Bolo po voľbách, na dlhý čas po všetkých. Predčasných parlamentných, prezidentských, európskych. Dovolím si povedať, že vo všetkých opozícia prehrala, a neteší ma tento pohľad ani náhodou.
Začiatkom horúceho leta, sledujúc parný valec koaličných zmien v krajine, voliči nadobudli dojem, že opozícia nerobí dostatok, nerobí politiku, neháji ich záujmy. Dokonca sa niektorí rozhodli povedať to nahlas (alebo napísať pod svojím menom). Odpoveďou spomedzi tábora bližšie politickým stranám im však bol len výsmech a otázky, čo by si také priali, aby boli spokojní. A tam diskusia mala asi skončiť. Myslím si však, že je priestor ísť o krok ďalej, a navrhnúť vyčerpanej opozícií, počas chvíľ na festivaloch a dovolenkách, text na zamyslenie, čo by sa s krajinou ako Slovensko dalo robiť.
tl;dr: opozícia potrebuje masu ľudí, najmenej 10 000 kandidátov a kandidátok do komunálnych volieb.
Nie zajtra, dnes. Príprava kampane netrvá pár týždňov, ani pár mesiacov, ľudia, ktorí zvažujú kandidovať, sa rozhodujú dnes. Ak má opozícia ponúknuť víziu lepšieho Slovenska, potrebuje začať hľadať ľudí, ktorí ju aj reálne doručia. Do každej obce, do každého mesta.
Prečo na Slovensku prehrávajú politické kluby?
Politické strany sú združeniami občanov. Občanov, ktorí majú záujem podielať sa na politickej moci v krajine. Z podstaty veci, členovia strany sú občania, ktorí aktívnejšie než bežná populácia, využívajú svoje politické práva. V našich opozičných stranách, až na jednu výnimku, ale chýbajú politici so skúsenosťou s úspešnými kampaňami, s výkonom politickej moci, so zodpovednosťou za vládnutie, byť už len na samosprávnej úrovni.
Pre ilústráciu o čom píšem, pozrime sa na graf politických strán, ktoré mali svojho kandidáta v komunálnych voľbách v roku 2022. Je teraz jedno, či bol exkluzívne kandidátom jednej strany alebo v koalícií strán. V tom druhom prípade som pridelil kandidáta aj víťaza každej strane v koalícií rovným dielom.

Čo si všimneme je, že po nezávislých kandidátoch, sú 2 najúspešnejšie strany dve najväčšie vo vládnej koalícií v 2024. A ani tá tretia, SNS, s 330+ kandidátmi, nepatrí medzi planktón. Vo výsledku spomedzi politických strán bol víťazom HLAS s 267 vlastnými starostami, a 375 ďalších bolo v rôznych koalíciách. Porovnajme to dnes s parlamentnou opozíciou:
KDH (svetlá výnimka, ale dá sa aj lepšie) - 186 vlastných, 251 celkovo
SAS (slabé) - 22 vlastných, 52 celkovo
Progresívne Slovensko (líder opozície) - 2 vlastní, 10 celkovo
Oľano a spol (na uterák) - 3 vlastní, 8 celkovo
Nie sú ľudia.
Ako chceme dosiahnuť lepšie Slovensko? Bez ľudí a z Bratislavy!
Prečo teda píšem o 10 000 kandidátoch? Pretože k politickej práci v samosprávach, mestách a krajoch sa treba politicky prepracovať. Nedá sa robiť politika bez ľudí. Nedá, aj keď budete argumentovať Matovičom. Politika má zmysel, ak je udržateľná, ak má plán. Ak sa chceme každé voľby vracať zas a znova k zostavovaniu vlády R. Ficom, nech sa páči. Ak je cieľom opozície len sedieť v poslaneckých laviciach a brať plat, bez práce na prevzatí moci, ďalšie komunálne voľby opäť spoľahlivo odignoruje. Pričom má obrovské resty; priestor, v čom sa zlepšovať. Pozrime sa na úspešnosť kandidátov v komunálnych voľbách:
Nezavislí kandidáti mali v 2022 68% úspešnosť
Koaličné strany okolo 49%
KDH a SaS 49% a 44%
A ostatní okolo alebo menej nez 10%.
Neviem, ako by som to zhodnotil.
Najbližšie komunálne voľby sú o 2 roky. Hľadanie ľudí však musí začať dnes. Dnes, a práve dnes sa ľudia rozhodujú, či pôjdu kandidovať. Zmyslom práce opozície by najbližšie 2 roky malo byť robiť výlučne personálny nábor, za cieľom získať mohutné momentum kandidátov a kandidátok, z veľkých miest aj malých obcí. Nie tráviť čas petíciami, nie tráviť čas písaním príspevkov na sociálnych sieťach, nie posielaním odkazov cez média svojím súperom. Personálny management. Hľadať ľudí, motivovať, vzdelávať, pripraviť na kampaň. Bez toho žiadne lepšie Slovensko nevznikne. A ďalší volebný cyklus bude stratený.
Naozaj je to také ľahké
Posledná informácia na záver: viete, že v 32% obciach na Slovensku stačilo na víťazstvo jeden jediný hlas? Naozaj len jeden. Jeden lístok, možno len ten od samotného kandidáta. Taká je realita, a taký je záujem o komunálne voľby. Tu je obrovský priestor niečo zmeniť, ak by len ľudia mali na výber.

V 900 obciach ľudia nemali na výber, a museli zvoliť len toho jediného kandidáta, ktorý sa kandidovať rozhodol. V 900 obciach nepostaviť akéhokoľvek protikandidáta spomedzi opozičných strán je do neba volajúca lenivosť. Uvidíme aké čísla prinesú komunálne voľby 2024. Ak chce opozícia šancu meniť Slovensko, potrebuje začať hľadať ľudí. Menej než 10 000 kandidátov to nezvládne.