6 tipov pri výbere osobného trénera

Výber osobného trénera môže byť náročný proces. Je tak mnoho trénerov, kamarátka môže odporúčať svojho trénera, vám sa zase zapáčil tréner z časopisu, keď už o ňom písali. Najlepšie však je pri výbere trénera videť ho, ako pracuje s klientom priamo v teréne. Ale aj to môže byť zradné. Ponúkam vám teda 6 tipov, ktoré vám pomôžu vybrať si toho správneho...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)
Osobný tréning
Osobný tréning (zdroj: Michael Achberger)

1 ) Veľké komerčné fitko = kvalitní tréneri

Toto patrí medzi najčastejší názor , s ktorým som sa stretol . Ľudia prídu do veľkého fitka a rovno si to spoja s tým, že každý tréner v tomto fitku bude kvalitný . Bohužiaľ to tak nie je . Áno určite , rovnako ako kdekoľvek inde tam tiež nájdete kvalitných trénerov , ale aj tých čo buď úplne začínajú alebo proste a jednoducho nie sú dobrí . Dôležité je si uvedomiť , že tréneri vo všetkých fitkách zarábajú peniaze pre to dané fitko . Tréner nemôže prísť do fitka predstaviť sa a začať si hľadať klientov a trénovať . Danému fitku musí zarábať peniaze a bohužiaľ kvôli tomu kopa fitek neinvestuje peniaze a čas do zlepšovania kvality trénerov , ale do schopnosti tréningy predovšetkým predávať . Veľa z vás si teraz určite vybaví, ako sedí pri stole s trénerom a vypĺňa úplne rovnaký dotazník ako ďalší 3 ľudia pri vedľajších stoloch . A prechádzajú celým pripraveným cyklom úvodných hodín k členstvu. Paradoxne , je to tiež ale výhoda . Vďaka určitým špecifickým postupom , ktoré má každé väčšie komerčné fitko , to trénerov núti prechádzať s vami určitú administratívu a teda je takmer stopercentné , že budú vedieť váš zdravotný stav a ďalšie veci , aby sa vám pri tréningu nemohlo nič stať .

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

2 ) Vzhľad trénera

Veľa ľudí sa stále sústreďuje na to , ako tréner vyzerá . To , že je určitý tréner / trénerka vypracovaný a má perfektnú postavu neznamená , že to sú kvalitní tréneri , ktorí vám vedia pomôcť. Uvedomte si , že špičkoví športovci v akomkoľvek športe , majú trénera . Vyhrávajú preteky , robia rekordy a rovnako sa netrénujú sami a dosť možno nikdy ani trénermi nebudú . Trénuje ich niekto , kto mnohokrát ani nedosiahol také výsledky , ako oni .

Ďalší extrém sú tréneri , ktorí si svoje telo vypracovali , ale ďalej sa moc nevzdelávajú . Tu väčšinou býva problém , že ak nepatríte do podobného telesného typu , tak vám tréning nič nedá , pretože tieto tréneri vedia trénovať len seba a danú stavbu tela .

SkryťVypnúť reklamu

V neposlednom rade je dôležité si uvedomiť aj to , že nie každý tréner musí mať hlavný cieľ kulturistiku alebo jej varianty . Môže robiť Strongman , atletické disciplíny , vzpieranie - športových odborov nájdeme strašne moc . Teda jeho stavba tela a to ako vyzerá , nebudú také , ako u kulturistov , kde ich cieľ je vzhľad a správne propozície tela . Vzdelaním a praxou však môžu byť úplne bez problémov lepšími trénermi na zvýšenie sily , objemu , spevnenie , ... ako niekto , kto robí kulturistiku . Ak samozrejme chcete na súťaž , alebo sa chcete dostať do reprezentácie v atletike , potom je vo vašom záujme si nájsť toho najlepšieho trénera , ktorý sa na daný šport špecializuje .

SkryťVypnúť reklamu

Tréner by vám však mal byť sympatický a mali by ste si s ním rozumieť a bez problémov komunikovať tak , aby ste spolu mohli fungovať dlhšiu dobu . Čo sa nemusí zlučovať s tým , akú má kvalifikáciu a koľko toho vie . Ak to tak nebude , spôsobí to akurát to , že sa obaja budete na tréningoch trápiť a dosiahnete malé alebo žiadne výsledky .

3 ) Trénerská minulosť

Prečo je pre vás minulosť trénera dôležitá ? V bode 2 ) som napísal , že aj keď určitý šport niekto robil aj na vrcholovej úrovni nemusí to znamenať , že bude super tréner . Dôležitá a prínosná informácia pre vás je , že ten človek nejaký šport robil a vyskúšal si na svojom tele za tú dobu veľa rôznych cvikov , tréningov a metód . Takže aj bez akýchkoľvek kurzov a školení je stále teoreticky ďalej, než niekto , kto nikdy šport nerobil a povedal si , že by to mohlo byť fajn , tak si ide urobiť kurz a za pár týždňov je z neho tréner bez toho , aby mal za sebou roky cvičenia , skúšania , pozorovania - čo aký cvik robí , aké tréningové metódy fungujú a nefungujú , aké sú ich výhody a nevýhody apod. V dnešnej dobe si môžete trénerský kurz kúpiť za pár korún cez zľavové portály a kontrola kvality absolventov týchto rekvalifikačných kurzov je takmer nulová ..

SkryťVypnúť reklamu

4 ) Prístup k tréningu

Veľa ľudí hovorí , že prvýkrát čo idú cvičiť, nevedia , ako spoznať , či je tréner dobrý alebo zlý . Okrem bodov vyššie spomenutých by malo byť pravidlo , že sa budete pýtať . Ak vás niečo zaujíma , tréner by nemal mať vôbec žiadny problém vám určité veci vysvetliť a úplne bez problémov vám popísať všetky dôvody prečo robíte , čo robíte . Skôr by ste mali mať problém ho zastaviť , pretože sa konečne niekto opýtal a prejavil záujem o všetky tie nudné princípy - prečo je tréning , stravovanie , mobilizačné veci - postavené a vykonávané určitým spôsobom. K tomu sa spája ďalšia vec a to je správanie trénera . Vždy by ste mali mať pocit , že je tam tréner pre vás a že sa o vás zaujíma . Ako o váš zdravotný stav , vaše ciele , .......... A podľa všetkých týchto vecí pripravuje program priamo pre vás , aby vám to vyhovovalo a dosiahlo sa tak čo najrýchlejších výsledkov , po ktorých túžite . Ak dostanete očividne predtlačený papier tréningu A , B alebo C s jedálničkom A , B tak je to zle .

5 ) Odporúčania a očakávania

Tu to pre zmenu zase trochu otočím na vás . Či už sa jedná o odporúčanie od niekoho , alebo o negatívne skúsenosti , musíte si vždy uvedomiť , či daný človek mal rovnaké ciele a odhodlanie ako vy .či mu nešlo len o to mať možnosť pri káve hovoriť, že má trénera a pritom cvičiť nemieni a nemieni ani dodržiavať jedálniček. Vždy si porovnajte , či s tými , čo sa porovnávate v cvičení , ste na rovnakej vlne a nasadení niečo zmeniť a niečo dosiahnuť , pretože váš kamarát / kamarátka mohli mať skvelého trénera , s ktorým si chodili len pokecať a za 14 dní došli raz včas , 2x o 30min neskoro a zvyšok zrušili . Potom sa nemôže nikto čudovať , že sa nikam nedostali.

6 ) Výsledky tréningu

Ak už trénera máte a riešite , či teda máte požadované výsledky alebo nie , je potrebné sa tiež ale zamyslieť nad sebou a nie všetko hádzať na trénera . Nežije s vami a netrávi s vami každú hodinu vášho života . Musíte si siahnuť aj do svojho svedomia , či dodržiavate jedlo , ako ste sa dohovorili , či sa snažíte treba viac odpočívať a nie ste namiesto toho 3x týždenne niekde na party . Ak robíte na tréningu to , čo vám tréner povie , alebo iba vymýšľate extra pauzy , chodíte neskoro a nedávate tréningu 100 % . Všetko toto sú veci , ktoré ovplyvňujete vy a ak ich nerobíte poriadne a kašlete na to , tak môžete mať najlepšieho trénera na svete a výsledky mať rovnako nebudete.

Michael Achberger

Michael Achberger

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  577
  •  | 
  • Páči sa:  1 503x

Som profesionálny osobný tréner. Celý svoj život som sa venoval fitnessu a riešil som všetky otázky ohľadom stravy, cvičenia, motivácie. Mojimi rukami prešlo mnoho spokojných klientov, kedže moja práca ma veľmi baví a neustále sa chcem zlepšovať. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,072 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu