Príbehy žien z pieskoviska

Matkami sa stávajú rôzne ženy. Mladučké i staršie, s rôznym vzdelaním, názormi a záľubami.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Každá z nich je niečím zaujímavá. O každej z nich by sa dal napísať román. Keby ste ich bližšie spoznali, prirovnania a charakteristiky, ktoré sa k nim hodia, by sa vám vymýšľali celkom prirodzene. Obetavá dobrovoľníčka, nevšedná maliarka, ambiciózna právnička, hĺbavá čitateľka či vytrvalá športovkyňa.

Po dlhšom rozhovore by ste zistili, že každá z nich má niečo, o čom dokáže hodiny rozprávať s takým tým zapáleným výrazom v tvári. Každá je iná, každá je jedinečná. Pracujú, užívajú si, tvoria, pomáhajú, spoznávajú.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A predsa, keby ste tieto ženy po nejakom čase stretli s malými deťmi posedávať niekde pri pieskovisku, mohli by Vám pripadať jedna ako druhá. Unavené, prísne, uväznené v rutine. Je slovo nezaujímavé pritvrdé? Rozprávali by sa pravdepodobne o papaní, kakaní,  spinkaní a drobných úspechoch i veľkých hnevoch svojich detí. Útržky príbehov, ktoré by ste zachytili, by sa Vám mohli zdať až príliš podobné na to, aké rôznorodé ešte prednedávnom tieto ženy boli. Akoby materstvo celkom zmazalo ich vtedajšiu identitu.

Netreba sa čudovať, materstvo je náročné a pohltí z Vás toľko, koľko dovolíte. Netreba sa príliš snažiť a slovo matka Vás bude vystihovať zo všetkých najviac. Vašou životnou misiou sa stane zabezpečovať život Vašich detí.

SkryťVypnúť reklamu

Niektoré ženy zostanú hlavne matkou už navždy. Svoje niekdajšie identity pošlú do minulosti, rozprávajú o nich deťom a nechajú ich čudovať sa, či to bola fakt tá istá mamina, čo kedysi robila také zaujímavé veci. Nie je na tom nič zlé. Pre niekoho môže byť rola matky tou, v ktorej sa nájde zo všetkých najviac, v ktorej sa cíti najprirodzenejšie a najšťastnejšie.

Aj ja som sa o to zo začiatku snažila. Byť matkou na plný úväzok. Cez deň som sa venovala bábätku, po večeroch doháňala upratovanie a varenie. Svoje niekdajšie záľuby a ambície som odložila do zásuvky s nápisom Možno neskôr.

No veľmi rýchlo sa vo mne začala hromadiť nespokojnosť, únava a frustrácia. Cítila som, že ak s tým niečo nespravím, jedného dňa vybuchnem.

SkryťVypnúť reklamu

Musela som prijať, že hoci materstvo do môjho života prináša veľa šťastia a energie, k spokojnosti potrebujem viac. Že nie je nič zlé na tom, chcieť po pôrode zostať aj ženou, ktorou ste boli pred ním. Rozvíjať seba samú, venovať sa svojim záľubám a dosahovať úspechy aj mimo rodičovskej sféry. Nežiť svoj život len pre svoju rodinu, ale aj pre seba.

Pochopila som, že starať sa o seba samú nie je sebecké. Práve naopak. Robíte tým službu celej svojej rodine.

Martina Paulenová

Martina Paulenová

Bloger 
  • Počet článkov:  248
  •  | 
  • Páči sa:  598x

Momentálne ma asi najviac vystihuje slovo matka :) Na mojom blogu môžete preto očakávať hlavne články týkajúce sa detí a rodičovstva.Naďalej však som aj lekárkou, amatérskou fotografkou a milovníčkou prírody, behu a turistiky. A hoci momentálne išli tieto moje aktivity trochu do úzadia, verím, že aj k nim sa časom vrátim. Zoznam autorových rubrík:  Veselo aj vážne o materstveZo životaNa zamyslenieZ medicínyNaše krásne SlovenskoBežeckéZ cestovania po sveteNajväčšia umelkyňa, prírodaZ rozprávania starých rodičovPutovanie po Nórsku - 2008Island 2010Alpy 2011Alpy 2012Alpy 2013Alpy 2015Wachau - Dolné RakúskoViedenské zápiskyZápadné pobrežie KanadyNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

713 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
SkryťZatvoriť reklamu