Jediný liek na šťastie

Môžeme sa presviedčať, burcovať, ľutovať, nič s tým nespravíme. Je iba jediná cesta ako nájsť šťastie.

Jediný liek na šťastie
Perfekcionizmus, vyhorenie, prijatie. (Zdroj: www.pixabay.com)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

„Mal by som viac cvičiť. Mala by som byť lepšia mama. Mala by som byť trpezlivejšia. Mal by som dosahovať vyššie výsledky v práci...“

Poznáte to? Tichý, no neúprosný vnútorný hlas, ktorý nám neustále pripomína, že nie sme dosť dobrí. Každý deň sa snažíme podať výkon, prekonať vlastné limity, naplniť očakávania svoje aj očakávania druhých. A výsledok? Stres, frustrácia a pocit, že akokoľvek sa snažíme, stále to nie je dosť.

Ako psychologička som sa stretla s množstvom ľudí, ktorí sa snažili byť perfektní. Perfektní rodičia, výnimoční zamestnanci, vzorné partnerky a partneri. Niektorí prišli s vyhorením, iní s pocitom, že im život uteká pomedzi prsty, aj keď sa zo všetkých síl snažia ho naplniť tým „správnym“ spôsobom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Keď tlak na výkon ničí vzťahy

Jedna z mojich klientiek, úspešná manažérka, prišla so slovami: „Nechápem, prečo sa so mnou partner háda. Veď robím všetko správne. Starám sa o domácnosť, deti, v práci mám výborné výsledky. A stále sa len sťažuje, že som nervózna a neviem si užívať život.“

Ako sme sa rozprávali ďalej, ukázalo sa, že jej snaha o dokonalosť ju natoľko vyčerpávala, že na spontánnosť a radosť už neostával žiadny priestor. Partner nevidel jej výkony, videl len jej neustále napätie. A ona sama si neuvedomovala, že skutočne „žije“ len vo chvíľach, keď niečo dosiahne – ale tie chvíle netrvali dlho. Po každom úspechu prišlo nové „mala by som“.

SkryťVypnúť reklamu

Práca vs. duševná pohoda. Kedy je ten správny čas na chvíľu odložiť požiadavky a očakávania bokom?
Práca vs. duševná pohoda. Kedy je ten správny čas na chvíľu odložiť požiadavky a očakávania bokom? (zdroj: www.pixabay.com)

Perfektné deti neexistujú – a ani nemajú

Veľa rodičov sa dnes snaží svojim deťom dopriať to najlepšie. Chcú ich dobre vychovať, podporiť ich talent, zabezpečiť im budúcnosť. Ale často to končí tak, že dieťa nemá čas na obyčajnú hru, lebo prechádza z jedného krúžku na druhý, po večeroch sa učí a aj keď dostane jednotku, rodič sa spýta: „A bolo to naozaj najlepšie, čo si mohol dosiahnuť?“

Mala som v terapii matku dvanásťročného chlapca, ktorá sa sťažovala, že „nemá ambície“. V škole mal dobré známky, bol šikovný, ale nemal v sebe ten „drive“, ktorý by ho posúval k výnimočnosti. Až keď sa mi ho podarilo presvedčiť, aby mi v terapii nakreslil svoj „ideálny deň“, jeho mama si uvedomila, že v jeho pláne nebola žiadna výnimočnosť – len čas s kamarátmi, pokojné popoludnie a večer s rodinou. Bolo to pre jeho mamu emočne veľmi intenzívne, vidieť priority jej syna.

SkryťVypnúť reklamu

Keď je „nikdy nie dosť“ každodenná realita

Sú ľudia, ktorí nikdy nemajú pocit, že spravili dosť. Hoci získajú povýšenie, hoci ich chvália, hoci splnia všetky svoje ciele, už na druhý deň majú nový zoznam povinností a novú latku, ktorú si nastavili ešte vyššie. Nikdy sa nezastavia a nikdy si nedovolia povedať: „Urobil som dosť. Teraz môžem byť spokojný.“

Nie je to však cesta k šťastiu. Je to cesta k neustálemu vnútornému tlaku, ktorý skôr či neskôr vyústi do vyčerpania. Či už fyzického alebo duševného.

A čo ak je jediným liekom akceptácia?

Po rokoch skúmania toho, čo robí ľudí šťastnými, som prišla na jeden jediný liek – a tým je akceptácia. Akceptácia toho, že dokonalosť neexistuje. Že nemusíme byť vždy najlepší. Že naše deti majú právo byť obyčajné. Že vzťahy sú živé a nie vždy idú podľa plánov.

SkryťVypnúť reklamu

Keď prijmeme, že nikdy nebudeme mať všetko pod kontrolou a že aj „dostatočne dobré“ je niekedy viac než dosť, začneme si konečne život skutočne užívať. A možno, paradoxne, práve vtedy budeme skutočne bližšie k šťastiu, než keby sme sa za ním bezhlavo naháňali.

Monika Chovanová

Monika Chovanová

Bloger 
  • Počet článkov:  26
  •  | 
  • Páči sa:  81x

Milujem prácu s ľuďmi. Je zaujímavá, zábavná, smutná, náročná, energická, vyčerpávajúca, špecifická, osobná, dychberúca. A nikdy ma neprestanú prekvapovať témy, s ktorými prichádzajú ľudia do mojej súkromnej praxe. Každá téma je špecifická a vždy prežívaná veľmi individuálne. Niečo je však spoločné - túžba byť prijatý/á sebou aj okolím v ktoromkoľvek čase počas života. Pri mnohých rozhovoroch, ktoré neustále absolvujem, ma prepadne pocit "toto chcem zdieľať, o tomto by mali vedieť všetci". Tento pocit má na svedomí, že som začala písať. Nezáleží na tom, či moje zdieľané témy oslovia jedného z milióna či milión ľudí. Hlavne, že sa o sebe dozvieme. Zistíme, že nie sme jediní, komu sa TO deje, že mnohé je ľudské a to ďalšie sa dá zmeniť. Najmä v tom nie sme sami. Zoznam autorových rubrík:  PsychoterapiaMamaNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Marcel Rebro

Marcel Rebro

140 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu