Vtedy a dnes: Teta - Pehavý Max a strašidlá (1987)

Často dostávam otázku, prečo tak trestuhodne zanedbávam staré československé seriály. Možno ste si aj pomysleli, či nie som, nedajbože, nejaký odrodilec, zapredanec, či ešte horšie - janičiar.I preto odpovedám takto:"Viete, ľudkovia, niežeby som bála, že mi tí naši herci vynadajú, keď im vyberiem fotku, na ktorej majú piaty vlas v deviatom rade vykrútený akomak krivšie, to veru nie. No dobre, tak trochu sa bojím, ale pravda je inde. Naši umelci sú v tej telke vlastne stále. Tu sa vadia pod povrchom paneláku, tam varia bez servítky smotánku, no čo nové by som mohla priniesť zvedavému čitateľovi, že?"Takto múdro ja veru odpovedám dúfajúc, že mi tú pravdu niekto zožerie.Preto mi padlo náramne vhod, keď som objavila niečo, kde i vlk ostane hladný, i koza bude celá zožratá. V seriáli, o ktorom budem písať dnes, je cudzincov plná noša. To, že ide prevažne o strašidlá, je vlastne dobrá správa. Znamená to, že sa v našich hereckých databázach nenájde nikto, kto by sa im aspoň trošku podobal (dúfam, že toto poklonkovanie ocení aspoň jeden náš herec).Ako to teda dopadne, keď sa spojí génius Jakubisko s géniom Dietlom?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (31)
Obrázok blogu

Kontrolná otázka: Je tu niekto, kto to ešte nevidel?
Pre vás, čo ste odvetili kladne, tu mám odpoveď na prvú všetečnú otázku.
Ak sa pýtate, ako sa to dielko vlastne volá, odpovedám, že ide o sedemdielny seriál Teta (v zahraničí uvádzaný ako Frankensteinova teta), no a ten bol následne zostrihaný do celovečerného filmu Pehavý Max a strašidlá.
Pekná fintička, že? Najprv to šupnete do kina a potom môžete ďalších dvadsať-tridsať rokov obsadzovať televízny program seriálom.
Poznámka autorky: Toto keby vedeli chlapci z filmového štábu, napríklad, amerického Titanicu, iste by predišli hromom-bleskom, ktoré na nich zosielajú diváci. Tí si totiž často musia brávať celý deň dovolenky alebo péenky, aby sa dočkali konca.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Druhá všetečná otázka sa priplíži do mozgu neznalého slovenského diváka v momente, keď sa zadíva hercom na ústa. Tí naši tu otvárajú zobáky úplne inak, ako im narástli - no nie je to ich vina. Pôvodné znenie vznikalo v angličtine, takže to vyzerá veľmi zvláštne, nevraviac o tom, že jemnocitnejší občan môže byť celkom slušne šokovaný pri počúvaní dabovaného Bolka Polívku bez jeho typického "šušlania". Čo už, to je osud medzinárodného obsadenia, a že to bol skutočný magľajz, ba priam hotový jazykový Babylon, to vám bude raz-dva jasné z hereckého obsadenia strašidiel.

Obrázok blogu

Z našich, teda československých hercov treba určite spomenúť ešte aspoň pár mien. Nebudem ich uvádzať ani podľa abecedy, ani podľa dôležitosti, či veľkosti topánok, ale len tak, ledabolo.
Andy Hryc, Lasica so Satinským, Marie Drahokoupilová (tú si ako dieťa pamätám z televízneho kurzu francúzštiny), Roman Skamene ("chcete bony?"), Valerie Kaplanová prezlečená za starého profesora... ups, to som si zase dala, však ich tam bolo strašne veľa.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

I cestovatelia si na tejto "hororovej" rozprávke zgustnú. Tu vidíte zábery z Lednického zámku, tam spoznáte Boskovický hrad, či železničku v kysuckej Vychylovke. Gro natáčania sa však udialo v okolí Salzburgu, ktoré isto poznajú najmä milovníci Mozarta a jeho guliek. Kúsok odtiaľ na hrade Hohenwerfen mali rozložený svoj hlavný stan strašidlá a blízke mestečko Hallstatt sa tvárilo ako Frankensteinovo.
A teraz šup-šup na hercov, nech nám to odsýpa...

Obrázok blogu

Grófka Hana von Frankenstein je rodná tetka čudného vynálezcu Henryho Frankensteina (hral ho práve spomínaný Bolek Polívka).
Býva v Anglicku, a keďže jej záleží na svojich príbuzných, rozhodne sa ho navštíviť. Ba čo viac, jej misia má konkrétny cieľ - oženiť nešťastného grófa, pretože ten vymýšľa samé somariny (konkrétne vyrába ľudí). Zatiaľ čo bežný človek sa zvyčajne spolieha na osvedčený postup, akým je pohlavné rozmnožovanie, švihnutý gróf si zvolí inú cestu - skladá si ich z chladených polotovarov ako Lego. Byť jeho tetou, tiež mám o synovca starosť.
Cestou z Anglicka do Frankensteinova padne Hane do oka istá mladá dlhovlasá spolucestujúca a zjavne to vyzerá na jasný plán.
Všetko však dopadne inak.
Namiesto synovca, ktorý je spoluobčanmi donútený zdúchnuť zo svojho hradu, ožení teta niekoho úplne iného, a ešte k tomu aj umelého.
O mravnom profile grófky Hany vám iste veľa napovie aj fakt, že ujme siroty Maxa a skamaráti sa so strašidlami, najmä s Drakulom.
Jedinou škvrnou jej charakteru je chlast a cigary, ako nakoniec aj sami vidíte na obrázku.
Čo už, nikto nie je dokonalý, ani v rozprávke.Sympatická Švédka Elsa Viveca Torstensdotter Lindfors pochádzala z dôstojníckej rodiny.
Na rozdiel od mnohých mladých žien prvej polovice 20. storočia hneď vedela, čo chce, keď sa bez ostychu prihlásila na dramatickú školu v Štokholme.
Sotva dosiahla dvadsiatku, už ju obsadzovali do divadla i filmu, o šesť rokov neskôr sa dostavil i Hollywood, ktorý v nej videl nasledovníčku jej rodáčky Grety Garbo.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Asi to vyšlo podľa plánu, lebo na jej konte svieti pri filmoch číslica 141, no podľa dobových kritík jej to šlo výborne i na divadelných doskách. Máloktorá herečka totiž zvládne zahrať one-woman predstavenie a jej sa to s veľkým úspechom podarilo (hneď mi napadlo smelé prirovnanie k českej Eliške Balzerovej - nikto mi to nevyhovorí, že to nie je tak). Aj preto bola jednou z povolaných, ktorá tomuto umeniu vyučovala herectvachtivú mlaď priamo v New Yorku.
Z umeleckých cien spomeniem jednu Emmy za sériu Život ide ďalej, či berlínskeho Medveďa.
Z nám známych filmov tu máme napríklad americkú snímku Takí sme boli z roku 1973, či neskoršiu sci-fi Hviezdna brána .
Jej súkromný život bol pomerne búrlivý.
Vystriedala celkom štyroch rôznych manželov, od kameramana (syn), cez právnika (dcéra), režiséra (bez detí), až po spisovateľa a producenta Georga Taboryho (syn), ktorý venoval svoje maďarské priezvisko aj jej starším deťom. Syn zdedil po mamičke aj talent, Viveca si s ním dokonca zahrala i vo filme.
V staršom veku si na rozdiel od iných ženských hviezd udržala šarm a krásu. Aj pri nakrúcaní Tety (mala vtedy 67 rokov) si štáb pochvaľoval, aká bola príjemná a bez extra manierov, hoci sa v kuloároch šuškalo, že neznášala režiséra za tú cigaru, ktorú jej vnútil.
Viveca Lindfors získala v tridsiatke americké štátne občianstvo, takže by som o nej mala písať skôr ako o americkej herečke, keby sa ku koncu svojho života opäť nevrátila do rodnej švédskej viesky, kde vo veku 74 rokov skonala.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Pehavý, a ešte k tomu aj ryšavý Max je osirelý mládenček, ktorý žije v kolektíve cirkusantov, a tí vám s ním, veru, vôbec nezaobchádzajú podľa pedagogických príručiek. Občas ho i stlčú ako žitko, preto im radšej ujde za lepším životom.
Ten nájde u starostlivej grófky Hany a medzi rozkošnými strašidlami.
Vidíte to mravné ponaučenie? Akože vnútorná krása je dôležitejšia ako vonkajší vzhľad?

Martin Hrebeň má také írečité meno, že je jasné, odkiaľ asi pochádza. Je to vlastne jediný tvor z hereckej zostavy, pri ktorom urobím výnimku, hoc ide o občana Slovenskej republiky.
Desaťročné chlapča malo v tom čase za sebou debut v Šulíkovom krátkom filme Staccato a pred sebou kariéru detského herca.
Martin vyrastal v kolektíve šiestich starších sestier, čo je na prvý pohľad dosť veľká pliaga, avšak v jeho prípade aj záchrana. Práve počas nakrúcania mu totiž krátko po sebe zomreli rodičia, a tak prebrala o neho starostlivosť práve najstaršia z nich.
Po postave Maxa ho obsadili v niekoľkých ďalších dielach (Južná pošta, Chlapská dovolenka, televízna rozprávka Koleso osudu, či psychologicko-výchovná snímka Štyri päťky).
Od trinástich rokov začal hrávať v Luduse, napriek tomu na prijímačkách na konzervatórium neuspel, a tak to skúsil s obchodnou akadémiou.
Neskôr, už ako dospelý, odišiel do Sydney, tam vyštudoval manažment v oblasti stravovania a po niekoľkých rokoch sa vrátil domov, kde našiel uplatnenie práve v tejto sfére.
Kto sleduje Panelák, možno ho pred troma rokmi zaznamenal v niekoľkých epizódach ako súkromného detektíva. Všimli ste si to? Je to akési nemastné-neslané... normálne sa bojím čokoľvek napísať, aby som ho nedajbože neurazila.
Hádam sa však nič také strašné nestane, keď spomeniem, že o necelý mesiac bude mať 37 rokov. A vôbec, chlapom vek predsa pridáva na príťažlivosti, že?

Obrázok blogu

Albert vznikol ako výsledok nepodareného pokusu grófa Henryho. Pôvodne bol plánovaný ako génius, ale vedeckému tímu trošičku primrzli použité ingrediencie, a tak sa svet musel uspokojiť z magorom.
Keď sa zazipsovaný mládenec vyberie na pytačky k dievčine, ktorú ľúbi (to je tá dlhovlasá kráska), nechá sa opiť miestnym obyvateľstvom a musí utekať kade-ľahšie. No dobre, takých magorov sú plné krčmy, našťastie Albert je i kus chlapa, a tak si napraví renomé záchranou svojej milej pri autohavárii.
Čo už, niekedy je sila viac ako rozum...

Z hľadiska filmovej kariéry je 194 cm vysoký Rakúšan Gerhard Karzel hercom jednej úlohy. Práve postava umelého človeka bola tou rolou, ktorá ho v 32 rokoch preslávila v celej Európe.
Gerhard začal pôvodne študovať hru na violu, no viete ako to je, keď je človek lenivý. O pravidelnom cvičení nechcel ani počuť, a tak si pre istotu urobil ešte školu hereckú. Uplatnil sa skôr v divadle, a keby nebol narástol do takej výšky, do akej narástol, asi by sa z neho Albert ani nestal.
Po nakrúcaní sa opäť vrátil na javisko a až na pár drobných epizódnych vystúpení v televíznych seriáloch sa týmto jeho obrazovková kariéra skončila.
Dnes, keď má 57 rokov, si s anglickou manželkou, inak baletkou, užívajú svojich päť detí. Gerhard si občas zahrá s nejakým komorným orchestrom či vlastnými deťmi, inak ho môžete stretnúť niekde v okolí Viedne, kde žije.

Obrázok blogu

Klára je lekárničkina dcéra, ktorá bola okúsiť študentský chlebík až hen toť vo Viedni. Keď sa vráti z potuliek domov, mamička sa jej pokúsi nasadiť svadobný čepiec - ženíchom nie je nik iný ako krpatý, ale bohatý starostov syn Hans ( "chcete bony?" ).
Klárka sa nám však zaľúbi do inej obludy, konkrétne Alberta. Princíp je to jednoduchý, ale osvedčený - najmä pre scenáristu, ktorý z toho vyrobí zápletku.
Nečakajte žiadne mravné ponaučenie v štýle, že chudoba cti netratí - svadba sa koná až vtedy, keď Albert dostane od grófky celý hrad a mladým zaľúbencom už nič nemôže nebráni v ceste za šťastím v kruhu strašidiel.
Dovoľte mi osobnú poznámku. Nechápem, prečo si taká fešanda, akou je Klára, chce zobrať to motovidlo, keď je v obci kopec iných chlapcov priemerného intelektu a primeraného vzrastu. Až takí naivní, my diváci, nie sme, aby sme uverili takej rozprávke, že?
Talianka s pohľadom lane sa volá Barbara de Rossi.
Keby bola skutočnou Klárou, už dávno by ju považovali za starú pannu, lebo mala vtedy 27 rokov, ale aj tak bola na zjedenie.

Obrázok blogu


Ako mláďatko sa Barbarka venovala gymnastike, prípadne sa mlátila s dvoma bratmi, až kým neprišla akási rodinná dovolenka. Tam sa toto šestnásťročné dievča s nemeckými predkami prihlásilo do súťaže krásy a to by v tom bol čert, keby nevyhrala. Predsedom poroty nebol ani Miloš Zapletal, ba ani Jožko Oklamčák, ale ale istý taliansky režisér, ktorý ju obsadil do filmu rovno ku Mastroiannimu a Nastasji Kinski.
Barbara teda zabudla na veterinu, o ktorej snívala a pustila sa do natáčania. Spomínala som ju v Chobotnici, kde hrala milenku samotného Cattaniho, k tomu hrala vo filmoch Upíri v Benátkach, Tiché dni v Clichy, V hĺbke srdca, u nás sa taktiež vysielali seriály Quo Vadis, Víťazstvo lásky, a zhruba niekedy o týždeň si môžete pozrieť na verejnoprávnej detektívny cyklus Obdobie zločinu.
Tesne po uvedení nášho rozprávkového seriálu sa Barbara De Rossi prvý raz vydala za potomka strašne slávnej a strašne starej dynastie architektov, vzťah však vydržal sotva dva roky.
Druhé manželstvo s baleťákom balkánskeho pôvodu trvalo dlhšie, dokonca bolo spečatené spoločnou dcérou, ale po pätnástich rokoch skončilo rovnako ako to prvé.
Barbara sa už potom nevydala, bulvár však vyňúral akéhosi mladšieho priateľa a fakt nemám chuť zisťovať, či je stále prítomný alebo minulý.
V každom prípade má táto impozantná herečka v súčasnej dobe dva roky po päťdesiatke.

Obrázok blogu

Igor je sluha a zároveň bývalý obesenec, ktorý kedysi doplatil na svoju lásku k Bielej pani (nechal ho obesiť potencionálny svokor). Na to sa, pochopiteľne príde až v priebehu deja a zaručí to obom zaľúbencom primeraný hendikep, prípadne happyend (sorry, stále sa mi tie dve slová pletú). 
Francúz Jacques Herlin (narodil sa ako Jouette) je považovaný za veľkého majstra malých úloh. Zvyčajne ho vidno v komédiách ako obsluhujúci personál - býva hotelovým poslíkom, úctivým vrátnikom, chápajúcim barmanom či verným sluhom ako trebárs v tomto našom seriáli.
Livrej mu jednoducho pristane. 
A keďže takíto umelci nebývajú stredobodom pozornosti spoločenských mesačníkov, ani nepíšu memoáre, prostý ľud vie o nich len máločo. Aj mne sa podarilo nájsť len jeden jeho rozhovor, kde prezradil niekoľko drbov o svojich kolegoch, no o svojom súkromí nepovedal nič.
S herectvom začínal dosť neskoro. Niekedy pred tridsiatkou si urobil kurz, kde sa skamarátil s mladým Belmondom, no od tých čias sa jeho filmy začali rátať na desiatky.

Obrázok blogu

To je vlastne výhoda malých úloh, zvládnete tri-štyri diela ročne a ani sa nezapotíte. Diváci o vás vedia, lebo vás už "niekde" videli - a mnou vybraný zoznam je vlastne podobného charakteru. 
Jacques Herlin strávil dvadsať rokov umeleckej kariéry v Ríme, preto ho nájdeme v talianskej produkcii ( Šimon a Matúš) , potom sa zase vrátil do rodného Francúzska.
V podstate sa o ňom dá smelo hovoriť ako o medzinárodnom hercovi (napríklad Dvaja nosáni a video, Bláznivé prázdniny v Európe, Johanka z Arcu, či Dobrý ročník ).
Čakáte na manželky, frajerky, deti a iné radosti života? Nič vám nepoviem, najmä preto, že o nich nič neviem.
Čo však viem, je biografický údaj o veku Jacquesa Herlina. V úlohe Igora mal šesťdesiatku na krku, dnes mu tiahne na 86-ty rok a stále ho obsadzujú do nových filmov.

Obrázok blogu

Biela pani je v skutočnosti Alžbeta Báthoryová, nám známa ako krvilačná milovníčka panenských kúpeľov.
Túto dejovú linku však režisér Jakubisko veľmi nevyužil, asi si ju už vtedy schovával na neskoršie použitie. Teraz sa musíme uspokojiť s neškodným ľúbostným príbehom okolo sluhu Igora a niekoľkými malými pokusmi zniesť grófku Hanu zo sveta.

Španielka Mercedes Sampietro Marro je na webe rovnako tajomná ako jej seriálový milenec Igor, takže to bude stručné a jasné.
Narodila sa pred 66 rokmi v Barcelone, o dvadsať rokov neskôr sa prihlásila na hereckú školu a jej umelecká kariéra je odvtedy pomerne jednotvárna: filmy, seriály, kadejaké úlohy, sem-tam prerušované predsedníčením v španielskej filmovej akadémii, v poslednom čase sa vrhla i na réžiu.
Ani jeden názov z jej filmografie mi nič nehovorí, takže sa musíme uspokojiť s tým, že vo veku štyridsať rokov hrala u nášho Jakubiska a vlastne sa odvtedy skoro vôbec nezmenila.
Na záver ešte malá drobnosť zo sveta bulváru (prepáčte za túto nechutnú odbočku, ale dcéra si omylom prepla telku na iný kanál, ja počujem zdiaľky sladký hlas Eriky Judínyovej, čo vo mne vyvoláva tieto hriešne myšlienky). Takže, milá Mercedes, počuli sme, že disponuješ jedným manželom, čo ten vraví na tvoje najnovšie vrásky? (ááále nie, koniec bulváru, vedľa už zase ide nejaký veselý sitkom).

Obrázok blogu

Gróf Drakula, ako to už býva u upírov zvykom, prebýva v zánovnej truhlici. Jeho stravovanie by u doktora Igora Bukovského zrejme vyvolalo nemalú starosť, ale keďže ide o rozprávku, jeho osud naberie správny smer. Zamiluje sa do Klárinej matky a stane sa zubárom.
Vidíte to? Nikdy nie je neskoro začať robiť to, čo vás baví.Nemecký herec Ferdinand Philip Mayer-Horckel bol v titulkoch uvádzaný ako Ferdy Mayne .
Jeho vzhľad ho predurčoval na dva druhy postáv - buď ho spravili upírom, prípadne vlkolakom, alebo predstavoval nacistov vo vojnových filmoch.
Paradoxne, práve kvôli židovskému pôvodu musel v tridsiatych rokoch utiecť do Anglicka za tetou, kde sa trvale usadil. Umelecké gény však nezaprel - mama učila spev a spomínaná teta sa zase "živila" sochárčinou.
Disponoval mikrofonickým hlasom, takže sa uplatnil v rozhlase. Počas vojny počúvali jeho komentáre návštevníci kina, ak prišli dostatočne včas na sledovanie propagandistických týždenníkov uvádzaných pred samotným filmom.

Obrázok blogu

Ani vizuálne vystúpenia sa mu však nevyhli, dokonca často vystupoval v hlavných úlohách na londýnskej muzikálovej scéne.
Poďme na nám známu Mayneho filmografiu.
Ktovie, či bola Polanského paródia zo šesťdesiatych rokov Tanec upírov práve tou, ktorá inšpirovala režiséra Jakubiska, keď obsadzoval postavu grófa Drakulu. Herec mal už vtedy úctyhodných 71 rokov a za sebou účinkovanie v Conanovi ničiteľovi, či v Pomste Ružového pantera.
Ženatý bol len raz, po 26 rokoch mu však ten chomút akosi oťažel, a tak sa napriek jednému spoločnému potomkovi s manželkou rozviedli. Z dcéry je v súčasnosti tiež herečka.
Jedna z kuloárnych informácií pochádzajúca priamo od Jacquesa Herlina, alias sluhu Igora hovorí, že Ferdy bol vlastne homosexuál, čo by mnohé vysvetľovalo, ale keďže sa dotyčný už nemôže veľmi brániť, budeme to brať s rezervou. Ten Herlin je fakt dobrá drbna, že?
Ferdinand Mayne zomrel v Anglicku vo veku 81 rokov, avšak posledné roky si asi veľmi neužíval, lebo podľa internetu údajne trpel Parkinsonom.

Obrázok blogu

Vlkolak Talbot by sa v súčasnej dobe iste zviezol na vlne moderných súmračných príbehov. A to keby bol ešte trošku pohľadnejší, tak by sa celý Edward aj s Jacobom mohli s hanbou schovať.
Osemdesiate roky však vlkolakom a sexi upírom veľmi nepriali, Talbot teda upadol do filmového zabudnutia.
Hoci, povedzme si pravdu, jeho príbeh vlastne ani nekončí zle - v závere sa totiž stane definitívnym vlkom a odíde do lesa s vlčicou, o ktorú sa tak nežne začal starať.
No nie je to krásne?

Dnes 65-ročný Flavio Bucci patrí medzi hercov, ktorý pobiehal po našich obrazovkách častejšie, ako býva zvykom u talianskych hercov.
Okrem vlkolaka Talbota (mal vtedy 40 rokov) sme na ňom zgustli i v seriáli Martin Eden, v koprodukčnej Vojne volov, taktiež v Chobotnici, no a z tých novších filmov spomeniem hádam snímku Božský.
Dodnes je stále aktívnym umelcom a hádam aj aktívnym tatkom, lebo má troch synov, z toho dvoch manželských a jedného takéto trochu nemanželského.
Alebo tak nejako, však viete, že mi nehodno veriť.

Vyzerá to, že sme na konci radu strašidiel, zostáva nám tu už iba mierne nekompatibilná dvojica, a to vodník a ohnivý muž.

Obrázok blogu

Vodník Alois je týpek, ktorý sa stále máča v jazere. Miesto toho, aby si splnil svoju rozprávkovú povinnosť a niekoho pekne-krásne utopil, urobí dobrý skutok a zachráni zatúlaného Maxa.
Už-už to vyzerá, že vodník na svoje súkromné šťastie len tak ľahko nenatrafí, veď ktorá žena by zniesla, aby jej muž neustále kvapkal vodu na dlážku v kúpeľni či spálni, že?
Nakoniec sa predsa len taká nájde v cirkuse. Je to dokonca panna, hoci len morská. Eddie Israel Constantine, vlastným menom Eduard Constantinowsky, bol Američan ruského pôvodu. Otecko obchodoval s tretkami, ktoré sa podobali na drahé kamene, ale kto by už len túžil po kópii, a tak sa mu veľmi nedarilo. Mladý Eddie musel okúsiť pracovný proces pomerne skoro a popri práci si často spieval (princ Miroslav by mal z neho radosť). Vtedy ho začul istý operný spevák a nahúkal do chalana, nech to s tým spevom teda skúsi aj profesionálne, a to rovno vo Viedni. Európa mu prirástla k srdcu a niekoľkokrát za život sa do nej vrátil. Medzitým sa v Amerike oženil, vzal si za ženu českú tanečnicu, a kým on zarábal doláriky v kabaretoch a estrádach, ona mu rodila deti.
Po druhej svetovej vojne stretol Edith Piaf a istého režiséra, ktorý mu zveril filmovú úlohu - no neostali by ste po takom niečom vo Francúzsku nastálo?

Obrázok blogu


Zvyčajne sa všetci hrnú do Hollywoodu, aby sa stali hviezdami, Eddie si zvolil opačný postup a výsledkom boli hviezdne päťdesiate roky v európskom filme. Bol naozajstnou superstar, poľahky získal francúzske občianstvo a česká baletka mu zatiaľ vychovávala tri deti. Hrával zvyčajne Američanov, jeho špecialitou bol agent FBI Lemmy Caution, po ktorom dokonca pomenoval najmladšieho syna. K tejto úlohe sa ešte niekoľkokrát vrátil.
Samozrejme, každý sa časom okuká, tak i šesťdesiate a sedemdesiate roky boli poslabšie. Hovorilo sa, že si rád vypil, ale napríklad v takom Nemecku bol stále žiadaný (preto sa vlastne dostal aj do Tety, keďže išlo o koprodukciu s Mníchovom). Kríza stredného veku ho doviedla k priateľskému rozchodu s matkou jeho detí, čo sa pokúsil zaplátať veľmi krátkym druhým manželstvom. Sotva uschol atrament na rozsudku o rozvode, sľúbil vernosť tretej manželke, o dvadsať rokov mladšej nemeckej producentke. Aby ju naplnil, presťahoval sa natrvalo do Nemecka.
Vodníka si zahral ako 74-ročný, o päť rokov neskôr odišiel na večnosť.
Medzi jeho posledné herecké výkony patrí aj film režiséra Larsa von Triera Europa.

Obrázok blogu

Ohnivý duch Sepp sa zásadne zjavuje v krboch a iskrí na všetky strany.
Našťastie sa zamiluje do správnej ženy, ba čo viac, tá žena iskrí rovnako, keď búši kladivkom do nákovy. Je to totiž sestra zlého kováča, ktorý sa potrestá sám (pri nepodarenom pokuse s výbušninou vyletí na obežnú dráhu okolo Zeme a segra tak zdedí celú kováčsku dielňu).
Lepšiu nevestu si ohnivý mužíček ani nemohol želať, že?
Mimochodom, hrala ju pompézna americká herečka a speváčka Gail Gatterburg.Nemec Tilo Prückner hráva zo zásady samých podivných tvorov (bazilišok, troll alebo nejaká mysteriózna osoba v kriminálke).
Chvíľu to s ním vyzeralo, že sa ako doktorský synáčik bude živiť niečím solídnym, ale keď predčasne ukončil štúdium práva, aby mohol chodiť na hodiny herectva, bolo jasné, že z neho bude komediant.

Obrázok blogu


Veľmi chutnú príšerku si zahral v slávnom Nekonečnom príbehu a tri roky pred päťdesiatkou si ho našiel do svojho strašidelného príbehu aj Juraj Jakubisko.
Možno ste Tila videli aj vo vojnovom filme Diablova dielňa , inak účinkuje skôr v nemeckých seriáloch ( Komisár Lucas, Volajte políciu 110, Miesto činu) .
Bol raz ženatý, z troch synov sa však dospelosti dožili len dvaja. Ani jeho manželstvo to do úspešného konca nevydržalo.
Dnes má Tilo Prückner 72 rokov.

Obrázok blogu

Vybavíme ešte jednu záležitosť.
Sprievodnú pieseň k seriálu Teta naspievalo hviezdne dieťa menom Darinka Rolincová, ktoré v tom čase už vlastne ani nebolo celkom dieťa, ba dokonca ani Darinka, ale pätnásťročná pubiška Darina.
Keď povyrástla ešte o kúsok, stala sa z nej Dara a to, ako vyzerá dnes, si opäť môžete pozrieť, keď prejdete myšou po obrázku jej podobizne.
Že nech s tým kamsi idem?
Že ju všetci veľmi dobre poznáte?
No vidíte? Pre toto ja nepíšem o našich umelcoch...

Hovorím však o nej z celkom iného dôvodu.
Známe porekadlo o tom, že nikto nie je nenahraditeľný (mizantropom známe vo verzii Nenahraditeľných sú plné cintoríny), má svoj dôkaz v nemeckej verzii znelky k seriálu Teta, ktorú si najmä tí zvedavší z vás môžu vypočuť v tomto odkaze.

Veselé Vianoce!

Nabudúce: Zahraniční herci v československých filmoch Zdroje a fotografie:
http://www.filmovamista.cz/film/dej?id=868-Teta
http://www.tumblr.com/tagged/barbara%20de%20rossi
http://bbb.warvara.net/?p=2598
http://www.mr-film.com/produktionen/frankensteins_tante.html
http://www.programaswarez.com/descargar-series-de-tv-gratis/27025-la-tia-de-frankenstein.html
http://latiadefrankenstein.blogspot.sk/
http://www.ladyfiction.com/site/derossi8bis.jpg
http://hd.se/familj/slaktforskning/2001/12/27/viveca_lindfors_haer_aer_hennes/
http://blog.alexwaterhousehayward.com/2010/10/lesson-from-viveca.html
http://www.movieplayer.it/personaggi/jacques-herlin_10031/homevideo/
http://www.dergruenewagen.at/vita_gerhardkarzel.html
http://www.starscolor.com/imgs/14948-barbara-de-rossi-2.html
http://www.torresyprieto.com/Detalle.aspx?id=25
http://www.steffi-line.de/archiv_text/nost_buehne/12m_mayne.htm
http://www.corriereromano.it/roma-notizie/9105/Diario-di-un-pazzo.html
http://www.v-like-vintage.net/en/photo_details/92517_photo_Eddie+Constantine/
http://people.zap2it.com/p/eddie-constantine/72640?aid=sfl
http://2005.poff.ee/?todo=view_page&id=368&lang=2&st=
http://unterhaltung.t-online.de/tv-schauspieler-tilo-prueckner-arbeit-statt-ruhestand/id_55839658/index
http://www.cinema.de/bilder/der-schneider-von-ulm,1295194.html
http://www.aveleyman.com/ActorCredit.aspx?ActorID=84068
http://kultura.sme.sk/c/5657112/co-by-bol-nas-svet-bez-strasidiel.html
http://www.listal.com/movie/pehavy-max-a-strasidla/pictures
http://zivot.azet.sk/clanok/6351/druhe-dejstvo-priatelstva-stretnutie-po-dvadsiatich-styroch-rokoch.html
http://www.jakubiskofilm.com/cs/movies/pehavy-max-a-strasidla/?PHPSESSID=6583e6164bbb40c154d193026cb2dfa7
http://mladazena.maminka.cz/scripts/detail.php?id=333462
http://www.europeanfilmreview.co.uk/articles/jacques_herlin4.htm

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu


Adriana Markovičová

Adriana Markovičová

Bloger 
  • Počet článkov:  209
  •  | 
  • Páči sa:  10x

Iné moje texty môžete nájsť:* na tejto N-kovej stránke* na tejto Gorilej stránke* Sieťovkové recenzie Zoznam autorových rubrík:  RozchodológiaZápisky zblúdeného motovidlaVtedy a dnesČo mi napadloČo ma štveFotografieSpôsob ako prežiťMoje malé potešeniaNeverte ničomuZverejnené v tlačenom Sme

Prémioví blogeri

Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

314 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,069 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu