reklama

Ďakujem za ČÍTANIE

Schopnosť čítať patrí k pilierom gramotnosti, no potreba čítať texty jazykovo kultivované je prejavom kultúrnosti.

Ďakujem za ČÍTANIE
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Plusy a mínusy POHODLNOSTI

Naša doba smeruje k pohodlnosti. A to v kladnom i zápornom zmysle.

Je skvelé môcť sa napríklad pohodlne porozprávať s ľuďmi na inom konci planéty (sprostredkovane), ale pohodlné je tiež celé dni vysedávať pred obrazovkami a displejmi bez toho, aby mal človek dostatok vyváženého pohybu a primeranej telesnej námahy. Takže pohodlné možnosti najrôznejšieho druhu nám život na jednej strane uľahčujú a rozširujú mieru našej pôsobnosti, na druhej strane pôsobia deštruktívne na telo i psychiku, ak ich využívame nerozumne, krátkozrako.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A takto je to aj s prijímaním informačného obsahu – textového, zvukového, obrazového...

Je veľmi pohodlné stlačením jedného alebo zopár tlačidiel spustiť reprodukciu audiovizuálneho či zvukového obsahu z ľubovoľných médií, menej pohodlné je začítať sa sústredene do dlhšieho a obsahovo náročnejšieho textu, či už v papierovej, alebo elektronickej forme.

A keď už niečo čítame, je pohodlnejšie vystačiť s takou úrovňou jazykovej kvality, ktorá je iba postačujúca na pochopenie významu, než hľadať a vyžadovať texty natoľko formálne kultivované, aby sme sa ich čítaním stávali nielen informovanejšími, ale tiež duševne zušľachtenejšími, duchovne povznášanými a jazykovo vycibrenejšími, nadobúdajúc čoraz širšiu slovnú zásobu a napredujúce vyjadrovacie schopnosti presných významov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Tú druhú opísanú métu možno nazvať čitateľskou náročnosťou.

(Pri prenesení menovaných atribútov do sféry pisateľských či rečníckych ambícií sa možno zlepšovať v aktívnom umení jazykovej tvorby a prezentácie, čo však presahuje tematický rámec tohto článočku.)

 

Podmienky čitateľského rastu

Čítam, teda rastiem.

– To platí iba v prípade, ak človek sústavne posúva vpred svoje čitateľské ambície zo stránky šírky tematického spektra, hĺbky skúmaných myšlienok, ale tiež jazykovej (gramatickej, štylistickej, lexikálnej atď.) úrovne preferovaných literárnych zdrojov.

Niekomu postačuje čítanie reklamných plôch, iní a iné siahajú po kvalitnej odbornej, vedeckej alebo umeleckej literatúre a skúmajú stále náročnejšie jazykové štýly a formy. Koľko ľudí, toľko osobitých prístupov. Koľko životného času, toľko možností voľby, aké literárne ciele si vytyčovať.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ponuka je obrovská, škála voliteľnej náročnosti širokánska.
A samotný jazyk je cenný DAR.

Obrázok blogu

 

Kto všetko tvorí texty

Talenty pri práci s textami sú všakovaké. Sú osobnosti, ktorým je dané majstrovsky zaodievať do slov významné myšlienky; sú ľudia, ktorí majú schopnosť pritesávať tie prvotné textové výtvory do vytýčených jazykových foriem (gramatických a štylistických); sú iní a iné, ktorým je dané invenčné nadanie dotvárať ich graficky do pôsobivejších výsledných celkov; sú aj takí vyvolení a vyvolené, čo jazykové atribúty vedecky skúmajú a odhaľujú abstraktnejšie súvislosti aj zákonitosti či vízie.
A sú tiež povolané a povolaní, ktorí toto všetko vyučujú a tým nesú ďalej štafetu jazykovej gramotnosti, pomáhajú ju povznášať na vyššie stupne...

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Všetky naznačené typy povolaní (a zrejme i ďalšie) vedno prispievajú k tomu, aby náš jazyk nebol iba prostriedkom základnej informovanosti, ale aby napĺňal aj ďalšie funkcie, ktoré sú dlhodobým prínosom pre čitateľskú verejnosť.

Aký by však bol význam ich činnosti, keby nebolo tej čitateľskej verejnosti?!

 

VĎAKA čítajúcim!

Áno, vy všetci a všetky, čo v sebe nachádzate túžbu, potrebu, ambície a vyhradený čas na ČÍTANIE aj štúdium, tvoríte veľmi dôležitú, nenahraditeľnú základňu, ktorá je nevyhnutnou podmienkou zmysluplnej existencie literárnej tvorby a práce s jazykom všeobecne.

Bez vás by stratili význam písané slová a symboly, zanikla by literatúra tlačená aj elektronická, nebolo by ani tejto blogovej a blogerskej platformy a ani tohto skromného – vďaku vzdávajúceho článočku.

Do zabudnutia by sa vytratili všetky povolania a zamestnania, ktoré sa podieľajú na tom, že vy máte čo čítať, ale tiež že môžete spolurozhodovať o preferovanej obsahovej, jazykovej i grafickej kvalite textov. A vlastne nie iba VY, no MY všetci.

Srdečná vďaka vám, vďaka nám.

Vďaka spätne i vopred – aj v roku nadchádzajúcom, tak ako v tých predošlých.

Jozef Neoral

Jozef Neoral

Bloger 
  • Počet článkov:  40
  •  | 
  • Páči sa:  30x

Vyjadrenia nerozdeľujem na pochvalné a kritické,ale na úprimné a pokrytecké.Snažím sa podporovať tie prvé, nie však formou násilia. Zoznam autorových rubrík:  Korektorské konotácieCesty dnu, cesty vonPoézia

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

79 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu