Martina Paulenová
O problémoch, ktoré naše telo vyrieši bez pomoci mozgu (o autoregulácii a spätnej väzbe)
Ďalší článok o fungovaní nášho šikovného organizmu pre zvedavých čitateľov.
Matka, manželka, lekárka, bežkyňa. Píšem o tom, čo som sa naučila pri výchove svojich dcér, čo som zažila počas behov po lesoch a kopcoch, o fungovaní ľudského tela. A niekedy len o celkom obyčajných drobnostiach. Zoznam autorových rubrík: Veselo aj vážne o materstve, Zo života, Na zamyslenie, Z medicíny, Naše krásne Slovensko, Bežecké, Z cestovania po svete, Najväčšia umelkyňa, príroda, Z rozprávania starých rodičov, Putovanie po Nórsku - 2008, Island 2010, Alpy 2011, Alpy 2012, Alpy 2013, Alpy 2015, Wachau - Dolné Rakúsko, Viedenské zápisky, Západné pobrežie Kanady, Nezaradené, Súkromné, Turistika s deťmi
Ďalší článok o fungovaní nášho šikovného organizmu pre zvedavých čitateľov.
Pred časom sa na TikToku šírila výzva. Zjesť čo najviac paracetamolových tabletiek a natáčať, čo bude nasledovať.
Červené krvinky by sme mohli prirovnať k taxíkom. Takých, čo neprevážajú pasažierov, ale dýchacie plyny.
Keď som bola malá, pľúca som si predstavovala ako dve vrecúška, ktoré sa pri každom nádychu nafúknu a potom zas spľasnú.
Pre ľudský organizmus je kyslík komoditou, s ktorou sa nedajú robiť kompromisy.
Dnešný článok bude o príčinách nedostatku železa v organizme.
Keď Vám doktor odporučí zvýšiť príjem železa v strave, nemá tým na mysli, že máte oblizovať šróbiky a hrdzavé ploty.
Kľúčovou zbraňou, ktorou sa naše telo bráni proti infekcii, sú látky bielkovinovej povahy tvorené bunkami imunitného systému- protilátky alebo imunoglobulíny.
Ako sa dokážeme brániť pred baktériami, vírusmi a inými votrelcami, ktorí nás každý deň ohrozujú? Máme vyvinutých niekoľko prefíkaných obranných mechanizmov, vďaka ktorým nekončíme na cintoríne po každej nádche či hnačke.
Dnešný článok bude o žltačke, príznaku ťažko prehliadnuteľnom, spájanom najmä s nákazlivou infekčnou žltačkou, no v skutočnosti sprevádzajúcom aj mnohé iné ochorenia.
Dnešný článok bude o bilirubíne. Ide o chemickú zlúčeninu, ktorá spôsobuje žltačku, príznak ťažko prehliadnuteľný, spájaný najmä s nákazlivou infekčnou žltačkou, no v skutočnosti sprevádzajúci aj mnohé iné ochorenia.
Tento článok bude o podžalúdkovej žľaže. Dozviete sa o jej schopnosti tvoriť inzulín a glukagón a o tom, ako dozerá nad každou dodávkou cukru, ktorá dorazí do nášho organizmu.
Ľudské telo pracuje ako stroj. Neustále, aj v chvíľach, keď bez pohnutia oddychujeme v posteli. Odkiaľ na to berie energiu, čo za zázračné palivo v tom tkvie?
Naposledy som písala o ľuďoch, ktorí sú ohrození nadmerným zrážaním vlastnej krvi a vznikom trombóz a embólií. Dnes niečo o tom, ako týmto ľuďom pomôcť. Konkrétne o liekoch, ktoré, ako sa často hovorí, riedia krv.
V predošlom článku som písala o boji nášho tela s krvácaním. Dnes niečo o ľuďoch, u ktorých je treba tendenciu k zrážaniu krvi starostlivo držať na uzde.
Tento článok bude o zložitom procese zrážania krvi, dúfam, že čo najviac zrozumiteľne.
„Rozdeľte sa do trojíc,“ zavelí mladá doktorka. „Anamnéza, objektívny nález a všetko zapísať do dokumentácie.“A už medzi nás rozdeľuje pacientov.„Tu máme jedného HIV - pozitívneho pána...“Ani si nestihnem uvedomiť, čo práve povedala a už jeho kartu držím v ruke. A ostatní odomňa ustupujú, akoby sa práve dozvedeli, že mám mor.
Hospic som mala za pochmúrne miesto. Keď idete okolo, hoci aj vo veselom rozhovore, na chvíľu súcitne stíchnete. Začne vám byť aj trochu nepríjemne. Kdesi tu visí pojem smrti a konečnosti tohto všetkého a to sa vám ani trochu nepáči. Rýchlo sa odvrátite, usmejete sa na spolukráčateľa a pokračujete v bezstarostnom pingpongu slov.
Zrak je pre človeka najdôležitejším zmyslom, až 80% všetkých informácií o okolitom svete vnímame práve prostredníctvom lúčov svetla dopadajúcich na sietnicu. 80%, to je riadne veľa. Veď skúste na chvíľu zavrieť oči. Keď ich znova otvoríte, môžete sa pustiť do čítania. Bude to o slepote. O jej najčastejších príčinách v našich končinách, o zákernosti týchto ochorení a o tom, že aj oči by mali občas zájsť na preventívnu prehliadku.