Vtedy a dnes: Skippy, stepná kengura (1966-1968)

Viete, čo som kedysi najviac závidela austrálskym deťom z buša? Že nemuseli chodiť do školy. Občas si sadli za akúsi smiešnu vysielačku, podebatovali s učiteľkou, a keď im chcela dať písomku, odpísali odpovede z knižky, lebo to aj tak nevidela. Ukazovali to v jednom seriáli o šikovnej kengure, tak to musela byť pravda.Dnes už viem, že všetko, aj podvádzanie, sa nám raz v živote vráti. Prišla som na to toto leto, keď som v duchu nadávala šestnásťročnej Adriane Markovičovej za to, že sa kedysi flákala na hodinách angličtiny. Tak, keď som sa už pochválila, že som netrávila prázdniny za pecou, prejdeme plynule k najväčšej ikone austrálskeho kontinentu - ku Skippy.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (39)
Obrázok blogu

91-dielny seriál Skippy - stepná kengura opisuje dobrodružstvá mimoriadne nadaného vačkovca žijúceho vo fiktívnom národnom parku Waratah na východnom pobreží Austrálie. Pozorný divák si možno všimne i ďalších hercov (zvyčajne ide o ľudí), ale o tých akoby tu ani nešlo.
Nebudem na vás zlá, a ak si ani za svet neviete na ich tváre spomenúť, mám tu ukážku úvodnej zvučky. Špeciálne chcem upozorniť na mladého Kena Jamesa a jeho nezabudnuteľný chrup. Bola som "do neho" celý siedmy ročník základnej školy, až kým ho nevystriedal krasokorčuliar Brian Boitano.Len pre poriadok, Skippy síce v seriáli vydávala zvláštne cmukavé zvuky znejúce ako "tchk tchk tchk", ale odborníci a múdre deti veľmi dobre vedia, že klokany mlčia ako ryby.
Toto však nebola jediná kamufláž, ktorú tvorcovia predložili divákovi. Urobili totiž zo Skippy zvierací prototyp MacGyvera - uvedená klokanica používa predné labky, ako keby bola nejaký primát, otvára dvere, rozväzuje laná, vytáča správne číslo na kolieskovom telefóne, podáva prvú pomoc pri poštípaní jedovatým hadom, vie naladiť rádio, šoféruje auto, či riadi vrtuľník, dokonca pri tom porušuje predpisy, lebo neverím, že má vôbec vodičák či pilotnú licenciu. A to, že hrá na bicích ako Ringo Starr, ani nevravím...
Posúďte sami - v tejto ukážke sú dôkazy .

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Scény z filmu
Scény z filmu 

Nečudujem sa, že v takom Švédsku seriál vôbec nevpustili do telky (vraj preto, aby si dočista nezblbli deti). U nás sme boli v osemdesiatych rokoch zblbnutí tak či tak, preto sme si každú nedeľu ráno sadali k Teslám a Oravanom a čakali, kým Sonny opäť zapíska na kenguru.
Seriál však zaznamenal úspech aj u Kubáncov, Američanov, Mexičanov, Kanaďanov, či Španielov. Vysielal sa v 128 krajinách a preložili ho do 25 jazykov, takže sa tvorcovia rozhodli dorobiť k nemu aj celovečerný film s názvom The Intruders.
Bol to tiež prvý austrálsky detský seriál v histórii, ktorý dostal plnú marketingovú podporu. Kengura sa objavovala všade - na oblečení, hračkách, detskej kozmetike, pribaľovala sa ku lízatkám i malinovkám - dnes úplne bežný spôsob ohlupovania mládeže a ožobračovania rodičov, vtedy prevratná novinka.
V roku 1992 sa producenti pokúsili z klokanieho úspechu ešte niečo vyžmýkať seriálom Dobrodružstvá Skippy . Hrali v ňom už celkom iní herci, a keby si televízne štúdiá aspoň trochu preštudovali príslovia a porekadlá, vedeli by, že do tej istej rieky sa dva razy vstupovať nemá.
Toľkoto malé morálne ponaučenie zo Slovenska, čakajú nás osoby a obsadenie.

SkryťVypnúť reklamu
Devereaux
Devereaux 

Patrí sa začať najvyšším šéfom a tým je správca národného parku Matt Hammond .
Večne usmiaty 41-ročný muž v typickej rovnošate je vdovcom, manželka ho nechtiac opustila krátko po pôrode jeho druhého syna, a tak má na starosti nielen peknú kôpku zveriny, ale aj dvoch šarvancov Marka a Sonnyho.

Edward Sidney Devereaux by sa v tých časoch výborne vynímal na tabuli cti každej socialistickej fabriky. Mal totiž robotnícky pôvod a pochádzal z desiatich detí, akurát sa narodil trochu od ruky - v Sydney. V mladosti sa živil skladníčením či profesionálnym vedením motorových vozidiel, dokonca slúžil v austrálskej armáde v Novej Guinei.
Druhé štvrťstoročie svojho života začal tým, že sa presťahoval do Londýna, tam aj rozbehol hereckú kariéru. Paradoxne sa však preslávil až vtedy, keď prijal ponuku austrálskeho štábu na úlohu správcu parku, dokonca sa na niekoľkých epizódach podieľal aj režijne.
Okrem Skippy ste ho u nás možno videli ešte v seriáli Tanamera.
Ženatý bol dvakrát. Vďaka prvému manželstvu trvajúcemu 34 rokov si zadovážil štyroch synov, po rozvode ho presnú polovicu tohto obdobia sprevádzala ďalšia žena.
V 78 rokoch sa zapáčil istej odpornej beštii, ktorá behá po svete s kosou a vyhovára sa, že to nebola ona, ale akási rakovina.

SkryťVypnúť reklamu
James
James 

Už som spomínala mladého muža s belostným úsmevom?
Že áno? Nuž, na lásky mladosti sa nezabúda, pohovorme si teda o Markovi Hammondovi, staršom synovi správcu národného parku Waratah.
Mám aj ďalšiu rečnícku otázku:
Nie je to pekná náhoda, že túto úlohu stvárnil vtedy 18-ročný Ken James?
Už-už som chcela nemenovanú hračkársku firmu podozrievať z toho, že svojho umelohmotného Kena okopírovala podľa neho, našťastie som si včas vygúglila, že dotyčný "bábik" vznikol o pár rokov skôr, ako sa náš herec vyvinul do krásy. Dnes mi podobné typy mužov spôsobujú skôr žihľavku, takže nečakajte odo mňa žiadne oslavné ódy, podáme si ho na panvici rovnako ako ostatných.
Keď mal dvanásť, sused odvedľa mu ukázal noviny s inzerátom istej agentúry, ktorá hľadala pekné a talentované detičky. Ken tam získal svojho prvého agenta, ale popritom nezanedbával ani školu. V poslednom ročníku strednej ho zvolili za prefekta (niečo ako predseda triedy), dokonca nastúpil k leteckým kadetom, ale nakoniec ho zlákalo umenie.
Okrem klokanieho seriálu sa Ken raz objavil v Dynastii, dlhšie trvanie malo účinkovanie v mnohých austrálskych seriáloch, napríklad Pugwallovo leto.
Ozíci (to sú obyvatelia Austrálie) ho poznajú najmä vďaka záľube vo varení, celé desaťročie pôsobil v rannej relácii ako televízny kuchár. Bol aj učiteľom herectva a drámy, moderoval firemné akcie, viedol motivačné semináre o komunikačných zručnostiach, skrátka, robil, čo mohol a vedel.
Správy z posledných rokov však hovoria o tom, že sa tento 63-ročný herec lieči z onkologického ochorenia, v čom ho isto podporujú dve deti z prvého manželstva a priateľka.

SkryťVypnúť reklamu
Pankhurst
Pankhurst 

Sonny Hammond má deväť rokov a so Skippy si rozumie najlepšie. Majú podobný osud - prišli v ranom detstve o matku.
Práve jemu som závidela tú vysielačkovú školu s názvom "School of the air", ale bola som úplne vedľa.
Podľa vtedajších prísnych predpisov musel skutočný Garry Pankhurst absolvovať okrem nakrúcania 20 hodín reálneho vyučovania týždenne s objednaným učiteľom, takže o opisovaní nemohlo byť ani reči.
Keď po dvoch rokoch povyrástol a seriál ukončili, trpel jedenásťročný Garry syndrómom rýchlej detskej slávy, údajne ho rovesníci i šikanovali. Možno preto sa seriál stal prvou a poslednou šoubiznisovou skúsenosťou tohto pehatého sympaťáka.
O jeho ďalšom živote sa toho veľa nevie, internet ponúka len kusé informácie o tom, že pracuje pre cirkevnú organizáciu, je ženatý a má dve deti.
Má 54 rokov a rovnaký výraz tváre ako kedysi.Štvrtým mužom seriálu bol 23-ročný blonďavý pilot Jerry King, zamestnanec národného parku.

Bonner
Bonner 

Jeho predstaviteľ Tony Bonner pochádza z dobrej rodiny, dedo býval starostom, otec sa venoval komediálnemu herectvu a matka spievala árie v opere.
On sám začal hrávať v osemnástich, avšak preslávila ho hlavne Skippy. Odvďačil sa jej za to veľmi pekne - neustále otravoval produkciu tým, že chce vyšší honorár, takže ho v poslednej tretine poslali aj s vrtuľníkom kade-ľahšie. Nakoniec, môže byť rád, že išlo o detský seriál a nenechali ho havarovať kdesi v Tasmánskom mori.
O niekoľko rokov neskôr, keď bol seriál vydaný na DVD nosičoch, Tony opäť obťažoval právnikov spormi o ušlé tantiémy... a opäť skončil s dlhým nosom.
Inak je to vcelku vyťažený herec i spevák. Jeho filmografia obsahuje westerny Muž od Snežnej rieky a Quigley u protinožcov, seriál Dobrodružstvá mladého Indianu Jonesa a Anzacs, ďalej niekoľko muzikálov, reklám a jednu časť To je vražda, napísala (okrem Star Treku ďalšia povinná výbava každého herca).
Čo by som tak ešte spomenula z jeho voľnočasových aktivít? Napríklad to, že Bonnera často vidieť pobiehať po pláži s doskou (býval prezidentom surfového klubu v Manly), vyučuje herectvo a je patrónom niekoľkých charitatívnych organizácií.
Ajaj, a čo ak sme mu celý čas krivdili a on potreboval všetky nevysúdené peniaze práve na tieto účely? Byť objektívnym blogerom je niekedy také ťažké...
Malý medajlónik 68-ročného Tonyho Bonnera radšej ukončím konštatovaním, že bol dve desaťročia ženatý s herečkou a modelkou v jednom, tá mu porodila tri dcéry a dnes už manželmi nie sú.

Skippy
Skippy 

Tak, ako býval kedysi Karel Gott čerešničkou na torte všetkých sobotňajších zábavných programov, aj my máme na múčniku svoju kôstkovicu.
Je ňou Skippy .
Najprv vybavíme pohlavie. V origináli je totiž jasne povedané, že ide o samicu, ale Česká televize v socialistických časoch tvrdila, že je to on. Možno ju k tomu viedlo presvedčenie, že taký šikovný klokan musí mať gule, ale až tak doslovne to brať nemuseli.
Či sa podobné faux pas opakovalo i slovenskom dabingovom štúdiu, mi nie je známe, ale hádam si niekto z čitateľov spomenie.
Ako to vlastne bolo s excelentnými zručnosťami hrdinky? Vo všeobecnosti je známe, že kengury sú síce nesmierne milé a prítulné, ale neoplývajú bohvieakou inteligenciou a len veľmi ťažko sa dajú vycvičiť. Najmä preto boli v scénach, v ktorých Skippy vykonáva packami jemnú manuálnu prácu, použité falošné labky (podobné som videla v austrálskych suvenírových obchodoch, kde sa predávali ako otvárače na fľaše, škrabadlá na chrbát či držiak na pivo).
Postavu Skippy hralo asi desať rôznych kengúr, ale najčastejšie sa v pred kamerou predvádzali tri, a to Jo-Jo, Stumpy a Wildy . O ich hereckých osudoch nie je nič známe. Zachovala sa len tragická historka o jednej z ďalších komparzistiek, ktorú zo špásu "uniesli" nevyskákaní miestni študenti kvôli výkupnému, a keď sa prebrali z opice, zistili, že chuderka ten špás neprežila.

Zato s iným "hereckým" kolegom Hectorom, mali filmári opačné problémy. Išlo o vtáka emu, ktorý býval pri filmovaní často agresívny, tak ho štáb núkal štamperlíkom whisky, aby skrotol sťa hrdlička. Akurát sa s ním na ďalší deň vôbec nedalo rátať (s vtákom, nie so štábom).

Toľkoto na tento týždeň. Nezabudnite, že všetky informácie použité v tomto článku sú dokonale neoverené a prípadné pochybenia môžete hlásiť priamo v diskusii.

Nabudúce: No dobre, nechala som sa ukecať. Bude Šurda Šurdilovič.


Zdroje a fotografie:
http://www.fdb.cz/lidi/113655-ed-devereaux.html
http://skippyproject.blogspot.sk/2011/03/episode-59.html
http://bamdvd.blogspot.sk/2012/08/classick-tv-skippy.html
http://littlehaven.org.au/ladies-night/
http://www.heraldsun.com.au/ipad/skippy-actors-cancer-battle/story-fn6bfm6w-1226087514100
http://en.wikipedia.org/wiki/File:TonyBonnerMay2011.jpg
http://www.classicaustraliantv.com/SkippyEp1.htm
http://www.squidoo.com/kangaroo-to-didgeridoo-australian-icons
http://www.tvtonight.com.au/wp-content/uploads/gps2.jpg
http://www.classicaustraliantv.com/Skippy.htm

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu


Adriana Markovičová

Adriana Markovičová

Bloger 
  • Počet článkov:  209
  •  | 
  • Páči sa:  10x

Iné moje texty môžete nájsť:* na tejto N-kovej stránke* na tejto Gorilej stránke* Sieťovkové recenzie Zoznam autorových rubrík:  RozchodológiaZápisky zblúdeného motovidlaVtedy a dnesČo mi napadloČo ma štveFotografieSpôsob ako prežiťMoje malé potešeniaNeverte ničomuZverejnené v tlačenom Sme

Prémioví blogeri

Radko Mačuha

Radko Mačuha

219 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

138 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu