Irak v mojej hlave

Pracujem v medzinárodnej poisťovni. Oficiálne mám na starosti riadenie vzťahov s firemnou klientelou, ale často mi na stole skončia veci, ktoré akosi nepatria nikomu a nakoniec ‘prischnú‘ mne. Tak nejako som sa dostala ku klientom, ktorí majú to ‘šťastie‘ a podieľajú sa na projektoch obnovy vojnou zničeného Iraku. Firmy a korporácie, na jednej strane šťastné, že získali kus z miliónového koláča a na druhej strane vzrastajúca panika z toho, ktorých zamestnancov tam vyšlú, za akých podmienok a ako zabezpečia ich bezpečnosť. A každý z nich ma núti premýšlať, aká by bola moja odpoveď, ak by za mnou niekto s takou ponukou prišiel.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (23)

V poslednom čase sa opäť veľa píše a hovorí o Iraku. O voľbách, o násilnostiach, o vojakoch, o extrémistoch. Máločo sa však píše o každodennom živote. (Mňa osobne by zaujímalo tak veľa vecí – Ako sa tam býva? Čo sú miestne špeciality? Čo sa učia deti v škole? Čo dokáže Iračanov rozosmiať?...) A je zvláštne, ako málo sa píše aj o obyčajných ľuďoch – cudzincoch – inžinieroch, projekt manažéroch, alebo trebárs hoteliéroch - ktorí sa rozhodnú opustiť svoje rodiny a svoj bezpečný ‘piesoček‘ a odchádzajú do tejto krajiny plnej konfliktov. Denne mi prechádzajú rukami zoznamy ľudí, ktorí sú na svojej ceste za „dobrodružstvom“. Muži, muži a ďalší muži – zatiaľ som zaregistrovala iba jednu jedinú ženu. Mená, národnosti, pracovné zaradenia. A samozrejme výška maximálnych limitov krytí – sumy, ktoré sa dostanú k rodine, v prípade ‘keby a ak‘... Pozerám sa na tie sumy a dumám – dá sa touto sumou kúpiť súhlas rodiny? Dá sa zabezpečiť aspoň provizórny pocit istoty? Ako sa dá vyčísliť cena pobytu v tejto krajine? A často po po pár týždňoch prichádzajú zoznamy znova – mená a krátke poznámky – rozhodol sa ukončiť svoj pobyt v Iraku z osobných dôvodov – alebo – nevrátil sa z dvojtýždňovej dovolenky v krajine trvalého pobytu, žiadame o okamžité vyradenie.... Snažím sa predstaviť si, čo sa muselo stať, čo sa zmenilo v myslení dotyčných ľudí, čo videli, alebo prežili, čoho sa museli stať svedkami, že ani tie zaujímavé sumy na výplatných páskach nestáli za to, aby pokračovali vo svojej práci?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prečo a začo by ste išli do Iraku Vy? Ja by som chcela poznať odpovede na tie moje otázky. Chcela by som spoznať krajinu a ľudí. Rada si robím na veci vlastný názor a ten si je niekedy ťažko vytvoriť cez sprostredkované zážitky. Chcela by som zistiť či aj v Iraku sú ľudia šťastní a nešťastní, dobrí a zlí, závistliví a dobroprajní, smutní a veselí, unavení či plní energie – tak ako hocikde inde. Alebo či každodenný strach, boj o prežitie a frustrácia z prežitého potlačila všetko to nepodstatné a neporovnateľne zmenila rebríček ich hodnôt.

Dostanem sa teda niekedy do Iraku? Asi ťažko. A tak mi nezostáva nič iné, ako tie sprostredkované informácie. A BBC 2. A pomaličky si z ich pomocou skladať mozaiku vlastných pocitov a názorov o Iraku.

Miriam Novanská

Miriam Novanská

Bloger 
  • Počet článkov:  77
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Slovenská Londýnčanka. Zoznam autorových rubrík:  Londýn mojimi očamiNa cestáchNa čo myslímKultúraSpoločnosťBritské médiaNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

223 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
INESS

INESS

107 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu