Vietor a voda, dva holandské živly

Dnešný článok bude o tom, ako si Holanďania dokázali na svoju stranu nakloniť dva živly - vodu a vietor.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Vietor.

Rovinaté Holandsko, kopec by ste tu hľadali márne. Vietor si poletuje hore- dole krajinou, bez jedinej prekážky. Dokáže mnoho. Ukradnúť ponožku zo sušiaku na prádlo, prevrátiť dáždnik naruby, odfúknuť klobúk elegantnému starčekovi, zničiť účes noblesnej slečne. Vďaka nemu sa počasie mení z minúty na minútu a to, že ráno odchádzate v pršiplášti neznamená, že poobede nebudete potrebovať slnečné okuliare.

Skrotiť vietor bolo pre ľudí vždy veľkou výzvou. Zvykli ho počuť ako ujúka v úzkych komínoch, zabáva sa na záškodníctvach, ktoré cestou vyviedol.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Až jedného dňa múdre hlavy pospájali niekoľko dosiek, kolies, reťazí a vytvorili veterný mlyn. Z vetra sa stal užitočný sluha, pšenica sa menila na múku a múka na chlieb. Ľudia sa tešili a budovali jeden mlyn za druhým. Z Holandska sa stala krajina veterných mlynov.

Obrázok blogu

Dnes už sú pôvodné mlyny len atrakciou pre turistov. Nájdete ich roztrúsené po krajine ako spomienku na časy minulé a zhromaždené v skanzenoch. Nemyslite si však, že vietor už vo výrobe chleba žiadnu rolu nehrá. Roztáča turbíny veterných elektrární, ktoré energiou zásobujú nielen pekárne.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Voda.

Holandsko leží pri Severnom mori. Teda, dalo by sa povedať pod Severným morom, niektoré časti tejto krajiny majú totiž zápornú nadmorskú výšku. Holanďania majú čo robiť, aby more udržali na svojom mieste.

SkryťVypnúť reklamu

Aby prítok morskej vody na svoje územie mohli regulovať, vybudovali dlhú a širokú hrádzu Afsluitdijk, ktorá more od vnútrozemia „odsunula“ o neuveriteľných 85 km.

Aj tak je pôda podmáčaná, prešpikovaná kanálmi, ktoré polia aspoň trochu vysúšajú a vodu odvádzajú naspäť do oceánu.

Je horúci letný deň a my hľadáme osvieženie. Kúpanie v Severnom mori znie dobre. Vydáme sa na pláž neďaleko mesta Wijk aan Zee. Vyzerá úplne inak ako pláže v typických južných prímorských letoviskách. Obrovské duny piesku, z nich vyrastajú trsy vysokej trávy. Sklon pobrežia je taký malý, že pri prílive sa pláž zmenší aj o niekoľko stoviek metrov a po vstupe do vody je voda tak dlho plytká, že sa v mori viac poprechádzame ako si zaplávame.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Zisťujeme, že pláž, ktorú sme si pod vedením náhody vybrali, asi nebude tou najkrajšou v Holandsku. Kúsok od nás je totiž obrovská továreň. Celý pohľad mi pripomína scénu z nejakého postapokalyptického filmu. V pozadí kúdoľ dymu, na rozľahlých pieskových dunách sem- tam osamelá duša, v mori len zopár pochabých jašiacich sa detí.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Pridávam sa k nim, po členky vo vode sa rozbehnem smerom k Veľkej Británii. Za sebou nechávam krásne Holandsko, predo mnou šíre Severné more.

Martina Paulenová

Martina Paulenová

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  329
  •  | 
  • Páči sa:  2 255x

Matka, manželka, lekárka, bežkyňa. Píšem o tom, čo som sa naučila pri výchove svojich dcér, čo som zažila počas behov po lesoch a kopcoch, o fungovaní ľudského tela. A niekedy len o celkom obyčajných drobnostiach. Zoznam autorových rubrík:  Veselo aj vážne o materstveZo životaNa zamyslenieZ medicínyNaše krásne SlovenskoBežeckéZ cestovania po sveteNajväčšia umelkyňa, prírodaZ rozprávania starých rodičovPutovanie po Nórsku - 2008Island 2010Alpy 2011Alpy 2012Alpy 2013Alpy 2015Wachau - Dolné RakúskoViedenské zápiskyZápadné pobrežie KanadyNezaradenéSúkromnéTuristika s deťmi

Prémioví blogeri

Marian Nanias

Marian Nanias

275 článkov
INESS

INESS

108 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

92 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

106 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu