3 hormóny, ktoré ovplyvňujú vaše chudnutie

Túžba získať postavu snov je u mnohých žien veľmi silná. Intenzívnejšie sa to prejavuje hlavne na prelome rokov, alebo pred letnou sezónou. Nie je to ale nutné fázovať si takto svoje plány.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Začať sa meniť k lepšiemu môžete kedykoľvek. Je tiež preukázateľne, že všetky predsavzatia a plány chudnúť do plaviek zlyhajú skôr ako začnú. 

Ideálnym spôsobom ako formovať postavu a spáliť tuk efektívne je pravidelná návšteva fitnesscentra, aj keď to nemusí byť jediný spôsob. Samozrejme s tým súvisí aj zdravá úprava jedálnička a možno sa budete čudovať aj porozumenie a kontrola vlastných hormónov. Zvýšite si tak omnoho viac svoj potenciál chudnúť a zlepšovať sa.

Predstavím vám teda tri najvplyvnejšie hormóny, ktoré sú rozhodujúce pre chudnutie a rovnako vám predstavím aj spôsob, ako ich mať pod kontrolou a získať ich na svoju stranu. Lebo snažiť sa môžete akokoľvek, cvičiť pravidelne, stravu dodržiavať, ale niekedy tomu stále niečo bude chýbať..

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

GHRELÍN

Produkuje sa v žalúdku, je to hormón hladu. Ak vynecháte nejaké jedlo, začne stúpať hladina vášho ghrelínu. V hlade je hladina taká vysoká, že je pre väčšinu ľudí nemožné nepodľahnúť nenajesť sa. Pri pravidelnom stravovaní teda nemá zmysel vynechávať raňajky, keďže o to viac môžete naraz zjesť a budete zbytočne hladní. Samozrejme existujú určité typy stravovania, ktoré sú postavené práve na tom, že sa treba postiť a vynechávať raňajky a prípadne ďalšie jedlo. Pre väčšinu ľudí je ale takýto typ stravovania nereálny. 

Ghrelín má vysokú hladinu v ranných hodinách, uvedomenie si tejto nízkej hladiny môže byť potlačené a potom o to viac prejavené neskôr.

SkryťVypnúť reklamu
ghrelín
ghrelín (zdroj: http://cdn-bewellbuzz.pressidium.com/wp-content/uploads/2012/03/ghrelin9.jpg)

Ale správna kombinácia potravín dokáže znížiť hladinu ghrelínu. Napríklad potraviny s vysokým obsahom bielkovín znižujú množstvo ghrelínu viac ako potraviny s vyšším obsahom tukov alebo sacharidov. Takže je dobré sa zamerať na vysoko proteínové raňajky ako napríklad srvátkové bielkoviny zo shakov, omelety, prípadne kazeín z tvarohu. A neplatí to len o raňajkách, ale aj o obede a večeri – zvýšiť množstvo bielkovín v každom jedle.

LEPTÍN

Leptín je užitočný pomocník na ceste k vášhu chudnutiu. Mali by ste sa snažiť udržať tento hormón na vyšších hodnotách, pokiaľ chcete spaľovať váš tuk. Tento hormón má totiž veľký vplyv na to, kedy máte prestať jesť.

SkryťVypnúť reklamu

Málo známa informácia je, ze vekom účinnosť tohto hormónu klesá. Čím sme starší, tým bude pravdepodobnejšie, že budeme omnoho odolejší voči tomuto hormónu, naše telá nebudú reagovať tak intenzívne na signály leptínu.

leptín
leptín (zdroj: http://www.healthydietbase.com/wp-content/uploads/2015/08/bigstock-Papers-with-hormones-list-and-86359382-840x560.jpg)

Ak chcete zvýšiť hladiny leptínu a zvýšiť aj citlivosť voči tomuto hormónu, tak sa snažte jesť potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny a zvýšte tiež potraviny obsahujúce kyselinu eikosapentaenovú, ktorá stimuluje produkciu leptínu. Zaraďte teda do jedálnička losos, makrelu a sardinky. Nedostatok spánku tiež znižuje leptín a ghrelín, čo nás núti jesť omnoho viac. 

KORTIZOL

Stres a kortizol idú ruka v ruke a brušný tuk a s tým tiež. Kedykoľvek sa dostanete do stresu alebo do stresovej situácie, vaše telo začne pumpovať kortizol. Ten povzbudzuje naše telo v tvorbe brušného tuku – vytváraniu nepeknej pneumatiky okolo pása. Taktiež podporuje chuť na sladké ale aj ale slané potraviny, ktoré majú potlačiť napätie vo vás.

SkryťVypnúť reklamu
stres
stres (zdroj: http://www.bigg.hu/harmonia/wp-content/uploads/2014/09/stressz2-e1411718387557.jpg)

Pitie kávy taktiež podporuje spolu so stresom tvrobu kortizolu. Samotný kofeín nie, ale keď si dáte kávu a ste v strese, tak vaše precítenie stresu bude o to intenzívnejšie a vyplaví sa vám zbytočne ešte viac kortizolu. 

Výborným spôsobom ako znížiť účinky kortizolu je obklopiť sa pozitívnymi ľuďmi, s ktorými sa budete smiať. Pretože smiech má pozitívny vplyv na tvorbu kortizolu v tele. 

Michael Achberger

Michael Achberger

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  577
  •  | 
  • Páči sa:  1 502x

Som profesionálny osobný tréner. Celý svoj život som sa venoval fitnessu a riešil som všetky otázky ohľadom stravy, cvičenia, motivácie. Mojimi rukami prešlo mnoho spokojných klientov, kedže moja práca ma veľmi baví a neustále sa chcem zlepšovať. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

315 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu