Ako sa zbaviť závislosti na cukre?

Písmo: A- | A+

Alkohol, nikotín a ďalšie. To sú drogy, o ktorých sa hovorí a ľudia z nich majú strach. Ale čo cukor? Podľa mnohých odborníkov je to zabijak 21. storočia. Nie ste na ňom náhodou závislí?

Podľa niektorých odborníkov je cukor kvôli svojej dostupnosti, legálnosti a nízkej cene veľmi nebezpečný. Stojí totiž za vznikom závažných ochorení, ako sú cukrovka, obezita, vyšší tlak alebo vysoký cholesterol, ktoré vás môžu aj zabiť. Závislosť na cukre síce nie je oficiálne uznaná, avšak veľa štúdií potvrdzuje, že existuje a mnohí to považujú za hotovú vec. Ako sa pozná, že ste závislí, a dá sa s tým niečo robiť?

Aj slané je dnes sladké

Ak ste na cukru závislí, je to po čase rovnaké ako s akoukoľvek inou drogou. Je ťažšie a ťažšie túžbu po ňom uspokojiť. Jednoducho povedané, čím viac sladkostí konzumujete, tým viac cukor potrebujete a preto zvyšujete frekvenciu konzumácie aj dávky.

ilustračný obrázok
ilustračný obrázok (zdroj: picturama.com)

Cukrom sa však nemyslí len sacharóza (biely i hnedý cukor), ale všetky jednoduché sacharidy (napr. fruktóza, glukóza, laktóza, maltóza...). Tie sa samozrejme vyskytujú celkom prirodzene v ovocí, zelenine či mliečnych výrobkoch, ale hlavný problém predstavujú vtedy, keď ich potravinári umelo pridávajú do svojich výrobkov, aby vylepšili chuť. Veľakrát potom ani netušíte, koľko cukru vlastne skonzumujete. Je až šokujúce, čo všetko je dosladené: slané pečivo, údeniny, omáčky k mäsu, ochucovadlá, jogurty ...

Závislosť telesná a psychická

Tieto "rýchle" sacharidy (na rozdiel od sacharidov komplexných) skoro okamžite zvýšia hladinu glukózy v krvi. Telo rýchlo vyšle inzulín a ten cukor razantne zníži, čo vyvolá chuť na sladké, aby sa hladina glukózy opäť doplnila. A kolečko sa opakuje. Cukor navyše pôsobí aj na centrum odmeny v mozgu a ľudia sa sladkosťami často upokojujú alebo odmeňujú.

3 príznaky závislosti na cukre

Že to nie je váš prípad? Pozrite sa na známky závislosti od cukru:

 1. Výkyvy nálad - v jednej chvíli (väčšinou pri konzumácii sladkého) sa cítite skvele, ale ako rýchlo dobrá nálada prišla, tak aj odíde. Nahradí ju zádumčivosť, pocity úzkosti a smútok.

 2. Energetické výkyvy - cukor vás vo chvíli konzumácie (a krátko po nej) nakopne a vy ste plní síl. Lenže ako cukor vyprchá, prepadne vás únava. Je to ako horská dráha.

 3. Emocionálne reakcie - keď do seba dávate sladkosti, ste šťastní. Čoskoro sa ale začnete cítiť previnilo. Ľutujete, že ste nedokázali odolať, hanbíte sa a hneváte sa sami na seba.

ilustračný obrázok
ilustračný obrázok (zdroj: picturama.com)

Ako sa zbaviť závislosti na cukre

Máte príznaky závislosti? Jediná cesta, ako sa chuti na sladké zbaviť, je prestať ju uspokojovať. Odporúčam 21-dňový detox, teda tri týždne bez cukru, ideálne aj bez cukru v prirodzenej podobe. Jedálniček by sa mal skladať len z mäsa, rýb, morských plodov, tukov (masť, olivový olej), bielkov, orechov a zeleniny s nízkym obsahom sacharidov (karfiol, kapusta, listový šalát, špenát, valeriánka, uhorka, špargľa, zeler, cuketa , baklažán ...). Určite vás bude naháňať na sladké, a ak je závislosť silná, môžu sa dostaviť aj abstinenčné príznaky (bolesti hlavy, nesústredenosť, zlá nálada ...). Postupne však bude nutkanie slabnúť, až vymizne.

Čo pomôže prekonať chuť na sladké

A toto sú triky, ktoré vás počas detoxu aj po ňom v boji so závislosťou podporia:

  • Zmeňte rutinu - dávate si napríklad koláčiky v cukrárni, ktorú míňate po ceste z alebo do práce? Zmeňte zvyky a choďte iným smerom.

  • Výrazné čaje - v boji s chuťami na sladké pomôžu výrazné bylinkové čaje, napríklad anízový, feniklový ...

  • Nehladujte - pravidelne jedzte jedlá bohaté na bielkoviny, v čase detoxu len tie, ktoré neobsahujú cukor a strážte si dostatok vitamínov a minerálov.

    ilustračný obrázok
    ilustračný obrázok (zdroj: picturama.com)

     

Odporúčané množstvo cukru na deň

Po detoxe si cukor v prirodzenej podobe dopriať môžete, ale neprekračujte odporúčané množstvo - ovocia nejedzte viac ako 300 g denne. Podľa WHO by ženy nemali skonzumovať viac ako 25 gramov pridaného cukru (5 kociek) denne.

Skryť Zatvoriť reklamu