BLAHA VS ETIKETA (video Nitra)...nadávky a vulgarizmy v priamom prenose....prečo je tak "posadnutý" Čaputovou?

„Takt spočíva v tom, že vieme, ako ďaleko smieme zájsť bez toho, aby sme zašli príliš ďaleko.“ Jean Cocteau

Písmo: A- | A+
Diskusia  (28)

Nitra - sviatok práce - 1.máj 2022

Komu by sa málilo nech sa páči ešte dodatok

Je toto ešte vôbec politická súťaž?

Vulgarizmus alebo hrubé slovo je „výraz, ktorý vyjadruje citový postoj k istej skutočnosti takým spôsobom, ktorý sa spoločensky hodnotí ako neprimeraný, neslušný. Mnohí si povedia, vulgarizmy patria k našim každodenným životom, či sa nám to páči, alebo nie.

Pre slušných ľudí, či už sú z pravicového alebo lavicového politického spektra, však takáto oslava sviatku 1 mája by mala byť už "cez čiaru". Osobné útoky, plné nenávisti, pohŕdanie slušným správaním ako to predvádza poslanec Blaha, by sa nemali stať štandardom denno-denného politického života. Jeho cielene útoky na prezidentku sa vymykajú rámcu slušného správania sa politika.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Od samého vzniku ľudstva sa utvárali rôzne pravidlá, aby spolu mohli ľudia žiť, pretože koexistovanie viedlo k ich lepším životným podmienkam. V čase prvej republiky boli tieto pravidlá, pravidlá slušného správania, pravidlá vybraných spôsobov, teda pravidlá etikety významne presadzované v každej oblasti života.

Celá história ľudstva je pretkávaná úvahami na témy slušného správania sa a etikety.

„Kto prospieva v umení a neprospieva v mravoch, viac neprospieva, než prospieva.“

Ján Amos Komenský

„Mravom najprv sa uč, až potom múdrosti, neučí sa dobre bez mravov.“

Seneca

„Správanie si ľudia navzájom odovzdávajú ako choroby.“

Francis Bacon

„Etiketa znamená, že sa správame o niečo lepšie, než je absolútne nutné.“

Will Cuppy

Blaha a jeho priaznivci vs ETIKETA

Čo k tomu dodať? Snáď len krátke odporúčanie pánovi Blahovi: Ak by ste radi boli považovaný za slušného človeka, ktorý bude svojim taktom a zdvorilosťou milou ozdobou každej spoločenskej udalosti i bežného života, mali by sme sa zoznámiť, naučiť sa a praktizovať aspoň základné pravidlá etikety.

SkryťVypnúť reklamu

Ak ste v učení sa etikety na začiatku, a ešte ste sa nestačili mnohému naučiť, stačí, aby ste si zapamätali tri základné body. Body, ohľadne ktorých sa „točia“ všetky pravidlá etikety. A to sú ženy, starší ľudia a spoločensky vyššie postavení ľudia.

V spoločnosti sú významnejšími osobami: žena, starší a nadriadený. Tým preukazujeme úctu, vytvárame im komfortné podmienky (pomáhame im do kabátu, otvárame im dvere, usadzujeme ich na čestné miesta pri stole alebo v aute). K tým tretím zaradíme aj klienta, obchodného partnera, hosťa, teda tie, ktoré bez ohľadu na pohlavie alebo vek zahrnieme do kategórie významných osôb.

SkryťVypnúť reklamu

Ak sa dostanete do konfliktnej situácie všetkých troch bodov. Napríklad ak sa stretnete so svojím nadriadeným, aj so starším osobou aj so ženou súčasne, pamätajme, že hlavným bodom je vždy žena.

Správate sa tak poslanec Blaha? Ste slušný k vyššie postavenému - prezident, slušný voči žene - pani Čaputovej? Politická súťaž sa dá viesť aj slušne a odborne. Na záver si zoberiem na pomoc výrok Jean-Paul Sartre:

„Človek nie je nič iné ako to, čím sa urobí.“

Martin Greguš

Martin Greguš

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  63
  •  | 
  • Páči sa:  370x

Som predseda občianskej iniciatívy STOP Zelená - www.stopzelena.sk - ktorá sa snaží vyvíjať osvetovú činnosť v oblasti ochrany životného prostredia, znižovať odpad v podobe „ľudských stôp“ zanechaných vo voľnej prírode, ale aj v mestách, a tak vytvárať priaznivejšie životné prostredie pre budúce generácie v súlade s princípom trvalo udržateľného rozvoja Slovenska a zakladajúci člen občianskej platformy Team Bratislava, ktorú založili bratislavskí členovia a sympatizanti občianskej iniciatívy. Pri príležitosti dňa ZEME sme spustili spravodajský portál ZELENESPRÁVY na www.ZELENESPRAVY.sk. Okrem sme.sk čítam a aktívne podporujem www.ISOCERTIFIKAT.sk portál o ISO certifikácii, www.NOVOSTAVBA.sk - spravodajstvo zo slovenského stavebníctva, spravodajstvo z Bratislavy na www.BLONLINE.sk a spravodajský portál www.ISLOVAK.sk Zoznam autorových rubrík:  BratislavaOchrana životného prostrediaŠtátne orgány a samosprávaStrategické plány a manažmentPolitika, komentáre a postrehyStavebníctvo a dopravaZdravotníctvoNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

713 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu