Tieto cviky vám uvoľnia stuhnutú krčnú chrbticu

Prebudili ste sa s bolesťou krčnej chrbtice a najmenší pohyb je pre vás utrpením? Stuhnutá krčná chrbtica dokáže poriadne potrápiť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Ako k stuhnutiu šije dochádza?

K stuhnutiu krku dochádza pri skrátení krčných svalov a blokácii stavcov. Následkom toho dochádza k obmedzeniu hybnosti a silným bolestiam, ktoré sprevádza akýkoľvek pohyb. Bolesť, ktorá často vystreľuje až do ramien, vás núti držať hlavu v neprirodzenej polohe, čo vedie k ďalšiemu zhoršeniu problému. Aj bežné úkony, ako je obliekanie a čistenie zubov sa tak môžu premeniť na peklo.

Hľadajte príčinu

Ak sa vám problémy s krčnou chrbticou neustále vracajú, mali by ste pátrať po príčine a tú čo najskôr začať riešiť. Jedine tak môžete tento ťažký boj vyhrať. Hlavnými dôvodmi stuhnutej krčnej chrbtice bývajú:

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
  • Zlé držanie tela

  • Preťažovanie ramien a chrbta

  • Dlhodobý stres

  • Úrazy

  • Vírusové infekcie

  • Sedenie v prievane

    ilustračný obrázok
    ilustračný obrázok (zdroj: picturama.com)

     

Cviky na uvoľnenie krčnej chrbtice

  • Otáčanie hlavy

Pomaly otáčajte hlavou zo strany na stranu. S výdychom otáčajte hlavou doľava, s nádychom ju vráťte doprostred a s ďalším výdychom zamierte doprava. Cvičenie opakujte po dobu cca 5 minút.

  • Záklon a predklon

S nádychom opatrne zakloňte hlavu čo najviac dozadu a s výdychom ju naopak hlboko predkloňte. Pohyby niekoľkokrát zopakujte.

  • Otáčanie pri rozpažení

Ruky rozpažte a natiahnite všetky prsty. Palec jednej ruky otočte hore, palec druhej ruky zase dole. Teraz pomaly otáčajte hlavu smerom k ruke, ktorej palec ukazuje nadol. Potom hlavu otáčajte na opačnú stranu a zároveň pretáčajte aj dlane tak, aby váš pohľad smeroval vždy k ruke s palcom dolu.

SkryťVypnúť reklamu
  • Vyťahovanie

Ľahnite si na chrbát na pevnú podložku. Hlavu majte pohodlne položenú. Ramená tlačte smerom k nohám. Hlavu sa snažte vyťahovať smerom nahor z chrbtice a zároveň ju tlačiť k podložke.

TIP: Akékoľvek cvičenie robte len krátko a krčnú chrbticu nepreťažujte, aby ste ťažkosti nezhoršili.

ilustračný obrázok
ilustračný obrázok (zdroj: picturama.com)

5 tipov, ako na stuhnutú krčnú chrbticu

1. Teplo

Veľkým pomocníkom pri zatuhnutej šiji je teplo. Krk zabaľte do šálu alebo šatky. Večer si dajte teplú kúpeľ, ktorý vás príjemne uvoľní. Do vody môžete pridať pár kvapiek eukalyptového oleja s terapeutickými účinkami. Skvelé sú tiež PREHRIEVACIE masti s obsahom esenciálnych olejov z harmančeka, feniklu, rozmarínu, medovky, zázvoru, levandule, korenia alebo škorice. Ďalšou možnosťou je infračervená lampa, ktorú môžete krk nahrievať niekoľkokrát denne vždy po dobu 10-15 minút.

SkryťVypnúť reklamu

2. Masáž

Poproste partnera alebo niekoho z rodiny o krátku a jemnú masáž. Šiju ide masírovať v sede, v ľahu na bruchu aj na chrbte a tiež na boku. Dôležité je, aká poloha je vám najpríjemnejšia a dokážete sa v nej úplne uvoľniť. Pred masážou krk zohrejte teplým uterákom a na pomoc si vezmite masážny olej.

3. Jedzte zahrievacie potraviny

Krčnú chrbticu môžete príjemne uvoľniť nielen zvonku pomocou masáží a rôznych cvikov, ale aj zvnútra. Najlepšie vám s tým pomôžu bylinné čaje, teplé polievky a korenené jedlá s obsahom kurkumy, čierneho korenia, chilli, škorice, zázvoru a kardamónu.

4. Vhodný matrac

SkryťVypnúť reklamu

Úplným základom a zároveň účinnou prevenciou stuhnutej krčnej chrbtice je správne zvolený matrac. K najdôležitejším aspektom pri výbere patrí jeho tvrdosť. Tá sa odvíja od vašej váhy a polohy počas spánku. Ťažší ľudia by vo všeobecnosti mali siahať po tvrdšom matraci, ľudia s nižšou váhou si môžu dovoliť matrac mäkší. Ak spávate radi na boku, mali by ste voliť matrac mäkší. V prípade, že najväčšiu časť noci strávite na chrbte či na bruchu, potom pre vás bude vhodnejší tvrdší matrac. Dôležitý je samozrejme tiež váš pocit z matraca. Preto je najlepšie navštíviť kamenný obchod a jednotlivé matrace si najprv vyskúšať na vlastnej koži.

5. Anatomický vankúš

Anatomické vankúše vyrobené z pamäťovej peny zaisťujú telu správnu polohu pri spánku a prispievajú k uvoľneniu krčnej chrbtice. Vďaka svojmu zloženiu nenarušujú krvný obeh a tým pádom zabraňujú preležaninám. Vyberať môžete z rôznych stupňov tvrdosti rovnako ako v prípade matracov.

ilustračný obrázok
ilustračný obrázok (zdroj: picturama.com)

Dôležitá je prevencia

  • pravidelne cvičte

  • dbajte na správne dýchanie

  • nehrbte sa

  • kúpte si vhodný matrac

  • odpočívajte

  • nepreťažujte chrbát nosením ťažkých tašiek, batohu alebo kabelky

  • v zime chráňte krk pred studeným vetrom šálom alebo šatkou

Ak nejde o vážny problém, malo by sa vám podariť krk čoskoro uvoľniť. V prípade, že bolesť pretrváva niekoľko dní alebo sa zhoršuje, vyhľadajte lekára. Odborník nájde príčinu vášho problému a odporučí potrebnú liečbu.

Michael Achberger

Michael Achberger

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  577
  •  | 
  • Páči sa:  1 503x

Som profesionálny osobný tréner. Celý svoj život som sa venoval fitnessu a riešil som všetky otázky ohľadom stravy, cvičenia, motivácie. Mojimi rukami prešlo mnoho spokojných klientov, kedže moja práca ma veľmi baví a neustále sa chcem zlepšovať. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu