Koľko kanadských bodov nazbierali legionári v európskych ligách?

45. kolo Extraligy - Košice 4:3p Spišská N. Ves; z celkovo 21 kanadských bodov nazbierali Slováci iba 6.

Koľko kanadských bodov nazbierali legionári v európskych ligách?
Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

HC Košice – HK Spišská Nová Ves 4:3 pp

9. Saucerman (Pereskokov, Paršin), 14. Chovan (Šedivý, Snuggerud), 30. Pereskokov (Paršin, Saucerman), 65. Klhůfek (Snuggerud, McPherson) – 36. Podlipnik (Giľák, Ordzovenský), 38. Nieminen (Oulelet-Beaudry, Romaňák), 46. Salituro (Nieminen, Vrábeľ)

Poviete si, je toto vôbec výsledok z našej ligy?

 

Isteže, z jedného výsledku sa nedá spraviť žiadny záver. V našej lige je veľa legionárov, a keď už hráč zo zahraničia zaberá miesto domácemu hokejistovi (ako je moderné hovoriť, že imigrant berie prácu Slovákovi), tak nech je to aspoň hráč na kvalitatívne vyššej úrovni. V tomto zápase teda legionári prebrali na svoje plecia zodpovednosť a boli v ňom kľúčovými hráčmi. Kvôli tomu tam predsa sú.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tento článok je čisto o zaujímavostiach v tejto téme a nemá hodnotiť, či je lepšie mať veľa ale málo legionárov.

V Slovenskej najvyššej súťaži zozbierali zahraniční hráči najväčší podiel bodov v Košiciach – 55% a najmenej v Nitre – 20,5%. Je to trochu zaujímavé, pretože Nitra bola jedným z prvých tímov, kde vo väčšom dali priestor zahraničným hráčom zo zámoria, zatiaľ čo Košice sa tomu bránili asi najdlhšie. Pravda, zahraničný hráč nemusí byť iba zo zámoria, no práve odtiaľ je najvyšší počet legionárov (1. Kanada, 2. USA, 3. Česko...).

 

tabuľka znázorňuje podiel kanadských bodov vyprodukovaných legionármi v slovenských kluboch
tabuľka znázorňuje podiel kanadských bodov vyprodukovaných legionármi v slovenských kluboch 

 

Graf - porovnanie slovenských tímov v rámci podielu kan. bodov legionárov naprieč európskymi ligami
Graf - porovnanie slovenských tímov v rámci podielu kan. bodov legionárov naprieč európskymi ligami 

V minulosti som sa už zaoberal tým, ako dominujú domáci hráči európskym ligám, či koľko odohrali v európskych ligách legionári a zvlášť brankári. Tentokrát som sa zameral na to, koľko % bodov zaznamenali zahraniční hráči v rámci 232 klubov z 18tich prevažne európskych líg.

SkryťVypnúť reklamu

A čo Európa? Najviac bodujúcich hráčov zo zahraničia sa nachádza buď v ligách, kde je celkovo veľa legionárov (a teda sú tam vyššie alebo žiadne kvóty), prípadne v tímoch, ktoré potrebujú držať krok s kvalitou ligy, na ktorú by si s domácimi hokejistami nevystačili.

Pravdaže – tímy, ktoré majú legionárov prevažne obrancov zrejme nebudú mať podiel taký vysoký ako tie, ktoré majú zo zahraničia hlavne útočníkov.

Naturalizovaných legionárov som stále počítal ako legionárov, a tiež som rátal s príslušnosťou k štátu, nie k lige (takže napr. Rakúšan v Bratislava Capitals by bol počítaný ako legionár aj keď Caps hrajú v IceHL považovanú často za rakúsku ligu).

SkryťVypnúť reklamu

nasledujúcu tabuľku si priblížte, ak je rozmazaná :)

podiel kanadských bodov legionárov rôznych líg (z každej ligy tím s najvyšším aj najnižším podielom)
podiel kanadských bodov legionárov rôznych líg (z každej ligy tím s najvyšším aj najnižším podielom) 

 

Pridávam ešte niekoľko zaujímavostí:

-        Samozrejme, v rôznych ligách sú rôzne limity, takže najlepšie porovnanie je medzi tímami v rámci jednej ligy (dokonca KHL má iné pravidlá pre ruské a neruské kluby). Z ruských tímov KHL má najväčšie % bodov legionárov Viťaz Podolsk (56%), z neruských je okrem Kunlunu vysoko aj Dinamo Minsk a Barys Nur-Sultan. Hlavne kvôli neruským tímom má KHL celkovo takmer 40% bodov od legionárov, zatiaľ čo čisto ruské tímy KHL majú túto hodnotu na 33,1%.

-        V našej extralige som si posvietil aj na to, v ktorom tíme legionári vyprodukujú najviac trestných minút. Lídrom v tomto sú zahraniční hráči z Banskej Bystrice – 51,5% TM ide na ich vrub.

SkryťVypnúť reklamu

-        Zo všetkých tímov českej extraligy, iba v Kladne nezaznamenal Slovák žiadny bod, žiadny Slovák tam totiž nenastúpil, iba brankár Janus, ktorý ale tiež odchytal iba 2 zápasy (a preto šli do baráže, hehe).

-        27% bodov Třinca v základnej časti mali na svedomí Slováci, ale ani toto nie je rekord našich hráčov mimo Slovenska.

-        Briançon je síce v poradí 3. tímom s najmenším podielom bodov od legionárov (47,7%) vo francúzskej lige, ale desiati Slováci v tíme tam vygenerovali celkovo až 39,4% bodov. A to je iba o 5,5% menej ako v Košiciach.

-        V nemeckom Fischtown Pinguins mali cudzinci takú prevahu, že iba traja Nemci v tíme odohrali aspoň 30 zápasov.

-        V niektorých tímoch hralo medzi korčuliarmi počas sezóny aj viac ako 20 legionárov, napr. spomínaný Fischtown Pinguins (21), poľský Cracovia Krakow (23), kazašský Arlan Kokšetau (24) a samozrejme nesmie chýbať činský Kunlun Red Star (24).

-        V dánskom tíme Herlev Eagles, ktorý má najväčší podiel bodov od legionárov v Metal Ligaen (63,6%) majú traja Švédski hokejisti na konte viac bodov ako všetci domáci hráči.

-        Dokopy v troch tímoch z 18-tich líg nenazbieral zahraničný hráč žiadny kanadský bod - v 1 kazašskom (Snežnje Barsy Nur-Sultan – jeden ruský hráč tam v 8 zápasoch nebodoval) a 2 lotyšských tímoch (Olimp Riga – v tíme mali dvoch Rusov ale obaja brankári; Mogo Riga – všetky zápasy základnej časti odohrali iba lotyšskí hráči). Spomínané kazašské mužstvo v podstate funguje ako tím pre mladých hráčov, cca niečo ako náš niekdajší projekt 20tky v extralige.

-        V alpskej hokejovej lige, kde sú prevažne rakúske a talianske kluby, je mužstvo s najvyšším aj najnižím podielom B tímom svojho hlavného tímu hrajúceho v IceHL.

-        V dánskej lige klub s najmenším podielom "zahraničných bodov" (Aalborg) skončil po základnej časti na prvom mieste, zatiaľ čo tím s najväčším podielom (Herlev) skončil predposledný.

-        V bieloruskej lige klub s najmenším podielom "zahraničných bodov" (Lida) skončil posledný, zatiaľ čo Junosť Minsk s najvyšším podielom vyhral základnú časť.

 

Z posledných dvoch bodov je vidieť, že aj vysoký podiel bodujúcich legionárov môže prinášať dobré aj zlé výsledky.

Slovenská a česká hokejová stopa v zahraničných ligách

Ako si Slovensko vodí v NHL? (v porovnaní s ostatnými krajinami)

Reprezentanti dvoch krajín - naturalizovaní hokejoví prebehlíci

NHL - Najlepší vek; Najlepší hráč; Najväčší smoliar atď.

NHL - 500-góloví hráči, cesta do "Triple gold" klubu, víťazný gól znamenajúci Stanley Cup

NHL - 100gólová sezóna hráča; najhoršia tímová sezóna, NAJ vzdialenosti tímov

Slováci v československom drese, hlavné mestá v lige, hráči končiaci kariéru (ako víťazi)

NHL – zranenia, trestné minúty, logá klubov. Alebo čo keby sa vrátili remízy?

Dočkáme sa debutu slovenského brankára v NHL po viac než 14 rokoch?

Historicky najlepšie zostavy krajín:

BieloruskoČeskoFínsko,KanadaLotyšskoNemeckoNórskoRakúskoRuskoSlovenskoSpojené ŠtátyŠvajčiarskoŠvédskozvyšok sveta

Ďalšie moje články napísané pre REFRESHER.sk tu a pre vedelisteze.sk tu.

Martin Zachar

Martin Zachar

Bloger 
  • Počet článkov:  174
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Neobyčajne obyčajný človek, ktorého svet zrkadlia jeho verše :))) Zoznam autorových rubrík:  Básne - nezaradenéBásne - humornéZaujímavostiMS 2002Súkromné

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

42 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

713 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu