Tisícročné drevo, tisícročný ľad (Expedícia Nórsko 2008 - 15.deň)

Existuje drevo, ktoré vydrží tisíc rokov celkom nepoškodené? Áno, existuje. Je z neho postavený malý drevený kostolík v dedine Urnes, ktorý na tomto mieste postavili Vikingovia okolo roku 1130. My sme doň zavítali dnes, v roku 2008 a stál tu celý, úplne zachovalý.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)
Obrázok blogu

Obrázok blogu

Zvonku vyzerá útlo, je pekne zdobený, obkolesený niekoľkými hrobmi. Do vnútra sme sa dostali cez starodávne dvere, ktoré až tak voňali minulosťou. Nanešťastie, vnútornú výzdobu kostolíka sme si pozrieť nemohli, pretože v ňom práve prebieha rekonštrukcia (kostol je naklonený o 12cm doľava a miestni sa pokúšajú vyhútať spôsob, ako ho zachrániť). Atmosféru sme však zažili. Prekvapilo nás, že drevo vyzerá naozaj zachovalo a strop aj okná kostola sú vlastne prevrátené trupy vikingských lodí.

Po tom, čo sme nasýtili naše zmysly pohľadom na túto pamiatku UNESCO, sme nakŕmili aj naše žalúdky. V miestnom obchode, ktorý fungoval systémom: zober čo potrebuješ, do škatuľky vhoď peniaze a choď preč, sme si kúpili čerstvo natrhané nórske jahody. Chutili výborne. Nikdy by sme neboli povedali, že nórske ovocie môže byť sladšie a chutnejšie ako to naše...

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Horúci letný deň (počasie ešte furt blázni) sme si spríjemnili pobytom pri ľadovci. Bol to neobyčajný zážitok. Autom sme sa doviezli na parkovisko niekoľko kilometrov za dedinou Gjerde a po dobre označenom a zabezpečenom turistickom chodníčku (čo je dosť nezvyklé na nórske pomery) sme sa vybrali smerom k ľadovcu Nigardsbreen. Už pri pohľade naň nás zamrazilo. Obrovská masa ľadu zliezala z rozľahlého pohoria až priamo k tyrkysovému jazierku, v ktorom plávali kusy ľadu. A čím sme boli bližšie, tým sa nám hruda ľadu zdala byť väčšia.

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Asi po trištvrte hodine sme už stáli priamo pod ľadovcom. Sálal z neho chlad. Bol celý prešpikovaný puklinami a dierami. Hoci jeho povrch pokrývala vrstva snehu, dole pri skalách to bol čistý ľad. Bol celkom tyrkysový.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Ľadovec sme si obzreli zo všetkých strán a potom sme sa vybrali dole k autu, kde nás privítal nepríjemný horúci vzduch. V aute sme hneď zapli klímu a vyrazili opäť o čosi bližšie k Bergenu.

Obrázok blogu

Pri Sognefjorde (najväčší fjord v Nórsku) sme začali hľadať camp. Všade však bolo obsadené. Pomaly sme sa začali obávať, že dnešnú noc budeme musieť stráviť v stane. Šťastena však zostala na našej strane. V campe Tistel nám ponúkli úžasnú chatku (taký luxus sme ešte v Nórsku nezažili) s obývačkou, telkou, dvomi spálňami a sprchou len za neuveriteľných 550NOK!!

Na večeru sme si spravili špagety s makom (variácia na rezance s makom) a teraz sa chystáme hrať volejbal a skákať na campovej trampolíne. Musíme predsa vyskúšať aj tento „nórsky národný šport":-). 

SkryťVypnúť reklamu

Pokračovanie zajtra:) 

Martina Paulenová

Martina Paulenová

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  329
  •  | 
  • Páči sa:  2 255x

Matka, manželka, lekárka, bežkyňa. Píšem o tom, čo som sa naučila pri výchove svojich dcér, čo som zažila počas behov po lesoch a kopcoch, o fungovaní ľudského tela. A niekedy len o celkom obyčajných drobnostiach. Zoznam autorových rubrík:  Veselo aj vážne o materstveZo životaNa zamyslenieZ medicínyNaše krásne SlovenskoBežeckéZ cestovania po sveteNajväčšia umelkyňa, prírodaZ rozprávania starých rodičovPutovanie po Nórsku - 2008Island 2010Alpy 2011Alpy 2012Alpy 2013Alpy 2015Wachau - Dolné RakúskoViedenské zápiskyZápadné pobrežie KanadyNezaradenéSúkromnéTuristika s deťmi

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

300 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

106 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu