte, že tá vám nebola dva razy nadšená. Mama Magda chrlila oheň a síru do všetkých strán, lenže proti Delonovi nemala šancu. Navyše, mladá jej za ním zdúchla až do Francúzska, takže ju stratila z dosahu aj fyzicky.
Táto osudová láska trvala päť či šesť rokov. Bolo to obdobie, v ktorom obaja žiarili ako slniečka, napríklad v prvej verzii Talentovaného pána Ripleyho, ktorú uviedli pod názvom V žiari slnka. Ich vzťah hviezdil aj v bulvárnej tlači, lebo však Delon nebol žiadny svätuškár a k tomu ešte tie matkine jedovaté reči... nejako sa to celé zašmodrchalo. Modrooký Alain skončil pred oltárom s úplne inou ženou a Romy sa po demonštratívnom "ja sa zabijem" narýchlo vydala za herca a režiséra Harryho Meyena. Tento muž sa stal otcom jej syna Davida, avšak manželstvo to nezachránilo. Rozviedli sa po deviatich rokoch.
Keď sa vydala druhý raz, vybrala si rovnako zle. Otcom dcéry Sarah a na šesť rokov aj zákonitým manželom sa stal jej oveľa mladší tajomník Daniel Biasini.

SkryťVypnúť reklamu
Romy Schneider 1982
Romy Schneider 1982 

Čo sa týka profesionálnej kariéry, šesťdesiate a sedemdesiate roky patrili k jej najúspešnejšiemu obdobiu. Okúsila trochu Hollywoodu, kde za Kardinála získala Zlatý Glóbus, získala dva herecké Cézary (Dôležité je milovať, Celkom obyčajný príbeh) a posmrtne aj jedného čestného Cézara. Z ďalších úloh spomeniem napríklad Bazén, Staré pušky, či Svedok. Romy Schneiderová má v životopise uvedených okolo 60 celovečerných, zvyčajne francúzskych filmov, takže bola považovaná skôr za francúzsku ako rakúsku umelkyňu. Nuž, každý by ju mal rád na svojej národnej strane.

Ach, ten osud.
Kto by bol povedal, že osemdesiate roky jej prinesú toľko nešťastia? Začalo to vlastne už v 79-tom, keď sa obesil herečkin prvý manžel Meyen. O dva roky nato absolvovala operáciu nádoru, definitívne skrachovalo jej druhé manželstvo a čo je horšie, do neba za otcom odišiel aj milovaný syn David. Nemal ani pätnásť rokov. Nabodol sa na plot, ktorý preliezal... ktorú matku by to nezabilo? Ani nie do roka odišla za ním.
Oficiálne zástava srdca, neoficiálne kombinácia liekov, alkoholu a cigariet.
Mala 43 rokov a zanechala po sebe sotva päťročnú Sarah (mimochodom, aj z nej vyrástla šikovná herečka, ktorá sa neskutočne podobá na svoju matku i starú mať).
Posledným filmom Romy Schneider bola Pútnička zo Sans-Souci z obdobia nacizmu. Stihla ho venovať Davidovi.

Ako to ukončiť? Samozrejme romanticky.
Mladé francúzske herečky dodnes dostávajú cenu pomenovanú po Romy Schneider a Alain Delon sa občas blysne rečami o tom, ako strašne ju miloval. Na dôkaz lásky zariadil presun telesných pozostatkov syna do hrobu k matke.

Obrázok blogu

A teraz si naložíme na tanier toto milé princátko (presnejšie cisáratko).
Cisár František Jozef I. volaný Franz, bol v kolektíve ľudu celkom obľúbený panovník, ktorý však viac ako na manželku myslel na prácu. Dnes by ste povedali workoholik a kariérista. Úbohú Sissi preto nechával doma so svojou drahou matkou (a ani jedna z toho na konáre veľmi nebola).
Ak si potrpíte na detaily, môžem uviesť aj všetky Férencjožkove tituly, ale budem na ne potrebovať pol obrazovky (ak to čítate z mobilu, tak cca tri). Nech sa páči:
Jeho cisárske a kráľovské Apoštolské veličenstvo z Božej vôle rakúsky cisár, český, uhorský, lombardský a benátsky, dalmátsky, chorvátsky, slavónsky, haličský, vladimirský a ilýrsky kráľ, jeruzalemský kráľ, rakúsky arcivojvoda, toskánsky a krakovský veľkovojvoda, lotrinský, salzburský, štajerský, korutánsky, kranský a bukovinský vojvoda, sedmohradské veľkoknieža, moravský markgróf, hornosliezsky, dolnosliezsky, modenský, parmský, piacenzský, tešínsky, dubrovnícky a zadarský vojvoda, habsburský, tirolský, kyburský a goricijský kniežací gróf, tridentské a brixenské knieža, hornolužický, dolnolužický a istrijský markgróf, srbský veľkovojvoda, ... ešte vás to baví? Mňa nie, poďme radšej na herca.

S mamou
S mamou 

Karlheinz Böhm bol o desať rokov starší ako jeho herecká partnerka, mal v čase nakrúcania 27 rokov.
Aj tento pán pochádzal z umeleckého prostredia. Matka spievala v opere a otec dirigoval, takže si naivne mysleli, že z ich jedináčika vyrastie aspoň nejaký klavirista. To by však musel mať malý Karolko hudobný talent.
Nemal. Radšej mal divadlo, takže sa pobral študovať herectvo až hen do Viedne. Išlo mu to dobre - sotva dovŕšil dvadsať, debutoval pred kamerou. Rozkošného blondiačika začali obsadzovať do romantických filmov, kde sa mal zvyčajne zamilovať sa do krásnej ženy. Zvládal to tak excelentne, že si ho Ernst Marischka vybral do páru k našej Sissi.
To už bol náš Karlheinz ženatý s letuškou, ktorá mu porodila dcéru, a hádajte, ako sa to dietko úbohé volalo. Vystačíte si len s dvoma písmenami.
Kým však filmári dotočili tretiu časť trilógie, bolo nielen po láske, ale aj po manželstve. Na rad prišla druhá partnerka, ledva osemnásťročná nemecká herečka. Ich vzťah bol štatisticky úspešnejší - 3 deti a 4 roky. Ani po jeho krachu herec nedokázal ostať dlho slobodný - do roka opäť navliekal snubný prsteň tretej žene, tentoraz poľskej herečke, do ktorej za zamiloval pri nakrúcaní spoločného filmu. V manželstve im to celkom klapalo - mali síce iba jednu dcéru (dnes tiež známu herečku), ale zato spolu vydržali až sedemnásť rokov.

Obrázok blogu

Ak vás zaujíma, koľko ďalších dám s ním skončilo pred oltárom, tak vydržte. Dozviete sa to až po reklame. Nechcete napríklad nejaké účinné tabletky na chudnutie?
Nie, robím si srandu - mal už iba jednu, ale k tomu sa ešte dostaneme.
Profesionálna Böhmova kariéra bola v päťdesiatych rokoch dosť jednotvárna - samá romantika a láska. Neskôr sa stratil z povedomia verejnosti, viac ho bolo vidieť v divadle a veľmi zriedkavo na obrazovke (u nás napríklad v jednej časti Doktora z hôr).
A tak sa pustil do charity. Od osemdesiatych rokov sa aktívne podieľal na organizovaní pomoci africkým krajinám, začo dostal niekoľko významných medzinárodných ocenení a medailí. V Etiópii ho menovali čestným občanom a iste to nebolo len preto, že sa zosobášil s takmer o dve generácie mladšou krásavicou z tejto krajiny. Ich manželstvo vydržalo 23 rokov, až kým sa 86-ročný "Franz" Karlheinz Böhm nepobral na onen svet. Zanechal tu nielen smútiacu vdovu, ale aj ďalšie dve spoločné deti.

Obrázok blogu

V skratke si dáme ešte ďalšie postavy a začneme zhurta svokrami, ktoré sú zhodou okolností aj sestrami. Ako to už u súrodencov býva, prvá bude tá, ktorá má širšie lakte a vyšší titul.

Od pohľadu panovačná arcivojvodkyňa Žofia Bavorská bola presne tým krčným typom ženy, ktorý rád a často hýbe hlavou svojho hlúpučkého manžela. Hoci mal byť cisárom on, presvedčila ho, nech radšej odovzdá korunu synovi Františkovi Jozefovi, lebo však toho má pod palcom už od narodenia.
Tento fakt vo filme síce nevidno, ale to by sme sa už nebavili o trilógii, ale minimálne o generačnom seriáli. 
Ďalším projektom milej arcivojvodkyne bol výber vhodnej nevesty, čo sa jej, ako už vieme, tak trochu vymklo z rúk, no nestrácala nádej a neskôr si to vynahradila na vnúčatách, ktoré chcela vychovávať podľa svojej mierky.
A že prečo sú vtipy o svokrách také škaredé.

Obrázok blogu

Za to však rakúska herečka Wilhelmine Anna Maria Degischer nenesie zodpovednosť. Úlohu protivnej Žofy dostala ako 44-ročná a nebolo to náhodou. Celoživotná Viedenčanka bola považovaná za prvú dámu noblesy a elegancie, ktorá sa u našich susedov preslávila najmä komornými divadelnými úlohami. A pritom takmer skončila v balete - ako dcéra súdneho radcu si mohla dovoliť štúdium klasického tanca, no vidina pobehovania po javisku v pohodlnejšej obuvi ju dohnala k činohre.
Vo filme účinkovala vzácne, ale keď už, tak si ju každý zapamätal, a to nehovorím len o Sissi. Spolu s Romy si zahrala aj v americkom filme Kardinál, u nás sme ju v deväťdesiatych rokoch videli na obrazovkách v rakúskom seriáli Dynastia Straussovcov.
Jej rodinný život bol na šoubiznisové pomery strašne nudný - ibaže by ste za pikošku považovali to, že bola až druhou manželkou svojho kolegu z divadla. Dve vydarené dcéry už potom presne zapadajú do definície noblesnej dámy - neprišli ani žiadne škandály, ani búrlivé rozchody. Naopak, prišla medaila. V päťdesiatych rokoch získala (údajne ako prvá žena) Rakúsky kríž pre vedu a umenie I. triedy.
Vilma Degischer sa dožila 80 rokov veku.

Obrázok blogu

Žofiina segra a Alžbetina matka Ludovika Vilemína Bavorská bola tým typom matky, ktorý si nepotrpel na čačky-mačky, radšej vychovávala svoje deti v lone prírody a bez nejakého extra prepychu. Často musela privrieť oči nad záletmi svojho drahého manžela, ale tým si predsa nebudeme kaziť dojem, veď ide o rozprávku, do ktorej také veci ako nevera a smilstvo nepatria.

Ako som už spomínala, úlohu Ludoviky si v 46 rokoch uzurpovala skutočná mama Romy Schneider, nemecká herečka Magdalena Schneider. Mohla si to dovoliť najmä preto, že patrila k obľúbencom režiséra Ernsta Marischku. Ten ju vlastne objavil, ale k tomu sa ešte dostanem.
Možno ste sa už pristihli pri myšlienke, že všetci umelci na západ od Hainburgu rodia zásadne len umelcov a nikdy inak. Nie je to tak, milí moji čitatelia.
Magdalena bola dcérou - predstavte si to - obyčajného inštalatéra. Ukončila dievčenskú obchodnú školu a zamestnala sa ako pisárka, no potom si zmyslela, že začne predsa len študovať spev a tanec, keď jej to tak dobre ide. V kombinácii s pekným zovňajškom bola priam ideálna do muzikálov a neskôr vďaka Marischkovi aj na plátno. Niekde tam sa zoznámila s budúcim tatkom dcéry Romy a syna Wolfa-Dietera, no mimoriadne pracovné nasadenie oboch partnerov spôsobilo, že po necelom desaťročí ukončili vzťah (či skôr nevzťah) rozvodom. Jej najslávnejšie obdobie teda datujeme do tridsiatych rokov, hovorí sa, že ju aj sám diabol Hitler vyhlásil za svoju obľúbenú herečku.

Obrázok blogu

Po rozvode a konci 2. svetovej vojny to išlo s herečkou i filmovým biznisom dolu kopcom, takže s tým bolo treba niečo robiť. Magda začala tým, že si našla nového manžela - stal sa ním istý úspešný podnikateľ v reštauračnom stravovaní. Asi to bol fajn nápad, lebo s ním vydržala celých pätnásť rokov, až kým neovdovela.
Druhý krok už poznáte - zobrala so sebou na prvé spoločné nakrúcanie svoju pubišku a vznikol z toho film Keď biele orgovány začnú kvitnúť. Potom prišla Sissi a ďalšie spoločné dielka, dokopy ich bolo tuším šesť. No a tým sa slávnejšia časť profesionálnej kariéry Magdaleny Schneider skončila.
Keď prišiel ten blbý rok, v ktorom tragicky zomrel vnuk a vzápätí aj dcéra, našla táto sedemdesiatnička oporu v treťom manželstve s kameramanom. Zomrela ako 87-ročná, svoju dcéru prežila o štrnásť rokov.
 

Na dnes stačí. Kedy bude nabudúce, ešte neviem, ale iste bude. Deckám želám dobrý štart do nového školského roka, a ak by nejaké malo záujem, môžem ho pre šťastie virtuálne popľuť, aj keď je to pekná kravina.

Poznámka na záver:
Možno ste už zabudli, že mi nehodno veriť. Vo svojej "výskumnej" práci som sa totiž opierala výsostne o internet a vlastné spomienky - a to nikdy neveští nič dobrého. Všetko je naozaj dokonale neoverené, preto sa radšej poraďte so svojím lekárom alebo lekárnikom.
Alebo to spravíme inak. Ak máte o ľuďoch spomínaných v článku vlastné informácie, alebo mi chcete oznámiť, že mám na viac ako na takéto pochybné články, pokojne tak urobte v diskusii (šnuptichle mám).


Prehľad všetkých doteraz vydaných článkov série Vtedy a dnes

Zdroje a fotografie:
http://www.imdb.com/name/nm0002769/
http://www.csfd.cz/tvurce/4197-romy-schneider/
http://images3.cinema.de/imedia/8342/3968342,X13+MyGTVRkr3Ou0WuUG8ze1AsS3VmFdB9k3ihtRjWt72qK0F0P1i91L8jlpZZ35mcE_3dY6GKWyLQUdPsykng==.jpg
http://madaboutparis.com/wp-content/uploads/2011/11/2copyright_Eva-Sereny_Camerapress_Gamma-Rapho2.jpg
http://www.pinterest.com/poesiekat/magda-en-haar-dochter-romy-schneider/
http://www.wz-newsline.de/polopoly_fs/1.952976.1333568887!/httpImage/onlineImage.jpg_gen/derivatives/landscape_550/onlineImage.jpg
http://www.bellazon.com/main/uploads/post-5725-1164212669.jpg
https://sebastianstvblog.files.wordpress.com/2011/09/86949_rsch_146_122_121lo.jpg
http://farm4.static.flickr.com/3095/2362797221_e5d247bc1c.jpg
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/5a/Save_The_World_Awards_2009_show11_-_Karlheinz_B%C3%B6hm.jpg
http://s2.srfcdn.ch/images/auftritte/unterhaltung/bilder/2014/05/30/sohn_von_kuenstlereltern/65204522-6-ger-DE/sohn_von_kuenstlereltern_s8.jpg
http://empress-sisi.blogspot.sk/2011/06/romys-hungarian-dress-reproduction.html
http://m.cdn.blog.hu/sz/szinesznok-az-aranykorbol/image/Sissi/sissi_imperatrice-05.jpg
http://img5.douban.com/img/celebrity/large/1384060477.07.jpg
http://kaass-loove.k.a.pic.centerblog.net/o/5ac64886.png
http://i42.tinypic.com/2agkj07.jpg

Adriana Markovičová

Adriana Markovičová

Bloger 
  • Počet článkov:  209
  •  | 
  • Páči sa:  10x

Iné moje texty môžete nájsť:* na tejto N-kovej stránke* na tejto Gorilej stránke* Sieťovkové recenzie Zoznam autorových rubrík:  RozchodológiaZápisky zblúdeného motovidlaVtedy a dnesČo mi napadloČo ma štveFotografieSpôsob ako prežiťMoje malé potešeniaNeverte ničomuZverejnené v tlačenom Sme

Prémioví blogeri

Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,067 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Radko Mačuha

Radko Mačuha

215 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu