reklama

Čakankový sirup na chudnutie? Takto to funguje

Čakankový sirup je v podstate novinkou medzi prírodnými sladidlami. Vďaka svojej skvelej chuti a zdravotným benefitom...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

...si získava čoraz viac priaznivcov.

Čakanka ako superpotravina

Liečivé účinky čakanky poznali už starí Egypťania. Bylinkári aj vedci stále chvália túto bylinu s jasne modrými kvetmi. Zlepšuje metabolizmus, zmierňuje bolesti kĺbov, zlepšuje trávenie a čistí pečeň a črevá. Koreň čakanky je zásobárňou inulínu (prebiotickej vlákniny), vitamínov a minerálov.


V potravinárskom priemysle sa používa už dlho. Asi najznámejším produktom je čakanková káva, obľúbená najmä u ľudí citlivých na kofeín. Čakanka produkuje aj vlákninu nazývanú inulín, ktorá sa často pridáva do tyčiniek, sušienok a potravinových doplnkov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


ilustračný obrázok
ilustračný obrázok (zdroj: picturama.com)

Čakankový sirup

Z koreňa čakanky sa teraz pomocou patentovanej technológie vyrába sirup s vynikajúcim zložením. Má nízky glykemický index, obsahuje menej kalórií ako bežný cukor a je bohatý na vlákninu. Naopak, len ťažko by ste v ňom našli konzervačné látky, umelé príchute alebo lepok.


6 výhod čakankového sirupu


1. Zlepšuje imunitu

Účinok čakanky na imunitu spočíva vo vysokej koncentrácii vlákniny, ktorá má priaznivé účinky na črevá. Podporuje rozmnožovanie prospešných baktérií. Keďže naša imunita sídli v črevách, bakteriálne osídlenie a správne trávenie majú veľký vplyv na celkovú imunitu organizmu. Sladenie čakankovým sirupom vás tak môže zachrániť pred prechladnutím a vírusmi. Okrem toho čakanka pôsobí protizápalovo, detoxikuje organizmus a zabraňuje tvorbe obličkových a močových kameňov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama


ilustračný obrázok
ilustračný obrázok (zdroj: picturama.com)

2. Ideálne pre milovníkov športu

Čakankový sirup po fyzickej aktivite dodáva okamžitú energiu bez zaťaženia trávenia, pečene a obličiek.


3. Vhodné na chudnutie

Obsahuje takmer polovicu kalórií medu alebo cukru. V 100 g čakankového sirupu je len 161 kcal. Sladkosť si nevšimnete. V primeranom množstve neohrozí vašu líniu.


4. Môžu si ho vychutnať aj diabetici

Sirup je vhodný aj pre diabetikov 1. a 2. typu. Ak sa v strave zameriate na iné potraviny s nízkym glykemickým indexom, možno sa vám podarí prirodzene znížiť hladinu glukózy v krvi. Čakankový sirup pôsobí aj ako účinná prevencia cukrovky 2. typu (tzv. "starecká cukrovka").

SkryťVypnúť reklamu
reklama

5. Pomáha dobrému tráveniu

Čakankový sirup podporuje rast dobrých baktérií v črevách. Na druhej strane bojuje proti nežiaducim "obyvateľom", pôvodcom tráviacich problémov. Stimuluje tak činnosť čriev a zmierňuje akútnu a chronickú zápchu.

Neprekračujte ale odporúčanú dennú dávku, ktorá je 10-20 g. Pri nadmernej konzumácii môže nadbytok inulínu spôsobiť tráviace ťažkosti.


6. Nepoškodzuje zuby

Dobrá správa pre deti a ich rodičov - konečne existuje sladidlo, ktoré sa chuťovo vyrovná cukru, ale neničí zubnú sklovinu. Čakankový sirup je šetrný k zubom a dokonca znižuje riziko vzniku zubného kazu.

ilustračný obrázok
ilustračný obrázok (zdroj: picturama.com)


Tipy na používanie čakankového sirupu

SkryťVypnúť reklamu
reklama
  • V nápojoch - teplých alebo studených

  • Na osladenie kaše, jogurtu, müsli

  • Na palacinky

  • Na výrobu domácej zmrzliny

  • Namiesto cukru v dezertoch a koláčoch

  • V paradajkových (a iných) omáčkach


Vďaka svojmu vynikajúcemu zloženiu je čakankový sirup vhodným prostriedkom na sladenie nápojov a pokrmov. Aj tu však platí zlaté pravidlo "všetkého veľa škodí". Preto neprekračujte odporúčanú dennú dávku 10 - 20 g.


Michael Achberger

Michael Achberger

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  530
  •  | 
  • Páči sa:  894x

Som profesionálny osobný tréner. Celý svoj život som sa venoval fitnessu a riešil som všetky otázky ohľadom stravy, cvičenia, motivácie. Mojimi rukami prešlo mnoho spokojných klientov, kedže moja práca ma veľmi baví a neustále sa chcem zlepšovať. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu