Histológia je náuka o bunkách a tkanivách v ľudskom tele. V praxi to znamená asi toľko, že o každom orgáne musíte vedieť porozprávať z akých buniek je zložený, aký majú tvar, organely, veľkosť, ako sú navzájom pospájané atď atď. Na praktických cvičeniach si jednotlivé tkanivá pozeráte pod mikroskopom a musíte sa ich naučiť jedno od druhého rozpoznať. Skúška totiž začína praktickou časťou, na ktorej dostanete 10 mikroskopických sklíčok a máte za úlohu správne určiť, z akých orgánov dané preparáty pochádzajú. Znie to jednoducho. Pod mikroskopom však všetky preparáty vyzerajú veľmi podobne (ružovo fialové a fialovo ružové neidentifikovateľné elementy), takže spoznať ich, na to treba cvik.
Pamätám si jednu prednášku, ktorá ma veľmi zaujala, aj napriek faktu, že to bola histológia, s ktorou som nikdy veľká kamarátka nebola. Bola o mužských pohlavných bunkách. Pamätám si, že pani docentka sa rozhorčovala, aké nekvalitné majú dnešní muži spermie a vyhlasovala, že sa čuduje, že sa ešte z takého „nekvalitného materiálu" vôbec narodí nejaké „normálne" dieťa. Keď som prišla domov, tak trošku som googlila a zostala som prekvapená.
Zistila som, že mužský ejakulát už naozaj nie je to, čo býval kedysi. Svetová zdravotná organizácia WHO zverejňuje v pravidelných intervaloch hodnoty, ktoré by mal mužský ejakulát spĺňať na to, aby mohol byť muž vyhlásený za zdravého. Keď som porovnala hodnoty, ktoré platili pred pár rokmi a ktoré platia dnes, všimla som si, že nároky sú stále nižšie a nižšie.
Normálny mužský ejakulát má objem približne 1,5ml. Pri vyšetrení, či je muž schopný oplodniť svoju partnerku sa hodnotí niekoľko parametrov:
Počet spermií. Ešte prednedávnom potreboval muž na to, aby splnil normy 20miliónov spermií v 1ml ejakulátu. Teraz mu stačí 15miliónov.
Morfologická normálnosť. Spermia je pomerne malá bunka, zložená z hlavičky, krčku a bičíku. Normálna spermia vyzerá nejako takto:

V ejakuláte sa však nachádzajú aj spermie, ktoré zďaleka normálne nevyzerajú. Niektoré majú dve hlavičky alebo dva bičíky alebo sú nejako inak deformované. A takáto spermia samozrejme vajíčko oplodniť nemôže.
V ejakuláte by sa malo nachádzať aspoň 4% morfologicky normálnych spermií. Ešte pre pár rokmi to ale bolo 30%.
Pohyblivosť. Bičík dáva spermii veľmi dôležitú schopnosť - pohybovať sa. Keby neboli spermie takí šikovní plavci, veľké lenivé vajíčko by na oplodnenie čakalo márne. Zdravá spermia sa pohybuje špirálovito smerom dopredu, stále bližšie a bližšie svojmu cieľu. Takýchto spermií by malo v ejakuláte byť aspoň 32 %. Ostatné, ktoré sú nepohyblivé alebo sa vrtia na mieste bohužiaľ úspešné byť nemôžu.
Sú spermie živé? V ejakuláte by malo byť 58% živých spermíí (podľa predtým platných údajov 75%).
Ďalšie parametre, (pre laika nie až také zaujímavé:)). pH nad 7,2, menej ako 1milión leukocytov na 1ml.
Z uvedených hodnôt je zjavné, že nároky na „zdravého muža" sa neustále znižujú. A naopak, nutnosť asistovanej reprodukcie je stále častejšia.
A prečo to tak je? Ako urobiť pre svoje spermie maximum?
Spermie potrebujú pre svoj vývoj chlad. Preto to príroda zariadila tak, že semenníky sú umiestnené prakticky mimo tela muža. Vyhrievané sedadlá v aute, horúci kúpeľ niekoľkokrát za týždeň, notebook v lone,... V dnešnej dobe také normálne. A také nezdravé.
Výživa. A to zdravá a vyvážená. Vyhýbať sa mastným jedlám, jesť ovocie a zeleninu. Môže pomôcť aj užívanie vitamínov E, A, zinku, selénu, koenzýmu Q10, L-arginínu, L-karnitínu.
Tlak na semenníky neprospieva. Tesné nohavice, dlhé sedenie, bicyklovanie. To všetko vedie k zníženiu kvality spermiogramu.
V ovzduší je stále viac elektromagnetického smogu a chémie.
V prostredí sa hromadia estrogény. Teda ženské pohlavné hormóny. Dnes každá druhá žena berie hormonálnu antikoncepciu, ktorá obsahuje práve tieto hormóny. A ženy cikajú a hormóny sa dostávajú do prostredia a škodia spermiám.
Psychika. Stres, napätie... Dnes to zažíva takmer každý. A to neprospieva asi vôbec ničomu.
Chlapi, šetrite sa pre nás! Nech možeme mať dieťa pekne z postele a nie zo skúmavky:P