No, napríklad by som nabudúce už nemusel dostať víza do tejto úžasnej krajiny. Medzi tými vyše päťsto čitateľmi je zrejme aj zopár takých, ktorí majú v pracovnej náplni mapovať aktivitu slovenských sinológov, či teda píšu o tej Číne len v dobrom. Nuž, raz darmo, internet je síce úžasný komunikačný kanál, ale podpisom pod svoje články beriem na seba isté riziká. Pripomenulo mi to staré známe pätoro z čias nie tak dávnych:
Nemysli.
Ak myslíš, nehovor.
Ak hovoríš, nepíš.
Ak píšeš, nepodpisuj.
Lebo ak podpíšeš, potom sa nečuduj.
Preto som si na dnes vybral tému veľmi príznačnú – internet a jeho cenzúra. Zakaždým, keď cestujem do Číny cez Hong Kong, prekvapí ma to, aj keď by som na to mal byť už vlastne dávno zvyknutý – jednoducho po prechode hranice do Šenčenu (satelitné mesto Hong Kongu na čínskej strane) asi polovicu webových stránok, ktoré potrebujem, zrazu nejde otvoriť. Namiesto Facebooku či YouTube dostanem len strohé oznámenie – „Vami požadovaná stránka sa nedá zobraziť“ alebo jednoducho „Connection timeout“. Že čo je vo veci? Jednoducho – cenzúra. V Číne funguje azda najprepracovanejší systém filtrovania internetu, ktorý sa niekedy trefne označuje ako Nový veľký čínsky múr (alebo Veľký čínsky firewall). Pozor: nejde o žart; v Číne sa tieto veci berú veľmi vážne! „Svoje veci si budeme riešiť sami“, ozýva sa odtiaľ čoraz hlasnejšie a sebavedomejšie. Aj keď by sa zdalo, že to fyzicky nie je možné, Číňania to vďaka svojej precíznosti a usilovnosti dokázali – spútať internetové pripojenie pre skoro 500 miliónov užívateľov, najpočetnejšiu to armádu internetistov na svete (2. USA: 240 miliónov, 3. Japonsko: 100 mil.) Obdivuhodný výkon! Táto kontrola funguje na viacerých úrovniach. V prvom rade sú na serveroch, ktorými je čínsky internet pripojený na vonkajší svet, hardvérové filtre. Tým pomáha softvér na routeroch poskytovateľov internetových služieb (ISP), ktorých je v ČĽR niekoľko tisíc a ktorí poskytujú pripojenie jednotlivým užívateľom. Na „bezpečnosť“ internetovej prevádzky ďalej dohliadajú desiatky tisíc špecialistov, ktorí majú za úlohu označovať nevhodné stránky a tie sú následne blokované. V neposlednom rade sú do kontroly internetu zainteresovaní aj samotní občania – bola napr. zriadená služba, pomocou ktorej môžu polícii nahlásiť podozrivé webové stránky.
Ďalším prvkom „ochrany“ a „harmonizácie“ internetového priestoru v Číne je sebakontrola samotných prevádzkovateľov internetových stránok. Tí sú braní na zodpovednosť v prípade, že na svojich stránkach umožnia publikovať zakázaný obsah. Kontrola e-mailu a chatu, povinné školenia majiteľov internetových kaviarní, povinná registrácia blogerov a publikovanie výlučne pod svojím menom, povinnosť poskytovateľov internetu uchovávať údaje o svojich klientoch a ich aktivitách... zoznam nástrojov, ktoré čínska vláda využíva na cenzúru internetu je veľmi dlhý. Veľmi dôležitým prvkom kontroly je autocenzúra. Vzhľadom k vágnosti čínskych zákonov týkajúcich sa internetu neexistuje oficiálny zoznam zakázaných slov a stránok s potenciálne nebezpečným obsahom. Tieto si vypracúvajú sami poskytovatelia internetových služieb na jednotlivých úrovniach a nezverejňujú ich.
Všeobecne možno povedať, že na rozdiel od Západu je internet v Číne prísne regulovaný a jeho používatelia sú vedení k osobnej zodpovednosti za to, čo publikujú. Podobný prípad ako pred časom u nás, keď sa isté občianske združenie domáhalo u Facebooku, aby bola zrušená diskusná skupina negatívne naladená voči našim tmavým spoluobčanom, by bol v Číne vyriešený veľmi rýchlo – zablokovaním stránky, jej následným očistením od nepohodlného obsahu samotným jej majiteľom, oficiálnym ospravedlnením a prípadným opätovným spustením stránky.
Samozrejme, na túto tému by sa toho dalo popísať ešte veľa. Za všetky uvediem jeden príklad, ktorý dokazuje silu internetovej komunity v Číne v spoločnej akcii, ktorá bola namierená proti cenzúre internetu. Niekedy začiatkom minulého roka sa na YouTube objavil videoklip k detskej piesni, zobrazujúci „kone z trávnatých blát“, mýtické zvieratá podobné lamám alpaka, žijúce v stepiach okolo púšte Gobi. Ich životný priestor začali ohrozovať riečne kraby. Keďže hrozilo, že zničia celé stádo týchto koní, zákonite došlo ku konfliktu, ktorý skončil vyhnaním krabov. Čo je na tom také zaujímavé? Text piesne osciluje okolo drsných nadávok adresovaných cenzorom internetu v Číne, taktne zaobalených do „bežných“ slovných spojení. „Riečny krab“ sa vyslovuje rovnako ako výraz „harmonizovať“, čo v internetovom slangu znamená „cenzurovať“. Podobné slovné hračky čínština umožňuje, ba priam zbožňuje. Táto pieseň sa tak stala symbolom protestu proti cenzúre a ukázala pozoruhodný zmysel Číňanov pre humor, ale aj ochotu angažovať sa pre spoločnú vec. Ešte pred jeho cenzurovaním – a odpojením YouTube – si klip pozrelo skoro jeden a pol milióna užívateľov. V krátkom čase sa objavili ďalšie podobné klipy, televízna relácia s údajným objaviteľom týchto koní, komiksy, tričká či hračky, skrátka celá tradícia využívajúca tento motív a ďalej rozvíjajúca tému „koní z trávnatých blát“.
Tu sa natíska otázka, ako sa vlastne bežní užívatelia vyrovnávajú s obmedzením prístupu na internet? Mnohí si to možno ani nevšimnú - Čína napokon má svoj vlastný YouTube (YouKu), Facebook (Kaixin), vlastný vyhľadávač Baidu, vlastné blogovacie stránky, vlastný četovací program QQ, ktorý sa teší ohromnej popularite... skrátka uzavrela sa vo svojom svete. Väčšina z tej polmiliardovej masy internetistov zvykne internet jednoducho využívať len na zábavu. Tí zvedavejší a bádavejší sa pripájajú na internet cez zahraničné proxy servery, na čo používajú programy ako Xiaoyaoyou (Voľné a bezstarostné putovanie, vtipná narážka na taoistickú klasiku Čuang-c’). Ani to však nie je celkom bez rizika; najspoľahlivejšie pripojenie, o ktorom viem, je cez VPN čiže virtual private network na niektorom zahraničnom serveri. Ide však o platenú službu a na to väčšina ľudí v Číne ešte nie je zvyknutá. To je však už iný príbeh...
Nakoniec pridávam bonbónik pre anglicky hovoriacich čitateľov – stručný prehľad stránok, ktoré ponúkajú (aj) preklady článkov o Číne priamo od zdroja:
http://chinageeks.org/ – analýza situácie v dnešnej Číne
http://www.chinasmack.com/ – nekomentované názory najnovších udalostí
http://www.zonaeuropa.com/weblog.htm – „Odvšadiaľ“ - množstvo správ z čínskeho aj zahraničného internetu
http://globalvoicesonline.org/-/world/east-asia/china/ často uvádza preklady komentárov k pálčivým politickým otázkam, napr. aj k diskusii o stavbe slovenských diaľnic čínskymi firmami
A čo bude nabudúce? Malé zastavenie pri čínskej populárnej hudbe a pozrieme sa i na to, ako sa rodí v Číne legenda. Určite sa máte na čo tešiť! Teda - ak sa ešte stretneme...
Radovan Škultéty