Stále nie som dosť? (časť 2)

Praktické cvičenia na zmenu myslenia o sebe a svojej sebahodnote.

Stále nie som dosť? (časť 2)
Mentálne cvičenia sú náročné ako fyzické. Nezabudnite po nich oddychovať. (Zdroj: www.pixabay.com)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

V závere článku "Stále nie som dosť" som vám sľúbila praktické cvičenia, ktoré pomáhajú zmeniť naše myslenie a upevniť pocit, že sme dosť. Tieto cvičenia nám pomôžu integrovať nové postoje a zvyky do nášho každodenného života a nielen sa presviedčať o tom, že sme dosť, ale skutočne tento fakt precítiť.

1. Denník

  • Cieľ: Rozvíjať všímavosť voči pozitívnym udalostiam počas dňa.

  • Ako na to: Každý deň si zapíšte tri udalosti, ktoré vás potešili, posilnili, docenili,..... Môžu to byť malé aj veľké udalosti, napríklad úsmev od cudzinca, úspech v práci alebo dobrá večera. Pravidelným zapisovaním si začíname viac všímať pozitívne aspekty nášho života. Umožní nám to žiť viac v prítomnosti, pretože zistíme, že aj v nej je veľa príjemného (nielen vo fantazírovaní, odtláčaní nepríjemného, trávenia času na sociálnych sieťach). Akonáhle začneme žiť viac v prítomnosti, získavame možnosť ju viac ovplyvňovať a možno si tie príjemné udalosti dňa aj vytvárať, nielen čakať, kým prídu.

2. Afirmačné cvičenia

  • Cieľ: Posilniť sebavedomie a sebalásku.

  • Ako na to: Každé ráno si povedzte nahlas alebo si zapíšte pozitívne afirmácie, napríklad: "Som dosť taký/á, aký/á som," "Mám hodnotu a zaslúžim si lásku," "Dokážem zvládnuť všetko, čo mi život prinesie." Tieto afirmácie si môžete napísať na lístočky a umiestniť ich na viditeľné miesta, napríklad na zrkadlo alebo pracovný stôl. Áno, najprv to budú vety, ktoré sú skôr racionálne a nebudeme ich úplne preciťovať. Ale pomaly im začneme veriť, pretože si začneme všímať tie časti dňa a činností, ktoré dokazujú to, čo si hovoríme. Tento proces povedie k uvedomeniu si, že sme dosť alebo nájdeme spôsob, ako k tomu pocitu a prežívania prítomnosti dospieť. Ako je to možné? Opäť ako v prvej činnosti "Denník" začneme byť viac vnímaví na prítomnosť.

3. Mindfulness a meditácia

  • Cieľ: Zlepšiť vedomé prežívanie a zmierniť stres.

  • Ako na to: Nájdite si denne 10-15 minút na tichú meditáciu alebo mindfulness cvičenie. Sústreďte sa na svoj dych, pozorujte svoje myšlienky a pocity bez posudzovania. Pomáha to upokojiť myseľ a uvedomiť si prítomný okamih. Vďaka tréningu neposudzovania svojich myšlienok a pocitov sa oprostíme od očakávaní a tlaku, ktorý na seba vytvárame a postupne sa začneme uvoľňovať v sebe a vo svojom prežívaní. Minimalizujeme tým myšlienky "Toto predsa nemôžem cítiť." "Mal/a by som robiť niečo iné." "Nemal/a by som prejavovať túto emóciu." a pod.

Zmeny sa dejú pomaly. Netlačte na seba pri žiadnom z cvičení.
Zmeny sa dejú pomaly. Netlačte na seba pri žiadnom z cvičení. (zdroj: www.pixabay.com)

4. Pozitívna sebakritika

  • Cieľ: Prehodnotiť a transformovať negatívny vnútorný dialóg.

  • Ako na to: Ak si všimnete, že ste k sebe kritickí, zastavte sa a preformulujte kritickú myšlienku do pozitívnej. Napríklad namiesto "Nikdy nie som dosť dobrý" si povedzte "Robím, čo môžem, a to je dosť." A niekedy to dosť jednoducho nie je, pretože máme rodiny, deti, koníčky, kamarátov a potrebu času samého na seba. Takže jednoducho je v poriadku niektoré oblasti života nerobiť úplne naplno. A boli by sme prekvapení, že tieto oblasti života môžu aj tak fungovať dobre.

5. Sebapoznanie prostredníctvom reflexie

  • Cieľ: Lepšie porozumieť vlastným pocitom a potrebám.

  • Ako na to: Raz týždenne si vyhraďte čas na písomnú reflexiu. Zamyslite sa nad otázkami ako: "Čo som tento týždeň dosiahol/dosiahla, čo ma potešilo?" "Kedy som sa cítil/a najsilnejšie?" "Čo by som chcel/a zlepšiť v nasledujúcom týždni?" Reflexia nám pomáha uvedomiť si svoje úspechy a oblasti na zlepšenie a mať viac pod kontrolou svoje smerovanie energie do jednotlivých oblastí nášho života.

6. Vyhľadávanie podpory

  • Cieľ: Posilniť pocit komunity a podpory.

  • Ako na to: Nájdite si skupinu alebo komunitu, kde sa môžete podeliť o svoje pocity a skúsenosti. Môže to byť terapeutická skupina, podporná skupina alebo online komunita. Delenie sa o svoje zážitky a počúvanie skúseností iných vám môže pomôcť cítiť sa menej osamelo a viac podporovane. V tomto prípade nejde primárne o pomoc samotnú v pocite "Som dosť", ale o precítenie spolupatričnosti, o pocite, že nemusím byť vždy na 110%, aby ma okolie prijalo. A vďaka tomuto pochopeniu získame väčšiu schopnosť prijať seba, aj keď niekedy fungujeme na 60%.

7. Sebaláskavé rituály

  • Cieľ: Posilniť sebalásku a starostlivosť o seba.

  • Ako na to: Pravidelne si vyhraďte čas na aktivity, ktoré vám prinášajú radosť a relaxáciu. Môže to byť čítanie, kúpeľ, prechádzka v prírode alebo hocičo iné, čo vám prináša pocit pohody. Starostlivosť o seba je dôležitá pre udržanie psychickej a fyzickej pohody. Ďalší aspekt, ktorý prináša sebastarostlivosť je uvedomenie, že sme rovnako dôležití ako naša rodina, kamaráti, kolegovia a všetci, ktorí nás potrebujú. Rovnako dôležitá je naša potreba oddýchnuť si, zabaviť sa, nič nerobiť, či robiť niečo iné, ako by sme v danej chvíli mali. Neprezradím vám, ako sa budete cítiť, keď tento prístup začnete aplikovať do vášho života. Moji klienti už vedia, aké zmeny nielen v sebe ale aj v okolí nastávajú, keď si vážime seba rovnako ako ľudí okolo :)

Tieto cvičenia sú navrhnuté tak, aby vám pomohli postupne meniť vaše myslenie o sebe a svojom živote a aby upevnili váš pocit, že ste dosť. Pamätajte si, že zmena myslenia je proces, ktorý si vyžaduje čas a trpezlivosť. Buďte k sebe láskaví a trpezliví na tejto ceste k väčšej sebaúcte a spokojnosti. Pokiaľ by ste mali pochybnosti alebo by ste nevideli pri cvičeniach požadované zmeny, kedykoľvek ma môžete kontaktovať.

Monika Chovanová

Monika Chovanová

Bloger 
  • Počet článkov:  26
  •  | 
  • Páči sa:  84x

Milujem prácu s ľuďmi. Je zaujímavá, zábavná, smutná, náročná, energická, vyčerpávajúca, špecifická, osobná, dychberúca. A nikdy ma neprestanú prekvapovať témy, s ktorými prichádzajú ľudia do mojej súkromnej praxe. Každá téma je špecifická a vždy prežívaná veľmi individuálne. Niečo je však spoločné - túžba byť prijatý/á sebou aj okolím v ktoromkoľvek čase počas života. Pri mnohých rozhovoroch, ktoré neustále absolvujem, ma prepadne pocit "toto chcem zdieľať, o tomto by mali vedieť všetci". Tento pocit má na svedomí, že som začala písať. Nezáleží na tom, či moje zdieľané témy oslovia jedného z milióna či milión ľudí. Hlavne, že sa o sebe dozvieme. Zistíme, že nie sme jediní, komu sa TO deje, že mnohé je ľudské a to ďalšie sa dá zmeniť. Najmä v tom nie sme sami. Zoznam autorových rubrík:  PsychoterapiaMamaNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Roman Kebísek

Roman Kebísek

107 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,085 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

767 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu