Klady a zápory Portálu právnych predpisov

Ministerstvo spravodlivosti SR od 1.júna 2008 spustilo do ostrej prevádzky aplikáciu Portál právnych predpisov (link je funkčný, bezpečnostnej výstrahy sa nezľaknite, ďalej v článku je vysvetlenie), za účelom zjednotenia legislatívneho procesu v Slovenskej republike a zabezpečenia jednoduchšej orientácie a vyhľadávania v návrhoch legislatívnych materiálov. Portál vytvorila firma Microsoft a chváli sa s ním na svojom webe. Paradoxom je, že práve vďaka tomuto portálu sa prišlo na to, že v pripravovanej zmluve medzi Microsoftom a Slovenskou republikou sú vážne nezrovnalosti. Doteraz boli pripravované materiály zverejňované na stránkach jednotlivých ministerstiev a iných úradov, čo bolo značne neprehľadné. Na ilustráciu niektoré zaujímavé materiály zverejnené na portáli: Správa o stave podnikateľského prostredia v Slovenskej republike s návrhmi na jeho zlepšovanie (2008) Projekt vytvorenia jednej verejnoprávnej zdravotnej poisťovne zlúčením Všeobecnej zdravotnej poisťovne, a. s. a Spoločnej zdravotnej poisťovne, a. s. Správa o príprave a realizácii projektu predĺženia širokorozchodnej trate (ŠRT) Košice - Bratislava - Viedeň a vybudovania logistického centra na dohodnutom území s návrhom ďalšieho postupu Slovenskej republiky Informácia o výsledku vyhodnotenia ponúk na výber koncesionára pre súbor stavieb balíka 2. PPP Analýza stavu a koncepcia budovania nového systému občianskoprávnej zodpovednosti za jadrové škody v Slovenskej republike Informácia o vykonaní auditu všeobecne záväzných právnych predpisov Návrh na vyslovenie súhlasu s bezodplatným prevodom vlastníctva majetku štátu v správe Ministerstva obrany Slovenskej republiky Návrh na povolenie výnimky podľa § 45 ods. 5 zákona č. 92/1991 Zb. o podmienkach prevodu majetku štátu na iné osoby v znení neskorších predpisov pre Železnice Slovenskej republiky, Bratislava v skrátenej podobe "ŽSR" Portál posúva prípravu legislatívnych materiálov na vyššiu úroveň. Všetky návrhy zákonov zo všetkých zdrojov sú sústredené na jednom mieste, pri každom materiáli je vidieť v akej fáze procesu sa nachádza, služba RSS šetrí čas (netreba kontrolovať stránku, informácie prichádzajú automaticky do vášho počítača), je možnosť materiál pripomienkovať. Toto všetko sú pozitívne veci. V tomto článku prinášam námety, ako by sa dal portál ešte vylepšiť:

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)

Obštrukcie

1. Povoliť prezerenia informácií na portále aj nezabezpečeným spôsobom (cez HTTP). Tento spôsob niekedy fungoval, bol z neznámych dôvodov vypnutý. Keď oznámim užívateľovi adresu portálu https://lt.justice.gov.sk , často ma o chvíľu kontaktuje, že na stránke je chyba. Nastávajú dve situácie:

  • a. Ak užívateľ prepíše adresu portálu manuálne a nevšimne si, že na začiatku adresy nie je http: ale https:, tak zadá adresu takto: http://lt.justice.gov.sk a dostane chybovú hlášku webového prehliadača o nemožnosti presmerovať stránku. Tú správnu adresu to ani nezobrazí a užívateľ je v koncoch. Je evidentné, že tam majú nastavené voľajaké presmerovanie na správnu adresu, ale to im nefunguje. 

  • b. Ak aj užívateľ zadá adresu správne, stránka sa neukáže, ale webový prehliadač vystraší užívateľa nasledovne - Uvedená web stránka používa nesprávny certifikát. Vydavateľ certifikátu nie je známy. Chcete pridať certifikát napriek tomu? ( veľmi voľný preklad)

Áno, môžem špeciálne upozorňovať každého, že adresa portálu je neštandardná a že sa netreba báť výstrahy o neplatnom certifikáte. Aj to robím, ale pridávam: Viete, portál vytvoril Microsoft a slovenské ministerstvo, nemôžete chcieť viac.

2. Zrušiť nutnosť registrácie pri podpore hromadnej pripomienky - Je to zbytočná obštrukcia, ktorá odrádza ľudí. Viac o tom napísal Ondrej Dostál. Medzi aktuálnymi
hromadnými pripomienkami je jediná hromadná pripomienka, ktorú podporilo vyše 500 ľudí. Možno preto, lebo ju podpisovali väčšinou informatici, nakoľko sa týka ich. 

3. Dopĺňať obsah k úloham na zrušenie. Častokrát na portáli pribudne materiál, ktorým sa navrhuje zrušiť určitá vládna úloha. Bohužiaľ z názvu materiálu nie je zrejmé, čoho sa úloha týka. Príklady:

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mohlo by sa zdať, že zrušenie úlohy je nepodstatná vec. Ale stáva sa, že zrušenie úlohy má väčší dopad ako splnenie úlohy. Takto by mohol vyzerať lepší nadpis takého materiálu (reálny príklad zo zrušenia uznesenia - nechcelo sa im vypisovať všetky čísla uznesení, tak opísali slovne celú skupinu):

4. Niektoré materiály sú v Microsoft .DOC formáte. Tento formát nie je schválený ako štandard a niektorí užívatelia ho nevedia otvoriť, nakoľko ich to systém nepodporuje. Samotní administrátori servra v aktualitách uviedli:

Podľa Výnosu Ministerstva financií Slovenskej republiky z 8. septembra 2008 č. MF/013261/2008-132 o štandardoch pre informačné systémy verejnej správy štandard textových súborov tvoria súbory: • Rich Text Format (.rtf), • Hypertext Markup Language (.html, .htm) podľa World Wide Web Consortium • Portable Document Format (.pdf) minimálne vo verzii 1.3 a maximálne vo verzii 1.5, • Open Document Format (.odt) vo verzii 1.0, • Text Format (.txt) v kódovaní UTF-8.

Som zvedavý, ako dopadne boj administrátorov so záplavou úradníkov, generujúcich dokumenty vo formátoch Microsoft Word a Microsoft Excel.

RSS služba

 Really Simple Syndication (RSS) je vynikajúca služba, ktorá šetrí čas. Miesto opakovaného kontrolovania web stránky, že čo pribudlo, vás RSS o tom informuje automaticky. Na ilustráciu si môžte prečítať článok MČ Petržalka informuje cez RSS službu po funuse, kde je RSS služba popísaná bližšie.

SkryťVypnúť reklamu

5. V RSS správe je v položke link nekorektný odkaz na materiál. RSS služba zasiela s každou novou informáciou aj link (internetový odkaz) na samotný materiál. Pri iných RSS službách, napríklad RSS magistrátu Bratislavy alebo RSS dennika SME sa kliknutím na položku link otvorí samotný dokument. Naopak, pri RSS portálu právnych predpisov sú linky nekompletné a tým pádom nepoužiteľné. Príklad: /Material/MaterialHome.aspx?instEID=-1&matEID=539 . Chýba začiatok adresy, kde je uvedený protokol a názov servera. Ak ma uvedený dokument zaujíma, musím si otvoriť web stránku portálu a daný dokument nájsť.

6. Nadpisy jednotlivých materiálov začínajú všeobecnými výrazmi ako

SkryťVypnúť reklamu
  • Opatrenie Ministerstva financií Slovenskej republiky...

  • Návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon...

  • Výnos Ministerstva pôdohospodárstva Slovenskej republiky MP SR a MZ SR, ktorým sa mení a dopĺňa výnos Ministerstva pôdohospodárstva Slovenskej republiky a Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky z

  • atď,

tým pádom v nadpise (predmete) RSS správy neostáva priestor na oveľa podstatnejšiu informáciu a to, že čoho sa ten materiál týka, akej oblasti (rezortu) a pod. Ak sa chcem dozvedieť o čom je materiál, musím skoro na každú RSS správu kliknúť a prečítať si zvyšok názvu.

Dlhé názvy inštitúcií by mohli byť nahradené skratkami (Ministerstvo financií Slovenskej republiky - MF SR) a niekde na stránke napríklad v časti Časté otázky tieto skratky vysvetliť. 

7. RSS nevie zasielať informácie podľa štádia legislatívneho procesu. RSS vie zaslať len nové návrhy, hromadné pripomienky alebo aktuality. Určite by viacerí uvítali možnosť informovať sa cez RSS na schválené právne predpisy.

Navigácia na stránke

8. Rýchla voľba filtrovania výberu na hlavnej stránke má slabú ponuku. Na hlavnej stránke je hore nad názvami materiálov rýchla voľba prepnutia pohľadu (filter výberu materiálov). Moje výhrady:

SkryťVypnúť reklamu
  • filter predložené do Zbierky zákonov - materiály nie sú zoradené podľa dátumu. Nie je zrejmé, podľa čoho sú materiály zoradené. Podľa dátumu to nie je, ani sa zoradenie podľa dátumu nedá zvoliť. Riešenie je prejsť na odkaz Aktuálny legislatívny proces a vybrať si štádium materiálu - Odoslané do Zbierky zákonov. Poznámka: predpokladám, že termíny "predložené" a "odoslané" znamenajú to isté v tomto kontexte. Navrhujem teda používať na celom portáli, len jeden z týchto termínov.

  • filter najprezeranejšie - Nevidím reálne použitie. Zrejme si to volia len administrátori. 

  • pridal by som tam zrejme všetky filtre z časti Aktuálny legislatívny proces a umožnil by som užívateľovi dať si zapamätať nastavenie filtrov pre opakovanú návštevu stránky.

9. Otváranie vlastných materiálov. Bežného užívateľa zaujíma hlavne samotný návrh textu materiálu. Keď si napríklad otvoríme materiál "Návrh na poskytnutie investičnej pomoci pre spoločnosť Magneti Marelli Powertrain SLOVAKIA s. r. o.", môžeme vidieť ponuku ďalších informácií (všetky materiály ju majú rovnakú):

  • Zobraziť vlastný materiál - Niekto by čakal, že sa vlastný materiál naozaj objaví, ale nie. Ukáže sa ďalšia stránka a až na nej je odkaz na samotný text materiálu. Tú by sa podľa mna dal jeden klik ušetriť a odkaz na materiál umiestniť už na hlavnej stránke k materiálu. Alebo keby sme boli odvážnejší, priamo na hlavnú stránku k názvu materiálu.

  • Sprievodné dokumenty materiálu - Zobrazí všetky prílohy k danému materiálu. Pre mňa najzaujímavejšie čítanie je dôvodová (alebo predkladacia) správa.

  • Materiál v legislatívnom procese - Zobrazí legislatívny proces v grafickej schéme s detailnejšími informáciami.

  • Odoslané pripomienky - Prehľad pripomienok k danému návrhu materiálu. Dátum, číslo pripomienky, autor a text pripomienky. Na konci je možné si aj stiahnuť zoznam všetkých pripomienok v .RTF formáte.

  • Sledovať legislatívny tok cez RSS - umožní sledovať životný cyklus tohto konkrétneho materiálu cez RSS službu.

10. Otváranie PDF materiálov. Prosím skúste si otvoriť niektorý z nasledovných materiálov, ísť na koniec stránky a kliknúť na priložený súbor:

Mne to v rôznych webových prehliadačoch a na rôznych počítačoch hlási chybu. Keď na link kliknem pravým tlačidlom myši a zvolím Uložiť, tak následne uložený dokument otvorím bez problémov.

Záver


Niektoré z horeuvedených pripomienok k portálu som už administrátorom portálu odoslal. Napríklad pokazený link v RSS službe sľúbili opraviť do januára 2009. Teším sa. O niektorých ďalších zaslaných námetoch rozmýšlajú. Pridajte reakcie k portálu aj vy. Napríklad sem do diskusie.

Pavol Pálfy

Pavol Pálfy

Bloger 
  • Počet článkov:  53
  •  | 
  • Páči sa:  22x

aktívny občan, informatik, športovec Zoznam autorových rubrík:  BratislavaITŠportLegislatívaByrokraciaNezaradené

Prémioví blogeri

Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,066 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
INESS

INESS

106 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

310 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu