Manipulácia vo vzťahu

Keď láska ničí alebo ako rozpoznať manipuláciu vo vzťahu.

Manipulácia vo vzťahu
Cítite, že váš partner vás emocionálne kontroluje? (Zdroj: www.pixabay.com)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Všetci túžime po láske, ktorá nás naplní, podporí a dodá pocit bezpečia. Nie každý vzťah však takto funguje. Niekedy sa zdanlivá láska stane nástrojom na kontrolu a manipuláciu. Manipulatívny partner (alebo partnerka) dokáže nepozorovane preniknúť do všetkých aspektov nášho života, až sa zrazu ocitneme v emocionálnej pasci, z ktorej je ťažké uniknúť.

Manipulácia vo vzťahu často nezačína dramaticky. Naopak, manipulátor môže byť na začiatku očarujúci, starostlivý a dokonca zdanlivo ideálny partner. Postupne však začína spytovať vaše rozhodnutia: „Naozaj chceš nosiť také oblečenie?“ alebo „Prečo si si vybral tento prázdninový cieľ?“ Zároveň vás môže nenápadne izolovať od priateľov či rodiny: „Nepotrebuješ ich, ja som predsa pre teba dosť.“ Veľmi často tieto taktiky prichádzajú zahalené do „dobrých úmyslov“, čo ich robí ťažko rozpoznateľnými. Manipulátor vás môže dostať do stavu, keď pochybujete o vlastnom úsudku, spomínate na "lepšie časy" a snažíte sa vzťah zachrániť za každú cenu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Predstavte si Annu a Michala. Michal pravidelne upravuje Annin rozvrh, aby sa nemohla stretnúť s priateľmi. Argumentuje tým, že chce tráviť viac času spolu. Anna sa cíti vinná, že by mala odmietať jeho túžbu po spoločných chvíľach. V prípade Petra a Zuzany je situácia podobná, len v obrátených rolách. Zuzana kontroluje Petrovo správanie cez otázky: „Prečo si mi neodpovedal na správu hneď?“ alebo „S kým si bol tak dlho vonku?“ Peter má pocit, že musí neustále dokazovať svoju lojalitu, čo ho emocionálne vyčerpáva.

Manipulatívny partner používa rôzne taktiky, aby si udržal kontrolu. Jednou z nich je tzv. gaslighting – stratégia, pri ktorej partner spochybňuje vašu realitu. Môže vám hovoriť: „To som nikdy nepovedal,“ alebo „Si príliš citlivá.“ Takýmto spôsobom vás presviedča, že problém nie je v jeho správaní, ale vo vašom vnímaní. Často sa manipulátor stavia do pozície obete, čím vás núti cítiť sa vinnými a prevziať zodpovednosť za jeho emócie.

SkryťVypnúť reklamu

Manipulatívne správanie často začína nenápadne, no časom vás môže uväzniť v toxickom vzťahu.
Manipulatívne správanie často začína nenápadne, no časom vás môže uväzniť v toxickom vzťahu. (zdroj: www.pixabay.com)

Manipulácia však nie je len o konkrétnych činoch, ale o tom, ako sa vám partnerove správanie dostáva pod kožu. Cítite sa vo vzťahu často ako „ten zlý“? Máte pocit, že musíte partnerovi neustále niečo dokazovať? Izolovali ste sa od priateľov alebo rodiny, aby ste vyhoveli partnerovi? Zmenilo sa vaše sebavedomie od začiatku vzťahu? Ak je odpoveď na tieto otázky „áno,“ je čas zamyslieť sa, či váš vzťah stojí na zdravých základoch.

Ak manipuláciu rozpoznáte, prvým krokom je priznanie si pravdy. Priznať si, že sme manipulovaní, je začiatok zmeny. Nastavenie hraníc je ďalší kľúčový krok. Ujasnite si, čo je pre vás vo vzťahu neprijateľné, a nebojte sa tieto hranice komunikovať. Ak sa však cítite, že situáciu nedokážete riešiť sami, neváhajte vyhľadávať podporu. Rozprávajte sa s priateľmi, rodinou alebo odborníkom. Niekedy je pohľad zvonku kľúčový pri hľadaní riešenia.

SkryťVypnúť reklamu

Manipulatívne vzťahy zanechávajú hlboké stopy na našej sebadôvere a schopnosti veriť si. Ak máte pocit, že potrebujete spracovať svoje skúsenosti alebo hľadáte podporu pri riešení takejto situácie, neváhajte sa obrátiť na odborníka. V bezpečnom prostredí je možné pochopiť, čo sa vo vzťahu deje, a nájsť stratégiu, ako si vybudovať zdravšie hranice.

Ak vás tento článok zaujal a máte pocit, že sa týka vašej situácie, som tu, aby som vám pomohla. V ďalšom článku sa pozrieme na konkrétne stratégie, ako sa emocionálne oslobodiť od manipulátora a na to, ako si znova vybudovať dôveru vo vzťahy.

Monika Chovanová

Monika Chovanová

Bloger 
  • Počet článkov:  26
  •  | 
  • Páči sa:  81x

Milujem prácu s ľuďmi. Je zaujímavá, zábavná, smutná, náročná, energická, vyčerpávajúca, špecifická, osobná, dychberúca. A nikdy ma neprestanú prekvapovať témy, s ktorými prichádzajú ľudia do mojej súkromnej praxe. Každá téma je špecifická a vždy prežívaná veľmi individuálne. Niečo je však spoločné - túžba byť prijatý/á sebou aj okolím v ktoromkoľvek čase počas života. Pri mnohých rozhovoroch, ktoré neustále absolvujem, ma prepadne pocit "toto chcem zdieľať, o tomto by mali vedieť všetci". Tento pocit má na svedomí, že som začala písať. Nezáleží na tom, či moje zdieľané témy oslovia jedného z milióna či milión ľudí. Hlavne, že sa o sebe dozvieme. Zistíme, že nie sme jediní, komu sa TO deje, že mnohé je ľudské a to ďalšie sa dá zmeniť. Najmä v tom nie sme sami. Zoznam autorových rubrík:  PsychoterapiaMamaNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu