4 doplnky pre efektívnejšie cvičenie za pár eur

Ak cvičíte pravidelne, tak ste sa s nimi určite stretli. Dnes vám predstavíme 4 druhy doplnkov, ktoré by mali byť súčasťou tréningu a vášho životného štýlu. Pozrite si ich benefity na vaše telo. Mnohé značky potravinových doplnkov na vás útočia rôznymi ultra novými neprekonateľnými produktami. Vyskúšate jeden, pridáte druhý, kamarátka odporúča tretí, predavač v obchode štvrtý a vo fitnesscentre skúšate ďalšie. Určite nie je vhodné, aby ste mali doma plný šuflík takýchto suplementov a dávkovali sa nimi každú hodinu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Preto som pre vás vybral 4 produkty, ktoré by ste mohli vyskúšať, nezaťažia vás, ani vašu peňaženku a budete vedieť, že sa nemusíte prejedať ďalšími suplementami, hlavne keď nie sú pre vás a vaše telo tak významné.

1. Zelené potravinové doplnky
Ich užívaním si pomôžete znížiť nutričné nedostatky, ktoré vznikajú spolu s dostatočne náročným tréningom. Väčšina športovcov, ale aj bežných ľudí nekonzumujú dostatok zeleniny. Takže, ako si to môžete jednoducho nahradiť?

Chlorella prášok.
Chlorella prášok. 


Konzumujte doplnky také, ktoré vám poskytujú celý rad vitamínov, minerálov, fytonutrientov, rastlinných enzýmov a ďalších rastlinných živín. Také, ktoré vaše telo dokáže využiť a zbytočne nevylúčiť. Pokiaľ si neviete zabezpečiť pravidelný prísun zeleniny, čiže aspoň tých 7 porcií týždenne, tak zelené doplnky vám ich vedia dostatočne nahradiť. Ako tú správnu zelenú zeleninu si vyberajte čínsku kapustu, hlávkový šalát, ľadový šalát, čakanku, špenát alebo rucolu. Nedostatok tejto zeleniny v jedálničku viete potom doplniť potravinovými tabletkami alebo práškom zo spiruliny alebo chlorelli. Okrem dodania základných živín vám zvýšia imunitu a zlepšia trávenie.
Dávkovanie: snažte sa dodržiavať množstvá uvedené na obale, neprekračujte odporúčanú hranicu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


2. Rybí olej
Mnoho odborníkov odporúča konzumovať pravidelne tento tuk. A vedia prečo. Príjmom morských rýb si zabezpečíte dostatočné množstvo takéhoto oleja v strave.
Oleje z rýb sú bohaté na omega-3 mastné kyseliny, konkrétne eikosapentaenová kyselina a dokosahexaenova kyselina. Tieto kyseliny hrajú dôležitú úlohu vo funkcii mozgu a je známe, že znižujú riziko kardiovaskulárnych ochorení. Majú protizápalové účinky a svojím chemickým zložením vedia pozitívne ovplyvňovať rôzne funkcie vášho tela.
Nebude nám stačiť len pravidelná konzumácia rýb? Bohužiaľ, nebude. Väčšina z takýchto morských rýb pochádza z nevhodného chovu, obsahujú v sebe veľké množstvo kovov a často ich tuk neobsahuje to správne zloženie omega-3 mastných kyselín. Samozrejme to neznamená, že ryby máte vynechať vo svojom jedálničku, ale treba vedieť, že ich konzumáciou nedostávate potrebné množstvo týchto kyselín. A tým pripravujete telo o možnosť zlepšenia mozgových funkcií a taktiež správneho rozloženia tela, čo sa vášho vnútorného tuku týka.
Ako dávkovanie stačí užívať 2g 3x denne s jedlom.

SkryťVypnúť reklamu

3. Srvátkový proteín
Má rôzne názvy: protein shake, diet shake, whey protein a iné podobné názvy. Dôležité je však vedieť, že srvátková bielkovina ponúka rad výhod nad rámec potréningovej výživy. Whey protein je jedným z najúčinnejších spôsobov, ako získať dostatočne množstvo bielkovín v strave. Bielkoviny síce sú obsiahnuté aj bežne vo vašom jedálničku, ale nájsť to správne množstvo živočíšnych bielkovín a v správnej kvalite môže byť veľmi náročné. Srvátkový proteín je vynikajúcim zdrojom vysokokoncentrovaného množstva bielkovín s vysokou kvalitou. Je tiež vhodný aj pre mnoho ľudí, ktorí majú problém s trávením laktózy. Obsahuje v sebe veľké množstvo esenciálnych aminokyselín za pomerne nízku cenu.

SkryťVypnúť reklamu
Proteínový napoj.
Proteínový napoj. 


Proteínový nápoj vhodný aj do diéty, aj na spevňovanie ochabnutého svalstva. Pri správne zvolenom množstve pomáha spaľovať podkožný tuk, pričom vie ochrániť ubúdajúcu svalovinu. Taktiež môže pomôcť znížiť hladinu zlého cholesterolu.
Ako dávkovanie skúste rozmiešať 30g proteínu s 200ml vody, ideálne v shakeri na to určenom. Túto dávku si dajte 30-60 min pred tréningom, prípadne po tréningu. Môžete ho užívať aj medzi jedlami.

4. Vetvené aminokyseliny 
Málo ľudí vie o čom pisem, BCAA. Môže to znieť až príliš chemicky. Ale netreba sa ničoho báť pri jeho užívaní. BCAA patrí medzi 9 esenciálnych aminokyslín človeka. Ide o súbor troch aminokyselín, L-leucín, L-izoleucín, L-valin, čo potom wwwpredstavuje až 35% z celkovej potreby dodávania esenciálnych aminokyselín. Tieto aminokyseliny si človek nevie v tele vyrobiť sám a preto ich musí dodávať externe vo forme stravy. Takže nejde tu o žiadnu nebezpečnú chémiu, ale o dodanie určitých látok, telu prirodzených.
BCAA taktiež vedia pomôcť pri negovaní svalovej poruchy tkaniva vyvolanú cvičením, zlepšuje syntézu bielkovín a vytrvalosť. Veľmi dobre sa trávi, dokonca lepšie, než iné zdroje bielkovín, ako je kuracie mäso, ryby, vajcia a dokonca lepšie ako srvátkový proteín. Táto vlastnosť je optimálna pre potreningovú výživu, aby ste dostali správne množstvo a vhodné druhy aminokyselín do tela čo najrýchlejšie. Tým si zabezpečíte, že váš tréning na zadok a iné partie bude mať omnoho vyšší efekt.

SkryťVypnúť reklamu
Bcca v tobolkách.
Bcca v tobolkách. 

Pri diétach je vhodné zaradiť BCAA 30 min predtým, ako idete spaľovať tuky kardio tréningom a taktiež je vhodná konzumácia týchto aminokyselín aj tesne po tréningu.
Ako dávkovanie je vhodné príjmať BCAA 5-10g pred a po tréningu. Prípadne medzi jedlami alebo ráno po prebudení.


Nebuďte otrokom veľkého množstva doplnkov. Pokiaľ máte aspoň nejaké športové ciele, tak vám budú stačiť iba tieto 4 doplnky a nič viac potrebovať nebudete.

Michael Achberger

Michael Achberger

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  577
  •  | 
  • Páči sa:  1 503x

Som profesionálny osobný tréner. Celý svoj život som sa venoval fitnessu a riešil som všetky otázky ohľadom stravy, cvičenia, motivácie. Mojimi rukami prešlo mnoho spokojných klientov, kedže moja práca ma veľmi baví a neustále sa chcem zlepšovať. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

224 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
INESS

INESS

107 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu