Začal som cvičiť a napriek tomu priberám. Kde je chyba?

Chudnutie a formovanie postavy vyžaduje od nás určitú disciplínu a zároveň istú pravidelnosť pri cvičení. Zo začiatku často bývame nadšení a potom prichádza neúspech - namiesto chudnutia priberáme. Môže nás to rýchlo demotivovať.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Toto býva veľmi častý scenár. Naberanie váhy zo začiatku cvičenia namiesto jej úbytku. Prečo sa to ale deje? Prečo nefunguje jednoduchá rovnica väčší výdaj sa rovná viac spálených tukov a tým menšia hmotnosť? Dôvodov je viacero.

Svalová regenerácia vyvoláva dočasne príbytok na váhe

Najpravdepodobnejším dôvodom pribúdania vašej váhy pri cvičení zo začiatku sú určité zápalové procesy vo svaloch. Pri svalovej práci nespevneného svalu dochádza k malým poškodeniam vo vnútri svalu. Nastáva takzvaná mikrotrauma svalu – môžeme to cítiť ako určitú svalovú bolesť. A na zahojenie takýchto malých poškodení sa uvoľní určité množstvo tekutiny, nastáva hojaci proces. Tento proces zabezpečí to, že sa stanete silnejší, vaše svalové vlákna budú pevnejšie a tvrdšie. Je to proces adaptácie.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pri poškodení svalového vlákna telo využíva štandartný process hojenia, uvoľňujú sa do svalov rôzne látky, všeobecne známe ako mediátory zápalu, ktoré sa rozpŕchnu po svale a prenášajú biele krvinky na miesto hojenia a odplavujú toxíny a nečistoty. Nastáva tu mnoho procesov, daná oblasť napučí a vyzerá väčšia na pohľad. Kvapalina potrebná na hojenie svalov má tiež nejakú váhu a to tiež nie zanedbateľnú a to sa ukáže tiež ako zvýšenie hmotnosti. To však nie je žiaden problém. Je to normálny a bežný stav.

Svaly majú väčšiu hustotu a sú ťažšie ako tuk

Ďalším dôvodom prečo priberáte na váhe počas cvičenia, namiesto straty telesnej hmotnosti, je že budujete svalovú hmotu rýchlejšie ako vám ubúda tuk. Tento stav je badateľný hlavne v počiatočných fázach cvičenia. Svaly môžu byť o niečo väčšie, sú však výrazne ťažšie ako tuk a tak spôsobujú pribúdanie na váhe. To ale vôbec nie je žiaden problém, je to práveže žiadúci jav.

Skryť Vypnúť reklamu
Váhu treba brať na ľahkú váhu.
Váhu treba brať na ľahkú váhu. (zdroj: http://livelighter.org/wp-content/uploads/2015/02/fitness-mistakes.jpg)

Ženy sú často frustrované tým, že pri cvičení im rastú nohy rýchlejšie, že im tukovatejú nohy pri cvičení. Môže to byť do určitej miery Pravda, že sú väčšie, ale len preto, že svalové vlákno pod tukovým tkanivom tlačí von tuk a vyzerá to tak, že sa tuk zväčšuje. Riešením je trpezlivosť. Pokiaľ dodržujete dostatočne dlho pravidlá fitnessu, tak tuk na tých nohách nakoniec spálite a navyše nadobudnutá svalovina na nohách bude pôsobiť omnoho viac sexy a dodá nohám a zadku ten správny tvar.

Nevhodné zvolená diéta môže pôsobiť opačne

V týchto prípadoch sme si ukázali, že k žiadnemu priberaniu na tukoch v podstate nedochádza. Môžu sa stať situácie, kedy naozaj tuk začne pribúdať. Jedným z dôvodov je, že vaša diéta, váš jedálniček obsahuje príliš veľa kalórií z nesprávnych zdrojov – nevhodné zvolená diéta. Prípadne nedržíte diétu vôbec a poviete si, že cvičiť stačí, tréning však vyvoláva pocit hladu a vy ten hlad nekontrolovane zaženiete nevhodným stravovaním.

Skryť Vypnúť reklamu

Ďalším prípadom, kedy tuk môže pribúdať, je príliš náročná diéta, ktorú nezvládate. Spomalíte si metabolizmus príliš striktnou diétou a občasným zahnaním hladu jedlom z nevhodným zdrojom len podporíte ukladanie tukov.

Stres ako tukový faktor

Vynára sa tu tiež otázka nadmerného stresu. Cvičenie je naozaj úžasná vec, ale je to tiež činnosť, ktoré dostáva vaše telo do určitého stresu. Samé o sebe by to bolo skvelé ako súčasť adaptačných procesov tela. Stačí už len dobre zregenerovať, dodať telu živiny, odpočinok a zotavenie. Tým sa posilníte a pripravíte telo na ďalšiu záťaž.

To však platí len do chvíle, keď nezažívate ďalšie enormné stresy, keď nezaťažujete telo nad rámec možností celkovo vo vašom živote. Cvičenie tak prispeje k celkovej stresovej záťaži a môže sa potom stať aj súčasťou problému, namiesto súčasti riešenia.

Skryť Vypnúť reklamu
Stres môže spomaľovať chudnutie.
Stres môže spomaľovať chudnutie. (zdroj: http://www.directlyfitness.com/wordpress/wp-content/uploads/2012/07/Fitness-Stress.jpg)

Takže keď pracujete 12 hodín denne, často pijete alcohol, fajčíte, spíte menej ako 7 hodín denne, jete nezdravé potraviny alebo sa tiež príliš obmedzíte nevhodnou nízkokalorickou diétou, tak potom cvičenie nebude pre vás riešením ale len ďalšou záťažou a stresom. A môže sa to prejaviť aj zvýšením telesnej hmotnosti! Ako sme si už povedali, nedostatočnou regeneráciou svalov – telo nedokáže dostatočne rýchlo zahojiť namáhané svalové vlákna a pri dlhodobejšej záťaži sa to môže stať chronické a vy budete stále naliati vodou. Stres tiež pôsobí tak, že núti telo uvoľniť hormón kortizol , ktorý zase podporuje usádzanie tukov najmä v oblasti brucha.

Riešením je teda pozrieť sa na fitness život ako na určitý complex činností: nie je to len cvičenie, je to stravovanie, je to pohyb, je to spánok, je to regenerácia, masáže, relaxácia a pozitívne užívanie si života. Vtedy máte najväčšiu šancu schudnúť podľa vašich predstáv.

Počiatočné priberanie zo začiatku cvičenia sa rýchlo stratí, pokiaľ ste dôslední. Odmenou vám potom bude pevné a kvalitne tvarované zdravé telo.

Michael Achberger

Michael Achberger

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  411
  •  | 
  • Páči sa:  107x

Som profesionálny osobný tréner. Celý svoj život som sa venoval fitnessu a riešil som všetky otázky ohľadom stravy, cvičenia, motivácie. Mojimi rukami prešlo mnoho spokojných klientov, kedže moja práca ma veľmi baví a neustále sa chcem zlepšovať. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

1 článok
Pavol Koprda

Pavol Koprda

3 články
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

2 články
Skryť Zatvoriť reklamu