Jozef Neoral
Ďakujem za ČÍTANIE
Schopnosť čítať patrí k pilierom gramotnosti, no potreba čítať texty jazykovo kultivované je prejavom kultúrnosti.
Vyjadrenia nerozdeľujem na pochvalné a kritické,ale na úprimné a pokrytecké.Snažím sa podporovať tie prvé, nie však formou násilia. Zoznam autorových rubrík: Korektorské konotácie, Cesty dnu, cesty von, Poézia
Schopnosť čítať patrí k pilierom gramotnosti, no potreba čítať texty jazykovo kultivované je prejavom kultúrnosti.
Poznám texty, ktoré ťažko možno ešte vylepšiť. No sú aj také, ktoré sú napriek ich knižnému vydaniu plné chýb. Prečo?
Vadia vám vulgarizmy? Prídu vám hlúpe? Patria medzi jeden z nežiaducich spôsobov vyjadrovania sa?
Rod je, okrem iného, gramatická kategória... Stačí to však na pochopenie celej hĺbky pojmu rod?
Spevák Miro Žbirka si aj počas svojho dlhodobého pobytu v ČR zachováva veľmi peknú slovenčinu. Naproti tomu mnoho ľudí pochádzajúcich zo Slovenska a žijúcich tu rozpráva tak, akoby stáli jednou nohou na českej pôde – „federálne“!
O pomlčkách existuje mnoho pravidiel, najmä pravopisných a gramatických. Rozoberať ich všetky, to by bolo na 1 článok priveľa. Ja sa tu budem venovať najmä funkcii pomlčky v ústnom prejave. A tiež tomu, ako súvisí s pravopisom.
Žijeme v čase sprísnených režimov na hraniciach. V dobe, keď ich prekračovanie prináša ťažkosti. Niekedy však hranice vôbec nie sú jednoznačné a ich prekračovanie nemusí byť vedomé...
Pod vplyvom pandémie COVID-19 sa medzi ustálenými slovnými zvratmi začali rýchlo objavovať aj také, ktorých pochopenie by pred vznikom tohto ochorenia bolo prakticky nemožné – vzhľadom k vtedy ešte neznámym spoločenským javom.
Kto bol (čo bolo) skôr – KULY (prezývka speváka), alebo KULI (skloňovací vzor v slovenčine)? Kuly (Mário Kollár – spevák Desmodu) sa narodil v roku 1971 a svoju prezývku si „vyslúžil“ okolo roku 1980. A ako to bolo so vzorom kuli?
Tovar je na 99,9 %* skladom u nás na predajni... – Je takáto formulácia správna? Nuž, záleží na tom, čo kto považuje za správne. Máme slobodu slova...
Pre mňa veľmi výrazne – cítim sa tu byť čoraz viac vo výkone podmienečného trestu spočívajúceho v nutnosti počúvať veľmi podivné tvary podmieňovacích spôsobov, aké nás v škole ani doma veru nikto neučil... Mám si zapchať uši?
Súčasná spoločensko-politická situácia má na úroveň našich pocitov bezpečia, spokojnosti a predvídateľnosti budúcich zmien neblahý dopad.
Čo myslíte, prečo som dal už v nadpise dané slovo do úvodzoviek? Podľa Pravidiel slovenského pravopisu majú úvodzovky 5 hlavných významov a ja som zacielil len na jeden z nich vo vzťahu k danej téme. – Na ktorý z nich?
Tak veru, ľudia. Slovo TAK má tak veľa rôznych významov (od stručného priTAKania až po zvukomalebné tik-tak), až sa v tom možno stratiť. A keď máme navyše ešte aj veľmi podobné „také“, tak si na použitie „tak“ treba určiť taktiku.
Nejde ani tak o slovnú hračku ako o veľmi praktickú pomôcku na rozlišovanie správnej voľby medzi slovami KEDY a KEĎ pri ich používaní vo vetách a súvetiach. Myslíte si, že tie slová používate spisovne?
Veľmi často sa v súčasnosti stretávam v textoch (najmä zdravotne zameraných) s pomenúvaním rôznych pomôcok na 1 použitie. Jednorazových rúšok, jednorazových rukavíc a pod. Mnohí o nich píšu či hovoria ako o „jednorázových“.
Tento článok sa od iných na tému eura líši v 2 hlavných veciach: zlúčil všetky dôležité roztratené fakty z viacerých zdrojov a usporiadal ich podľa ich využiteľnosti v živote bežných ľudí (teda nielen ekonomických profesionálov).
Wikipédia definuje finančnú gramotnosť ako súbor znalostí, ktoré človeku umožňujú porozumieť financiám a správne s nimi zaobchádzať v rôznych životných situáciách. Vymenúva 11 štandardných návykov, ktoré by to malozahŕňať, ale...
Nie, nebudem tu rozoberať rozdiely v odmeňovaní mužov a žien v rezorte zdravotníctva...
V médiách sa rozmohli správy tohto typu: „Viac ako tretina populácie sa zatiaľ neplánuje zaočkovať proti koronavírusu...“ (Napr. Správy RTVS z 10.2.2021 o 16:00.) No chvalabohu, že sa nechcú zaočkovať! (Vravím ja.)