Nicholsonová+Cigániková vs Remišová. Toto už nie je ani vtipné...

Europoslankyňa za SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová a Jana Bittó Cigániková v pondelok uviedli, že Slovensko prišlo z eurofondov nenávratne o miliardu eur, pretože do konca roku 2020 nezabezpečilo jej relokáciu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

Vicepremiérka Remišová vyhlásila, že Slovensko neprišlo o žiadnu miliardu z eurofondov. Európska komisia dnes podľa vicepremiérky potvrdila, že neeviduje žiadne prepadnutie financií z Európskeho fondu regionálneho rozvoja v neprospech Slovenska.

 "Realokovať, teda presúvať odtiaľ, kde peniaze nemíňame, tam, kde ich potrebujeme, sme mohli len do roku 2020. Každý rok možno len určitú časť. Na rok 2020 to bola 1 miliarda eur. V momente, keď sme ju nepresunuli, sme o ňu prišli, musíme ju vrátiť. Tá je nenávratne preč, keďže sme ju nerealokovali, tak sme o ňu prišli," 

vysvetlila Nicholsonová.

V konflikte, ktorý sa začal tlačovou besedou europoslankyne Lucie Nicholsonovej ide o miliardu eur, ktoré sme mali k dispozícii v rámci programového obdobia 2014 až 2020 a podľa Nicholsonovej za to môže súčasná vláda. Ako ďalej uviedla, tieto financie sa dali presunúť do Európskeho sociálneho fondu, ktorý má pod patronátom rezort sociálnych vecí, práce a rodiny. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

DNA predstaviteliek strany SaS

Je smutné, že europoslankyňa za SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová a Jana Bittó Cigániková namiesto toho, aby si overili získané informácie u "povolaných", prediskutovali si to v pokoji a v kľude s predstaviteľmi Eurokomisie na Slovensku, s vlastnými ministrami a potom s Veronikou Remišovou a jej tímom, sa rovno postavia na tlačovú konferenciu na ktorej prednesú tak významné "posolstvá" k národu

Po „atakoch“ poslankyni Cigánikovej na premiéra Matoviča, ministra zdravotníctva, minulotýždňovom písaní otvoreného listu europoslankyni Nicholsonovej premiérovi, je tu ďalší „atak“ tandemu Nicholsonová – Ciganíková tentokrát pre zmenu na stranu Za Ľudí a jej predsedkyňu Remišovú.

SkryťVypnúť reklamu

Nemôžu sa v strane SaS potom, ako komunikovali túto tému hnevať, keď významná časť verejnosti si myslí, že strana SaS vytvára opozíciu vo vlastnej vláde. Za posledný mesiac je tu niekoľko otvorených komunikačných „atakov“ na vlastných partnerov zo strany SaS. V súčasnej dobe Richard Sulík nepotrebuje osobne útočiť na premiéra či koaličných partnerov. Štafetu v poslednom mesiaci prevzali Ciganíková a Nicholsonová.

Žiaľ, zdá sa, že "DNA" pani europoslankyne za SaS Nicholsonovej a poslankyne Cigánikovej nie je spolupráca s vlastnými partnermi, vzájomná diskusia o problémoch a hľadaný riešení v čase, keď ich je ešte možné prijať

SkryťVypnúť reklamu

Nicholsonovej komunikačný „kúsok“, kde vlastnú vládu „obvinila“, tým pádom aj "vlastných ministrov SaS", že prišla o miliardu eur z eurofondov (čo v prípade, že by bola pravda tak je strašné), v kronike „slovenskej politiky“ zaujme významné miesto. 

Predstavte si, že by ste riadili firmu, alebo boli za niečo zodpovedný a niekto komu veríte, kto sa správa ako dokonca Váš priateľ, tak namiesto toho aby, keď vidí možný problém, ktorý Vám hrozí, tak namiesto toho, aby prišiel za Vami a prediskutoval ho s Vami, alebo aspoň naň Vás upozornil, tak s radosťou beží za Vašim šéfom a začne hovoriť o Vašej neschopnosti a o tom, že Vďaka Vašej neschopnosti Vaša firma príde o miliardu EUR.

SkryťVypnúť reklamu

Je tento spôsob komunikácie problému správny?

Reakcie na ich tlačovú konferenciu

Neverila som vlastným očiam a ušiam, keď som dnes počula rozprávať europoslankyňu Luciu Nicholsonovú,

bránila sa Remišová na sociálnej sieti:

Obrázok blogu

Európska komisia neeviduje na Slovensku žiadne prepadnutie peňazí z Európskeho fondu regionálneho rozvoja v roku 2020. Uviedla to v utorok pre zmenu na brífingu ministerka informatizácie, regionálneho rozvoja a investícií Veronika Remišová.

Nikdy som si nemyslela, že budem musieť vyvracať tvrdenia koaličného partnera,

povedala Remišová s tým, že útoky v koalícii trvajú už niekoľko mesiacov. Premiér Matovič uviedol:

Obrázok blogu

A Veronika Remišová pokračovala:

Ani Robert Fico s Petrom Pellegrinim sa neuchýlili k takémuto zákernému klamstvu, že Slovensko prišlo o miliardu eur. Keby to tak bolo, celá vláda by musela odstúpiť, lebo by to bolo obrovské zlyhanie.

Ako uzavretie tohto konfliktu žiada Remišová ospravedlnenie: "žiadam o ospravedlnenie. Hovorím, prepadlo nám 0 eur z regionálneho fondu, inkluzívnej oblasti a sociálneho fondu rozvoja," zdôraznila Remišová.

Stačilo toto vysvetlenie Nicholsonovej? Zobrala si z neho niečo? Prišlo k "zjemneniu" komunikácie voči Remišovej?

Europoslankyňa na svojom facebooku napísala:

Každé jedno moje slovo na dnešnej TB bolo pravdivé. Veronika Remišová hovorí o iných peniazoch, alokovaných z iných fondov. Nazvala ma klamárkou, ale v takom prípade klame Európska Komisia a jej zástupcovia.

NIE JE MILIARDA AKO MILIARDA, VERONIKA,...ale tu nejde o nás. Ide o tých, ku ktorým sa tieto peniaze majú čo najrýchlejšie dostať.

Obrázok blogu

Ďuriš Nicholsonová ďalej uviedla, že hovorila aj s ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom (SaS), pretože sa množia mediálne výstupy, ktoré hovoria o tom, že Sulík sa za europoslankyňu koaličným partnerom ospravedlnil. Podľa nej Richard Sulík pred koaličnými partnermi na koaličnej rade v pondelok 8. februára povedal, že mu je ľúto, že „tá tlačovka spôsobila pnutia v koalícii, ale vecne si stojí za tým, čo som hovorila na tlačovke ja“.

Dodala, že Remišovej sa ospravedlní v roku 2023, keď bude minutý posledný cent z Európskeho fondu regionálneho rozvoja. Doplnila, že miliarda z tohto fondu prepadla v tom zmysle, že SR ju do konca roka 2020 nepresunula na pomoc ekonomike.

V svojom statuse zároveň zverejnila tlačovú správu ministra práce, sociálnych vecí a rodiny, ktorá jej má dávať za pravdu.

Kde je teda vlastne pravda? Miliarda sem, miliarda tam...či?

Pravda nakoniec bude odhalená. V súčasnej dobe je to veľmi neprehľadná situácia a bolo by dobré, aj pre laikov, nejako vhodne a jednoducho to vysvetliť.

Avšak nemenej podstatné je aj chovanie sa "partnerov". Chýba vzájomný rešpekt, dodržiavanie elementárnej "štábnej kultúry", v mnohých prípadoch slušnosti a úcty. 

Máte pocit, že europoslnakyňa za SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová a poslankyňa Jana Bittó Cigániková konali s rešpektom voči vlastnej koaličnej partnerke a ich spôsob komunikácie bol správny? Nemali na začiatku v kľude a s rozvahou preveriť svoje informácie s predstaviteľmi eurokomisie na Slovensku a potom vydiskutovať priamo zo zodpovednou predstaviteľkou Slovenskej vlády Veronikou Remišou túto tému predtým, ako zvolali tlačovú konferenciu a začali ísť "s bubnom na zajace". 

V krízových situáciách by sa nielen koaličné strany, ale aj občania Slovenska mali zomknúť.

Slovensko potrebuje vládu národnej obnovy a zjednotenia.

Zo súčasného lockdownu som - tak ako už asi každý - unavený, už až príliš mnoho známych má viac a viac problémov v podnikaní, v zamestnaní, už až príliš veľa ľudí v mojom okolí má alebo malo COVID a nie vždy s ľahkým priebehom.

Slovenský politici namiesto upokojovania v tejto historicky ťažkej situácie, povzbudzovania občanov a ukazovania dobrých, vhodných a nasledovaniahodných príkladov sa neustále škriepia a neprejde pomaly deň, aby nevznikol nový a nový problém, ktorý traumatizuje spoločnosť a namiesto pokoja vnáša do príbytkov občanov "zlobu" a nepokoj. 

Nedá sa do nekonečna bojovať o "lúbivé" politické body na pandémii a problémoch s ňou súvisiacich.

Fanúšikov futbalového klubu tiež veľmi nezaujíma, čo sa deje v kabíne, ako kričí tréner na tréningu a kto dodáva dresy. Rozhodujúce je, aký predvádzajú futbal, či je hra pekná a či víťazí. Víťaziť ale môžu len vtedy, keď hrajú dobre. Všetko ostatné je nepodstatné. Bolo by preto vhodné prestať zmätene pobehovať po kabíne, prestať si nadávať na tréningu, prestať sa zaoberať tým, akú hráči používajú zubnú pastu, a treba začať hrať futbal.

Len málokoho zaujímajú vnútorné starosti koalície v tejto ťažkej situácii. A ak áno, tak len preto, aby kazil jej hru.

Kto hru chce neustále kaziť, radšej nech odíde...

Občianska iniciatíva STOP zelená - udržateľnosť, príroda, ľudia, život, Slovensko...

Martin Greguš

Martin Greguš

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  66
  •  | 
  • Páči sa:  516x

Som predseda občianskej iniciatívy STOP Zelená - www.stopzelena.sk - ktorá sa snaží vyvíjať osvetovú činnosť v oblasti ochrany životného prostredia, znižovať odpad v podobe „ľudských stôp“ zanechaných vo voľnej prírode, ale aj v mestách, a tak vytvárať priaznivejšie životné prostredie pre budúce generácie v súlade s princípom trvalo udržateľného rozvoja Slovenska a zakladajúci člen občianskej platformy Team Bratislava, ktorú založili bratislavskí členovia a sympatizanti občianskej iniciatívy. Pri príležitosti dňa ZEME sme spustili spravodajský portál ZELENESPRÁVY na www.ZELENESPRAVY.sk. Okrem sme.sk čítam a aktívne podporujem www.ISOCERTIFIKAT.sk portál o ISO certifikácii, www.NOVOSTAVBA.sk - spravodajstvo zo slovenského stavebníctva, spravodajstvo z Bratislavy na www.BLONLINE.sk a spravodajský portál www.ISLOVAK.sk Zoznam autorových rubrík:  BratislavaOchrana životného prostrediaŠtátne orgány a samosprávaStrategické plány a manažmentPolitika, komentáre a postrehyStavebníctvo a dopravaZdravotníctvoNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
SkryťZatvoriť reklamu