Stále nie som dosť?

Pocit menejcennosti sa stal morom súčasnej spoločnosti.

Stále nie som dosť?
Je to beh na dlhé trate, mať svoju hodnotu vloženú do rúk ostatných. (Zdroj: www.pixabay.com)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

V súčasnosti sa veľa mojich klientov stretáva s pocitom, že nikdy nie sú dosť dobrí, dosť úspešní alebo dosť hodnotní. Tento pocit menejcennosti môže mať vážne dôsledky na našu psychiku a celkovú kvalitu života.

Rada by som vám v nasledujúcich bodoch ponúkla návod na doma, ktorý vám priblíži:

  • ako pocit menejcennosti vzniká,

  • prečo je taký rozšírený,

  • ako sa ho môžeme zbaviť. (V skratke povedané, tým, že si uvedomíme, že byť dostatočný ako osoba je naše vedomé rozhodnutie, nezávislé od vonkajších úspechov a pochvál.)

1. Vplyv spoločenských očakávaní a sociálnych médií

Aktuálne najčastejším zdrojom pocitu menejcennosti je naša predstava o tom, čo od nás spoločnosť očakáva. Okrem našich predstáv nám spoločnosť a médiá neustále predkladajú ideály, ktoré je ťažké dosiahnuť. Sociálne médiá nám denne ukazujú dokonalé životy iných ľudí, čo môže vytvárať tlak a pocit, že nie sme dosť dobrí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

2. Perfekcionizmus a jeho nebezpečenstvá

Perfekcionizmus je často zdrojom pocitu menejcennosti. Ak si nastavíme nedosiahnuteľné ciele, nevyhnutne budeme sklamaní. Zreálnenie našich očakávaní na seba nám pomôže napĺňať častejšie vlastné ciele a prežívať tak pocity spokojnosti a posilneného sebavedomia.

3. Vnútorný kritik a jeho tichá moc

Každý z nás má vnútorného kritika, ktorý nás často súdi a kritizuje. Tento hlas môže byť veľmi deštruktívny. Neustále silnie, pretože sme sa naučili všímať si skôr naše nedostatky, pričom každý neúspech potvrdzuje slová vnútorného kritika a posilňuje ho. Vyskúšajte si denne všímať rovnaký počet drobných či veľkých úspechov ako neúspechov. Rozdiel v pocite zo seba hneď pocítite.

SkryťVypnúť reklamu

4. Sebaúcta a sebaláska ako základ osobnej spokojnosti

Sebaúcta a sebaláska sú kľúčové pre pocit, že sme dosť. Preto sa o seba starajme ako o našich najbližších. Prejavujme si súcit, keď sa nám nedarí. Adekvátne sa pochválme, ak sa nám niečo podarí. Oblečme si, čo sa nám páči a nie ľuďom okolo nás. Oddýchnime si, keď to potrebujeme. Každý detail sa počíta, pretože posilňuje našu sebaúctu.

Neverte tým, ktorí vám tvrdia, že nie ste dosť. Ste.
Neverte tým, ktorí vám tvrdia, že nie ste dosť. Ste. (zdroj: www.pixabay.com)

5. Sústreďme sa na prítomný okamih

Zastavenie sa kedykoľvek počas dňa a uvedomenie si ako sa máme, má väčšiu silu, akoby ste si mysleli. Odložiť automat, v ktorom veľká časť ľudí funguje, je veľká výzva. Ale iba keď si venujeme pozornosť a čas, máme možnosť zistiť, ako sa máme a čo potrebujeme a dávame si možnosť postarať sa o seba adekvátne k našim potrebám.

SkryťVypnúť reklamu

6. Vedomé rozhodnutie byť dostatočný

Byť dosť je vedomé rozhodnutie, ktoré nezávisí na našich úspechoch alebo na pochvalách od iných. Tento bod nás privedie k uvedomeniu, že naša hodnota ako osoby je vnútorná a nemenná. Čím viac si svoj pocit dostatočnosti budujeme sami, tým menej nás ovplyvňujú poznámky okolia. Nepríjemné poznámky nás už môžu jedine nahnevať, ale nie znížiť náš pocit, že sme dosť.

7. Praktické cvičenia na zmenu myslenia

V nasledujúcom článku si predstavíme niekoľko praktických cvičení, ktoré nám pomôžu zmeniť naše myslenie a upevniť pocit, že sme dosť. Tieto cvičenia nám pomôžu integrovať nové postoje a zvyky do nášho každodenného života.

SkryťVypnúť reklamu

Pocit, že nie sme dosť, je častým problémom dnešnej spoločnosti, ale s vedomým úsilím a zmenou nášho vnútorneho nastavenia môžeme dosiahnuť vnútorný pokoj a sebaúctu, ktorá je nezávislá na vonkajších faktoroch.

Monika Chovanová

Monika Chovanová

Bloger 
  • Počet článkov:  26
  •  | 
  • Páči sa:  81x

Milujem prácu s ľuďmi. Je zaujímavá, zábavná, smutná, náročná, energická, vyčerpávajúca, špecifická, osobná, dychberúca. A nikdy ma neprestanú prekvapovať témy, s ktorými prichádzajú ľudia do mojej súkromnej praxe. Každá téma je špecifická a vždy prežívaná veľmi individuálne. Niečo je však spoločné - túžba byť prijatý/á sebou aj okolím v ktoromkoľvek čase počas života. Pri mnohých rozhovoroch, ktoré neustále absolvujem, ma prepadne pocit "toto chcem zdieľať, o tomto by mali vedieť všetci". Tento pocit má na svedomí, že som začala písať. Nezáleží na tom, či moje zdieľané témy oslovia jedného z milióna či milión ľudí. Hlavne, že sa o sebe dozvieme. Zistíme, že nie sme jediní, komu sa TO deje, že mnohé je ľudské a to ďalšie sa dá zmeniť. Najmä v tom nie sme sami. Zoznam autorových rubrík:  PsychoterapiaMamaNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu