Niekoľko týždňov po svadbe mi môj manžel oznámil, že bude musieť ísť na služobnú cestu do Dánska. Na šesť týždňov. Doba príliš dlhá na to, aby som ho neprišla navštíviť. Letenky vrámci Európy nie sú drahé, bývať môžem uňho a kým bude v práci, pochodím a pospoznávam okolité mestečká. Určite to tam bude takto pred Vianocami všetko krásne vysvietené, rozvoňané klobáskami a punčom, nabité príjemnou atmosférou.
Dánsko by som si za iných okolností asi ako cestovateľský cieľ nevybrala. Je to štát s najnižším najvyšším vrchom v celej Európe (teda ak nerátame Vatikán a Monako), ktorý má len 171 m.n.m. To ma ako zanietenú turistku trošku znepokojuje, ale teším sa na slávnu Kodaň, kultúru, malebné pláže a peknú severskú architektúru.
Ubytovaní sme v prístavnom meste Køge, ktoré je od Kodane vzdialené okolo 40 kilometrov. Nie je veľké, žije tu približne 40 tisíc obyvateľov, no pri prechádzke jeho starobylými uličkami človek cíti, že príbeh tohto mesta siaha do dávnej histórie.










Dánsko okrem Jutského polostrova leží na stovkách ostrovov, my sme na jednom z tých väčších, na ostrove Sjælland. Práve na ňom sa nachádza aj hlavné mesto Kodaň a keďže Dánsko je monarchia, prítomnosť stavieb spätých s kráľovskou rodinou tu vidíme na každom rohu.
V rámci kodaňskej hromadnej dopravy si môžete za 130 dánskych korún (cca 17,5 eur) kúpiť 24-hodinový lístok s platnosťou aj na vlaky smerujúce do menších miest v blízkosti hlavného mesta, v ktorých natrafíte na prekvapivo veľa zaujímavých stavieb, zámkov a kaštieľov.
V meste Hillerød je najväčší komplex renesančných stavieb v Škaninávii- Frederiksborg Slot. Toto panstvo pôvodne nepatrilo kráľovskej rodine, do jej vlastníctva sa dostalo až v 16. storočí, keď ho vtedajší kráľ Frederik II. vymenil s inou zámožnou rodinou za kláštor na juhu Sjællandu. Následne ho kráľovská rodina prebudovala, zväčšila a premenila do podoby hodnej kráľovského sídla.








Kúsok od Hillerødu je mesto Fredensborg s ďalším krásnym palácom, ktoré do dnes slúži ako obľúbené letné a jesenné sídlo pre kráľovskú rodinu. Je obklopené obrovským parkom, v ktorom je okrem kvetov aj záhrada, v ktorej zamestnanci kuchyne pre svojich panovníkov pestujú čerstvú zeleninu a ovocie. Nezvyčajné je súsošie Nordmandsdalen, ktoré je vytvorené zo sedemdesiatich sôch farmárov a rybárov usporiadaných do troch sústredných kružníc.




Na severovýchode Sjællandu je mesto Helsingør. Bolo založené na začiatku 15. storočia vo veľmi strategickej polohe - na pobreží prielivu Oresund, ktorý Dánsko oddeľuje od Švédska. Vtedajší kráľ zaviedol mýto, ktoré musel zaplatiť každý, kto chcel cez úžinu preplávať. Príjmy z tohto cla tvorili v 16. a v 17. storočí 2/3 celkových príjmov Dánskeho kráľovstva a z týchto financií bol vybudovaný aj hrad Kronborg. Zaujímavosťou je, že práve za hradbami tohto hradu sa odohrával dej slávneho Hamleta.







Posledným mestom, ktorým vás dnes prevediem, je Roskilde. Je to jedno z najstarších miest v Dánsku, jeho história siaha až do doby Vikingov. Dominantou je gotická katedrála, v ktorej sú dodnes pochovávaní dánski monarchovia. Roskilde sme navštívili tesne po západe slnka, nasledovaní neodolateľnou vianočnou atmosférou.







