Sex lepší ako šport pri spaľovaní kalórií?

Dá sa schudnúť sexom ako pri športe? Prezradím tiež sexuálnu polohu, pri ktorej spaľujete najviac

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Pri ktorej sexuálnej polohe spaľujú viac ženy a pri ktorej muži? A stačí to vôbec na to, aby sme mali krajšie krivky?


Mýtus, alebo realita? Určite vás už niekedy napadlo, že vo víre vášne sa niekedy zapotíte viac ako pri behu alebo lekcii tanca. Takže sa potom zdá rozumné považovať sex za formu kardia, pri ktorom sa spaľuje energia… Je jej ale skutočne viac ako pri športe?

O význame pravidelného pohybu pre zdravie a tvarovanie postavy dnes už azda nepochybuje nikto.  Lenže nie všetci šport milujú.  Zato iný druh fyzickej aktivity, konkrétne sex, má oveľa viac aktívnych fanúšikov – a to aj z radov tých, ktorí sa považujú za odporcov športu.  Je ale pravda, že sa pri ňom spaľuje rovnaké alebo dokonca vyššie množstvo energie ako pri športe?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


ilustračný obrázok
ilustračný obrázok (zdroj: picturama.com)

Spálite viac pri sexe, alebo pri behu?

Vymeniť utrpenie v posilňovni za hrejivú náruč partnera môže znieť ako skvelý spôsob, ako sa dostať do formy.  Výsledky celého radu štúdií ale vyvracajú, že pri vášnivých hrátkach môžete spáliť viac energie ako pri intenzívnom cvičení.

Napríklad vedci z montrealskej univerzity v Kanade sa energetický výdaj pri sexe snažili vypočítať a dospeli k záveru, že polhodina sexu vedie u žien k spáleniu zhruba 69 kcal a u mužov 101 kcal, zatiaľ čo za rovnakú dobu behu žena spáli priemerne 213 kcal (muži  majú viac svalov a sú celkovo ťažší, preto spotrebúvajú viac energie).

SkryťVypnúť reklamu
ilustračný obrázok
ilustračný obrázok (zdroj: picturama.com)

Podobne hovoria aj výsledky ďalších bádaní: v podstate sa zhodujú, že počas intenzívneho cvičenia spálite až trikrát viac energie ako pri sexe. K tomu je navyše potrebné pripísať skutočnosť, že priemerný pohlavný styk netrvá dlhšie ako 15 minút, čo je na to, aby mohol nahradiť fyzickú aktivitu, pomerne krátka doba.


Ako pri sexe vydať čo najviac energie

Hoci by ste teda sex nemali považovať za adekvátnu náhradu pravidelného športovania, pravda je, že vďaka niekoľkým premenným z neho môžete vyťažiť viac ako obvykle, respektíve spáliť viac kilokalórií. Podobne ako pri klasickom tréningu záleží aj tu na intenzite, dĺžke trvania a zvolených polohách. Podľa vyššie spomínaných kanadských bádateľov vždy spáli viac partner, ktorý je hore, zatiaľ čo ležiaci človek vydá menej energie.

SkryťVypnúť reklamu

Predstavte si, že si pri televízii poviete, že si zacvičíte. Ležíte a začnete napríklad zdvíhať nohy.  Spálite minimum energie. Keď sa ale postavíte a začnete napríklad drepovať, pálite oveľa viac.  Pri sexe je to rovnaké.  Pokiaľ si ľahnete na chrbát a necháte všetku prácu oddrieť partnera, počítajte s tým, že mu prenecháte aj výhodu spaľovania a formovania postavy.


ilustračný obrázok
ilustračný obrázok (zdroj: picturama.com)

Najlepšie polohy pre spaľovanie

Na zvýšenie energetického výdaja pri pohlavnom styku napomôže aj voľba vhodných polôh.  Vedci zistili, že ženy najviac spaľujú počas sexu v podrepe (188-224 kcal, muži len 50 kcal), muži zase v polohe psa 188 kcal, a ženy 103 kcal.  Skvelou formou cvičenia pre obe pohlavia sú potom pozície postojačky, kde partnerky môžu spáliť až 145 kcal a partneri zhruba 198 kcal.  Všetky výpočty sú myslené na pol hodinu sexuálnej aktivity – s mierou intenzity a času klesá aj množstvo vydanej energie.

SkryťVypnúť reklamu


Ako získať viac hormónov šťastia

Nahradenie športu sexom vám teda s najväčšou pravdepodobnosťou postavu snov nezaistí, ale v kombinácii so správnym jedálničkom a vhodným pohybom sa pravidelný sex môže významne podpísať na zlepšenie celkovej životosprávy, rozpoloženia i vzhľadu.

Pri sexe, podobne ako pri športe, sa uvoľňujú vnútorné opiáty, endorfíny a enkefaliny, ktoré v mozgu navodzujú pocit uspokojenia z dobre vykonanej práce.  Veľa ľudí, pokiaľ to nedosiahne športom alebo sexom, si tieto vnútorné opiáty nahrádza jedlom, čokoládou, čo rozhodne spaľovaniu ani peknej postave neprospieva.

Michael Achberger

Michael Achberger

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  436
  •  | 
  • Páči sa:  269x

Som profesionálny osobný tréner. Celý svoj život som sa venoval fitnessu a riešil som všetky otázky ohľadom stravy, cvičenia, motivácie. Mojimi rukami prešlo mnoho spokojných klientov, kedže moja práca ma veľmi baví a neustále sa chcem zlepšovať. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

41 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

49 článkov
SkryťZatvoriť reklamu