Ako nám Blízky východ (ne)dal benzín

V tomto prípade to nebol ani tak Blízky východ, ako skôr Blízky západ, a nedostali sme stadiaľ benzín, ba ani jeho názov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Od 15. storočia je v Európe známa živica z Jávy - styrax. Arabi ju volali lubán džáwí (t.j. jávska živica), čo v andalúzskom nárečí znelo - pravdepodobne po skrížení so slovom džawwí (vzdušný) - lobén žúwí. Toto spojenie prevzali Katalánci v podobe slova *lobenžuí. Keďže lo- bolo mylne interpretované ako určitý člen, zostalo z neho iba benžuí. Katalánci už boli skrátka takí. Benžuí sa potom dostalo aj do stredovekej latiny ako benzoe.

Toto nie je benzín.
Toto nie je benzín. 

Popri tom, že sa živica používala vo farmácii a pri výrobe voňaviek (mimochodom, dnes je hlavným kadidlom v ruských pravoslávnych kostoloch), stala sa aj notorickým zdrojom kyseliny benzoovej. Kolo roku 1833 nemecký chemik Eilhardt Mitscherlich získal destiláciou kyseliny benzoovej látku, ktorú nazval benzin. Samozrejme, pripravil takto benzén, ktorý dostal svoj dnešný názov o čosi neskôr, v druhej polke 19. storočia. Nám známy benzín sa získava z iných surovín a prischlo mu pomenovanie, čo zostalo visieť vo vzduchu po benzéne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Ani toto nie je benzín.
Ani toto nie je benzín. 

Edo Jarúnek

Orient

Orient

Bloger 
  • Počet článkov:  85
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Spája nás FascinÁzia; kultúry a krajiny Orientu sa stali súčasťou našich životov. Spolupracujeme v rámci OZ Pro Oriente (www.prooriente.sk) Zoznam autorových rubrík:  Blízky východĎaleký východIndiaJuhovýchodná ÁziaVšeobecnéSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu