Vtedy a dnes: Vtáky v tŕní (1983)

Najprv som si prečítala knižku. Bola nehorázne hrubá, ale to viete, v istom dievčenskom veku nie je nič dostatočne hrubé na to, aby ste sa neprepracovali k prvému bozku. Ten bol zvyčajne až na dvestopäťdesiatej ôsmej strane, ale bol. Sotva sme si po škole spravili úlohy, už sme hltali Angeliku aj s de Peyracom. Po sobotách a nedeliach sme bojovali (o lásku, samozrejme) s večnou Ambrou, Scarlett O´Harovou, i Gričskou čarodejnicou, ktorú v šesťdesiatych rokoch zachránili pred skazou naši predkovia tým, že ju šlohli zo socialistickej knižnice (fakt, na druhej strane bola ešte pečiatka). Bolo to také romantické... šťavnatá Meggie zostupuje po schodoch v dlhých šatách, páter Ralph zabúda na pánbožka i na otvorené ústa, lebo vidí krásu... ktorá z nás by to nechcela zažiť? Myslím vtedy. Dnes sme už ošľahané vetrom, rokmi i nepodarenými vzťahmi. Vieme si celkom dobre predstaviť, žeby to bola s takým kňazom celkom pekná komplikácia, a tak nám to až také romantické nepríde...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (34)
Obrázok blogu

Kniha Colleen McCulloughovej The Thorn Birds vyšla v roku 1977 a zaznamenala celosvetový úspech (priznajme si pravdu, najmä v segmente čitateliek, hoci poznám aj pár celkom nabúchaných mládencov, ktorí si dali povedať a pod hrozbou chýbajúcej večere si to predsa len prečítali).
Prelúskal ju i režisér Daryl Duke a o šesť rokov neskôr vyrobil štvordielnu minisériu Vtákov v tŕní. Nám to však bolo príliš málo, na slovenské obrazovky sa dostala jemne upravená desaťdielna verzia.

Pre tých, ktorí majú závrate už len pri pomyslení na to, žeby mali venovať svoj drahocenný čas telke alebo, nedajbože, čítaniu, predkladám skrátenú verziu ságy z rokov 1915 až 1969. Doba je rýchla a rýchly bude i prehľad:

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
  • Miesto činu:
    Austrálska ovčia veľkofarma Drogheda (fakt neviem, ako sa to má čítať - a nie som sama. Dohodnúť sa nevedia vlastne ani Američania s Austrálčanmi, každý má svoj názor na výslovnosť, dokonca sa do toho zaplietli aj Íri, lebo skutočná Drogheda je vlastne tam, ale faktom je, tak či tak sa to vôbec nenakrúcalo v žiadnej Austrálii, lebo tam nevedeli dotiahnuť všetku tú techniku. Všetko je číro-číra Kalifornia, stačí si pozrieť niektoré autá, mali by mať volanty napravo, ale nemajú... a viete čo? Máme tu demokraciu, čítajte si to, ako sa vám žiada, napríklad drogíída).

  • Postavy:
    Rodina Clearyovcov - hromotĺk Paddy a jeho distigvovananá a urodzená manželka Fiona sa množia ako austrálske králiky, spomedzi všetkých tých chalanov je však najživotaschopnejšia ich jediná dcéra Meggie. Druhou hlavnou postavou je fešáčisko Ralph de Bricassart, ktorého je pre cirkev ozajstná škoda, ale zase ovečky potrebujú pastiera, ku ktorému sa dá vzhliadať... Meggie vzhliada teda statočne, čo vám poviem, tuším aj dva-tri razy.

  • Dej:
    Ak trváte na podrobnostiach, odporúčam vám nakresliť si nejakú prehľadnú schému. Ja vám dám presné pokyny a vy pomocou jednosmerných šípok označíte, kto koho ľúbi, kto koho oplodní, prípadne, kto po kom zdedí prachy.
    Alebo nie, nekreslite. Ide o lásku, tam sú grafy zbytočné.

  • Dôsledky:
    V istom okamihu spisovateľka nerozvážne posunula dej o celých 19 rokov dopredu a nechala diváka v tom. Americkí filmári však diváka v ničom nenechajú a natočili pre istotu ešte Vtáky v tŕní: Stratené roky, kde tých 19 rokov dovysvetľujú.
    Viete, ako to dopadne s vtipom, ktorý vám niekto vysvetlí? Presne takto dopadol aj tento film.
    Po prvé, nikto okrem Chamberlaina im v ňom nechcel hrať, po druhé, nikto to už nechcel pozerať.

Richard Chamberlain
Richard Chamberlain 

Páter Ralph de Bricassart je írsky katolícky kňaz, ktorý si kdesi kamsi pustí hubu na špacír, za čo ho Svätá stolica vyšupne na opačný koniec zemegule. Stolica urobí veľmi dobre, lebo práve tam sa do milého duchovného zamiluje nielen mladá Meggie, ale aj jej bohatá a stará teta Mary Carsonová. Jej majetoček poputuje na cirkev a páter Ralph späť do Ríma (kreslíte si už tie šípočky?).Skôr, ako začnete mať narážky na homosexualitu Richarda Georga Chamberlaina, musím pripomenúť, že kedysi bola iná doba a na "teplých" sa pozeralo ako na chorých úchylov.
Vôbec sa mu nečudujem, že oficiálne "priznal" svoju orientáciu, až keď mal 68 rokov, hoci o tom bulvár špekuloval oveľa skôr.
Dnes sme už múdrejší a necháme ho žiť svojím životom, tak, ako on nechá nás.
To je, myslím, rozumná dohoda, že?
Richard pochádza z bohatej štvrte Beverly Hills a už odmalička ho lákalo umenie. Chcel by maliarom, dizajnérom, dokonca študoval i spev, ale to viete, nepostaviť krásneho muža na javisko, to by bol hriech.
Americká armáda mala na vec iný názor, chcela mať fešákov i na bojovom poli v Kórei, a tak ho odvelila na 16 mesiacov aj tam.
Prežil to a hneď po návrate začal budovať umeleckú kariéru. Založil divadelnú skupinu, nahral vlastnú platňu (kto chce počuť, či dobre intonuje, môže kliknúť tu), ba presadil sa v televízii.

SkryťVypnúť reklamu
Mladý Richard
Mladý Richard 

Prvým seriálom, ktorý z neho urobil idol žien, bol Dr. Kildare zo začiatku šesťdesiatych rokov. Neskôr ho zachytilo šľachtické obdobie, hral v Troch mušketieroch, Mužovi so železnou maskou, či TV filme Gróf Monte Christo (koho iného, ak nie Edmonda Dantesa). A možno si ho niekto z vás pamätá aj v Šogunovi, ktorý u nás vysielali pod názvom Zajatec japonských ostrovov, či v Sklenenom pekle.
V čase najväčšej slávy vraj dostával týždenne 12 tisíc ľúbostných listov, ani neviem, či to stihol všetko prečítať. Na verejnosti sa však vždy objavoval s nejakou krásavicou, ktorú mu dohodila produkcia, aby nenarušila jeho imidž, no Richard každú z nich označil len za kamošku, lebo na tú pravú ešte len čaká.
A bol by čakal hádam až do súdneho dňa, keby sa nezamiloval do istého herca a producenta, s ktorým žije striedavo oblačno dodnes.
Ralpha de Bricassarta hral ako 48-ročný a maskéri sa na ňom museli pekne vyzúriť, aby ste uverili jeho polstoročnému starnutiu. V tomto smere je filmový záznam zákerný - my si to už teraz môžeme porovnať, či si svoju výplatu zaslúžili. No len skúste - kliknutím na tú prvú podobizeň vľavo hore odhalíte jeho skutočnú podobu v 77 rokoch, tuto dole máme zase záber z Vtákov, kde by mal mať páter Ralph zhruba rovnaký vek.

SkryťVypnúť reklamu
Scény z filmu
Scény z filmu 

Dnes sa mu už veľmi hrať nechce, ja som si ho ale všimla v jednej z epizód Zúfalých manželiek alebo vo filme Keď si Chuck bral Larryho.
V roku 2003 napísal autobiografiu s názvom Pošliapaná láska, a môžete trikrát hádať, či sa stala bestsellerom. Práve v nej prestal chodiť okolo horúcej kaše a urobil dobre. Oveľa menej sa mi však páči jeho rada mladým homosexuálnym umelcom, aby to robili ako on a nedali najavo, čo sú zač.
Vraj nebudú ako gayovia dostávať žiadne poriadne úlohy. Na schizofréniu nie je nič lepšie, fakt...
Ešte perlička na záver - starý pán Chamberlain vyhlasuje, že keď bude mať všetkého plné zuby, sám sa znesie z tohto sveta. Až mám chuť povedať, že to chcem vidieť... ale radšej nepoviem, lebo nechcem.

SkryťVypnúť reklamu
Rachel Ward
Rachel Ward 

Meggie O´Neillová, rodená Clearyová, má na začiatku štyri roky a hrá ju iná herečka ako tá, o ktorej tu bude reč, to je jasné. Aristokratická matka sa s ňou veľmi nebaví, otec furt behá kdesi za ovcami, nečudo, že s ňou tie dievčenské veci musí prebrať duchovný pastier.
Časom sa Meggie vydá za Luka, ktorého by sme dnes označili za workoholika, preto je veľkým prekvapením, že s ním vôbec otehotnie. Druhé dieťa si už, samozrejme, zabezpečí svojpomocne.

Na úlohu Meggie si robili zálusk skutočne známe herečky - len tak spakruky spomeniem Oliviu Newton-John z Pomády, Jane Seymour z Dr. Quinnovej či mačaciu ženu Michelle Pfeiffer, nakoniec však vďaka výzoru silnej a zároveň i zraniteľnej lane vyhrala 26-ročná Angličanka Rachel Ward.
Pravdupovediac, jej životopis ma celkom príjemne prekvapil.
Dievča pochádza z famílie plnej grófov, lordov, vojvodov a markízov, od šestnástich robí modelku, lebo po tej šľachte zdedila dlhý labutí krk a istý čas sa dokonca vláči so synom senátora Roberta Kennedyho... a potom príde rok 1983, ona stretne muža svojho života a vezme si ho (pritom by si ako jedna z 10 najkrajších žien USA roka 1984 mohla vyberať tie naj hrozienka z kvalitného vinohradu).
Tým mužom je práve predstaviteľ neurvalého Luka a čuduj sa svete, sú spolu doteraz.
S manželom spolu hrali ešte v niekoľkých televíznych filmoch, ktoré Rachel tri razy striedala s materskou dovolenkou. Výsledkom je syn a dve dcéry, jedna z nich sa už presadila aj ako herečka.
Pred troma rokmi sa pani Wardová pustila i do réžie, predpokladám, že kvôli takej tej stoličke s menom na opierke, lebo aj to jej svedčí k pleti.
Dnes má 54 rokov a žije aj s rodinou v Austrálii, ktorá jej prirástla k srdcu.

Bryan Brown
Bryan Brown 

Ani ja nebudem trhať zväzok manželský a bez zbytočných okolkov predstavím Megginho muža Luka O´Neilla, alias Bryana Browna (mal vtedy 36 rokov).
Čo vám poviem, je to taký ten typ poriadneho chlapa, na akého by som sa veru dala zlákať aj ja.
Ono sú tie také napomádované chlápätká síce na prvý pohľad fajn, i záclonky sa k nim dajú dobre doladiť, ale či vám narúbu polienka do krbu, keď prituhne, tak to asi veru nie.
Bryan je rodený Austrálčan a svoj rodný prízvuk sa nehanbí používať i vo filme, ak je treba. Veľa nechýbalo, a bol by sa živil ako poisťovák, našťastie ho zlákalo filmové plátno.
Hral so Sigourney Weaver v Gorilách v hmle (nie, to nebola žiadna narážka, hral tam, a basta) alebo vo filme Koktail s Tomom Cruiseom.
Bryan má dnes 64 rokov a drží svoje živobytie pevne v rukách. Založil si produkčnú spoločnosť, podľa všetkého sa mu darí nielen súkromne, ale i pracovne. Spolu s manželkou podporujú miestne komunitné organizácie... a viete čo? Nechcela som do svojho textu vnášať nepatričné množstvo romantiky, ale tuto musím.
Hovorí sa, že keď pri natáčaní Vtákov tŕní stretol prvý raz svoju budúcu ženu, vyčítal jej z ruky, že budú mať spolu tri deti.
Normálne im to vyšlo, holúbkom hrkútavým.

Manželia vtedy a dnes
Manželia vtedy a dnes 

Teraz si dáme distingvovanú (zbožňujem slovo distingvovaný), ale citovo chladnú matku rodiny Clearyovcov Fionu, prezývanú aj Fee.
Tá sa k svojmu literárnemu mužovi vôbec nehodí a až časom sa príde na to, prečo je tomu tak. Ide o "prespanku", ktorú by vo vysokých kruhoch tak či tak považovali za vyvrheľa.

Jean Simmons
Jean Simmons 

Ach, ako dobre, že dnes je civilizovaný svet k slobodným matkám zhovievavejší ako kedysi...
Fiona si nájde cestu k dcére až v závere, keď vidí, že história sa začína opakovať.Rodená Angličanka Jean Simmons bola dcérou olympionika, ale gymnastkou sa po ňom nestala. O otca prišla pomerne skoro, a to bolo pravdepodobne i dôvodom, prečo boli obaja jej budúci bývalí muži (herec & režisér) výrazne starší ako ona.
Vo filme sa pohybovala už ako čulá štrnástka, hovorili o nej, že je v tejto oblasti veľmi všestranná.
Okrem spomínaných dvoch obrúčok získala vďaka herectvu i dva Zlaté Glóbusy, nomináciu na Oscara, či závislosť na alkohole.
Od liečby v populárnom Centre Betty Fordovej sa z nej stala veľká bojovníčka proti závislostiam, 9 dní pred oslavou osemdesiatych prvých narodenín ju však dostala iná pliaga - rakovina.
S každým manželom mala jednu dcéru.

Matky a dcéry
Matky a dcéry 

Postavu matky stvárnila tak dobre, že práve za ňu jej udelili cenu Emmy (mala vtedy 54 rokov).
Jej najslávnejšie obdobie si z nás pamätá asi málokto, ale pre fajnšmekrov spomeniem aspoň Guys and Dolls, Spartacus alebo Sever a juh.
Ešte si splním povinnosť voči tým stabilným čitateľom, ktorí na toto vždy čakajú - hrala aj v jednej epizóde Star Treku.


Najmladšiu generáciu rodinnej ságy reprezentuje vnučka Justine a vnuk Dane. Sú to jediní potomkovia širokej rodiny Clearyovcov, lebo Meggiini súrodenci buď zomrú, alebo ostanú starými mládencami.

Justine O´Neill sa cíti byť svojou matkou rovnako ignorovaná ako bola kedysi Meggie. Nebudem sa tu rozpisovať o tom, aké srdcervúce scény z tohto faktu plynú, ale podľa mňa je toto omnoho zaujímavejšia dejová linka ako porušovanie celibátu či nenávisť k bohu, ktorú Meggie tak často navonok prezentuje (hovorím múdro... skoro ako z rádia, že?).
Poviem to radšej tak, ako to je - Justine mi je z celej knižky i filmu najsympatickejšia.

Mare Winningham
Mare Winningham 

Mare Winningham má strašnú prezývku.
Všetky slovníky mi jej krstné meno vytrvalo prekladali ako Kobylu, a pritom sa volá absolútne prijateľne Mary Megan. Keď dostala úlohu mladej Justiny, mala 24 rokov a bola len o dva roky mladšia od svojej filmovej mamy.
Kobyla... pardón, to je nejaký blbý reflex, či čo... teda Mare sa narodila do učiteľskej rodiny a začínala ako folková pesničkárka, ale pokojne by z nej mohla byť i rockerka, lebo okrem gitary zvláda aj bicie. Zložila si skladby na tri albumy, z iných záľub spomeniem herectvo, vydaj a rodenie detí.
Prvý koníček (hranie) jej priniesol pomerne veľa úloh v telke, u nás sme ju mohli vidieť v seriáloch Chirurgovia , 24 , Pohotovosť, či vo filme Wyatt Earp s Kevinom Costnerom.
Na konte má dve ceny Emmy a nomináciu na Oscara za film Georgia .
Druhou záľubou je vydaj, skúsila to celkom tri razy.
Ostatné tretie manželstvo trvá už štvrtý rok a je nádej, že ju to rozvádzanie hádam prestalo baviť. Plynulo však nadviažem na to rodenie, s druhým mužom mala celkom päť detí, bohužiaľ, jeden zo synov spáchal samovraždu.
Dnes má bývalá katolíčka, konvertovaná na judaizmus, vek 53 rokov.

Philip Anglim
Philip Anglim 

Dane O´Neill je celý tato. Nehovorím teraz o kráse, ale o povolaní, čo mi pripomína vtip o absolútne dokonalej mníške (kto ho nepočul, môže sa opýtať v diskusii).
Je to taký ten vzorný synáčik, na ktorého by mohla byť pyšná každá mama, ktorá netúži po vnúčatách.
Jeho osud je rovnaký, ako osud všetkých dobrých chlapcov - pánbožko si ho vezme k sebe v mladom veku, a to ešte stihne po sebe zanechať zachránenú utopenkyňu.

Philip Anglim mal v čase výroby Vtákov už 30 rokov, čo bolo o päť viac ako mala predstaviteľka Meggie. To vo mne evokuje filozofickú otázku, bola skôr matka alebo syn?
Kým sa nad tým pekelne zamyslíte, prezradím vám, že Philip chcel byť pôvodne veterinár, nakoniec však vyštudoval anglickú literatúru na univerzite v Yale. Asi mu to nedalo, lebo pred pár rokmi si predsa len kúpil farmu, hoci netuším, čo tam robí.
Ešte pred Vtákmi sa stal známym vďaka filmu Sloní muž, ktorý mu vyniesol nomináciu na Glóbus, obdobie po Vtákoch bolo zase v znamení filmu Star Trek: Deep Space 9, kde sa s mierne obrúseným nosom vyskytoval až v ôsmich epizódach.
Potom sa po ňom zľahla zem.
Najnovšie fotografie, ktoré som na nete našla, pochádzajú z roku 2002. Hovorilo sa o ňom, že podporuje nadáciu pre mládež v núdzi, ale film či seriál sa jeho umeleckej databáze neuvádzajú od roku 1998.
Možno naozaj sedí na tej farme a stará sa o kravičky... podľa mojich výpočtov by mal mať 59 rokov.

Už tu mám miesto len pre jednu postavu, a tak len tak náhodne ďobnem prstom do zoznamu zvyšných účinkujúcich, aby sa nikto z nich nesťažoval, že som mu nedala šancu. Možnosť zaskvieť sa v mojom texte vyhráva... moment, pozriem sa... tak ešte raz, toto bola len škvrna od kávy na monitore.
Druhý pokus a máme tu arcibiskupa Vittoria Contini-Vercheseho.
Jasnačka, to je veľká postava a zároveň človek, ktorý je Ralphovi starším kolegom, otcom i priateľom, dalo by sa povedať, že mu zametá cestičku k vysokej funkcii priamo vo Vatikáne.

Christopher Plummer
Christopher Plummer 

A aj Christopher Plummer veru nie je len taký nejaký slivkár, ale pán herec. Narodil sa v Kanade do rodiny plnej celebrít - prastrýko herec, pradedo bývalý kanadský premiér a matka zdravotná sestra (no čo, aj to sú predsa osobnosti). Akurát otecko sa trochu nevydaril, odišiel od rodiny len pár dní po Christopherovom narodení. Našťastie malého chlapca vychovávalo niekoľko veľmi vzdelaných tiet, ktoré ho doviedli k Shakespearovi.
Ďalej to už išlo zhurta - od mladi účinkoval v divadle i rozhlase, potom sa presťahoval do USA, kde sa mu črtalo oveľa viac možností umelecky rásť. Rástol najmä v kolektíve žien a fľašiek alkoholu, lebo aj keď nikdy nehrával hlavných milovníkov (skôr sympatických zloduchov), dievčatá za ním šaleli.
"Diabol je zaujímavejší ako boh," tvrdieval Chris, ale ku cti mu slúži, že ani v časoch svojej filmovej slávy nikdy neopustil javisko.
Prvá manželka mu porodila dcéru, ktorá po ňom zdedila talent. Keďže máte radi pikošky, jednu mám - v roku 2005 boli obaja, otec a dcéra, nominovaní na cenu Emmy. Mladá vyhrala, tato odišiel s prázdnymi rukami, ale podľa mňa sa tešil aj tak.
Druhá žena bola novinárka, ale šťastie našiel až v roku 1970 v tretej žene, tanečnici a herečke, ktorá mu pomohla vyliečiť sa z alkoholizmu a on sa jej to odvďačil tým, že pri čísle tri aj skončil.
Ide o veľmi produktívneho umelca, každý rok zvláda tri-štyri filmy.
Okrem Vtákov v tŕní (mal vtedy 54) sme ho videli vo filmoch Čistá duša , 12 opíc, v poslednom filme s Heathom Ledgerom Imaginarium Dr.Parnassa, alebo celkom nedávno ako Henrika Vagnera v americkom spracovaní Mužov, ktorí nenávidia ženy.
Aby ste nepovedali, že sa stále hrabem len v archívoch, je to čerstvý a zároveň najstarší držiteľ Oscara za vedľajšiu úlohu vo filme Začiatočníci . Má 82 rokov a do dôchodku sa mu veľmi nechce, takže ma vôbec neprekvapí, ak sa pokúsi zaútočiť na svoj vlastný rekord...

Ani ja sa ešte na odpočinok nechystám, ale keby ste mali týchto článkov plné zuby, dajte mi včas vedieť, aby ma nemuseli odtiaľto vyťahovať heverom.
Končím obligátnymi rečičkami o tom, že ak máte doplňujúce informácie, tak si ich nemáte nechávať pre seba. Pre otrlých mám v talóne malú ukážku - a je to extra romantický kúsok.
Kto na to nemá nervy, môže si zavrieť oči a počúvať len hudbu.
Metalisti a raperi ani to nie.


Nabudúce: Linda

Zdroje a fotografie:
http://tvlistings.zap2it.com/tv/the-thorn-birds/photo-gallery-detail/EP00017776/616884
http://photos.lucywho.com
http://gaylife.about.com/od/gaycelebrityprofiles/ig/Gay-Celebrity-Profiles/Richard-Chamberlain.htm
http://www.zimbio.com
http://www.cleveland.com/entertainment/index.ssf/2010/01/actress_jean_simmons_star_of_g.html
http://www.dailymail.co.uk/tvshowbiz/article-1245454/British-film-star-Jean-Simmons-dies-lung-cancer-aged-80.html
http://www.cinemotions.com/photos-Les-Oiseaux-se-cachent-pour-mourir-tt21186
http://doma.markiza.sk/clanok-507723-vtaky-v-trni-6.-epizoda
http://www.spoki.lv/slavenibas/Dziedoni-Erksku-Kruma/289601
http://www.northernstars.ca/actorspqr/plummerbio.html

Richard Chamberlain
Richard Chamberlain 
Richard Chamberlain
Richard Chamberlain 
Rachel Ward
Rachel Ward 
Bryan Brown
Bryan Brown 
Ward_Brownovci
Ward_Brownovci 
Jean Simmons
Jean Simmons 
Mare Winningham
Mare Winningham 
Philip Anglim
Philip Anglim 
Philip Anglim
Philip Anglim 
Christopher Plummer
Christopher Plummer 
Christopher Plummer
Christopher Plummer 
Scény z filmu
Scény z filmu 


Adriana Markovičová

Adriana Markovičová

Bloger 
  • Počet článkov:  209
  •  | 
  • Páči sa:  10x

Iné moje texty môžete nájsť:* na tejto N-kovej stránke* na tejto Gorilej stránke* Sieťovkové recenzie Zoznam autorových rubrík:  RozchodológiaZápisky zblúdeného motovidlaVtedy a dnesČo mi napadloČo ma štveFotografieSpôsob ako prežiťMoje malé potešeniaNeverte ničomuZverejnené v tlačenom Sme

Prémioví blogeri

INESS

INESS

107 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

315 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu