O našich pohodových večeroch

Už niekoľko dní končia všetky naše večery rovnako.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Nespravíme si dnes pohodový oddychový večer?  Manžel sa ma opýta, či môže ešte dočítať jeden článok. Zisťujem o čom číta.

Svojou otázkou nás uväzním v spleti správ týkajúcich sa súčasného diania. Pozeráme nepekné zábery z ostreľovaných miest, počúvame  rozhovory s politikmi a analýzy od odborníkov na vojnu. Napokon ma premôže neuveriteľná únava a bezradnosť. Už nemám silu sa o tom všetkom ďalej rozprávať. Rozlúčim sa a odchádzam do postele.

Usporiadať pohodový večer nás stojí omnoho viac energie ako obvykle. Mať pohodu, to nejde len tak na rozkaz. S cvičením je to napríklad celkom iné. Začnete sa hýbať, aj keď sa vám príliš nechce a hoci to asi nebude najlepší tréning roka, predsa len sa bude počítať. Ale mať pohodu, keď nie ste v pohode? To je ako snažiť sa zajesť nepríjemnú chuť po cesnaku čokoládou. Možno aj na chvíľu tú pachuť v ústach prebijete, no  zbaviť sa jej a úplne ju prestať vnímať? Priam nemožné.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Už niekoľko dní, akoby som len zajedala a zajedala. Tej nepríjemnej pachuti sa snažím zbaviť zo všetkých síl. Oveľa zreteľnejšie  vidím, aké je všetko v našich životoch prchavé a žijem tak trochu, akoby mi dochádzal čas.

Každý moment vnímam viac než kedykoľvek predtým a som naozaj úprimne vďačná za všetko, čo mám. S úľubou sa pozerám na svoje deti, objímam ich, hrám sa s nimi vedomejšie a sústredenejšie, beriem ich na pekné miesta. Snažím sa spomaliť každú chvíľu so svojím mužom. Stretávam sa s ľuďmi, ktorých mám rada. Chodím do prírody, hýbem sa, tvorím.

Niekedy naozaj na chvíľu zabudnem na veci, čo ma ťažia. Neviem sa prestať smiať, zapálená diskutujem, čudujem sa, nechám  sa vtiahnuť do príbehu zaujímavej knihy, alebo úplne stratím pojem o čase pri aktivitách, ktoré ma napĺňajú.

SkryťVypnúť reklamu

No to nepríjemno nezmizne. Keď si večer ľahnem do postele, tá odporná pachuť je späť.

Nie je to nevhodné, snažiť sa žiť svoj život? V takejto situácii?

Predstavujem si  človeka, ktorý k nám utiekol po tom, čo sa mu jeho svet doslova rozpadol pred očami. Ako sa asi musí cítiť, keď vidí, že u nás život plynie, akoby sa nič nestalo? Ľudia sa stretávajú, smejú, nakupujú zbytočnosti, rozprávajú sa o počasí, deťoch a dovolenkách. Čo nevidia, aké je to vážne? Aké hrôzy sa dejú za hranicami ich krajiny?

Žiť normálny život, riešiť malicherné bezvýznamnosti a tešiť sa z maličkostí. Zvláštne, ako môže byť niečo tak veľmi zbytočné a zároveň tak potrebné.

Martina Paulenová

Martina Paulenová

Bloger 
  • Počet článkov:  248
  •  | 
  • Páči sa:  595x

Momentálne ma asi najviac vystihuje slovo matka :) Na mojom blogu môžete preto očakávať hlavne články týkajúce sa detí a rodičovstva.Naďalej však som aj lekárkou, amatérskou fotografkou a milovníčkou prírody, behu a turistiky. A hoci momentálne išli tieto moje aktivity trochu do úzadia, verím, že aj k nim sa časom vrátim. Zoznam autorových rubrík:  Veselo aj vážne o materstveZo životaNa zamyslenieZ medicínyNaše krásne SlovenskoBežeckéZ cestovania po sveteNajväčšia umelkyňa, prírodaZ rozprávania starých rodičovPutovanie po Nórsku - 2008Island 2010Alpy 2011Alpy 2012Alpy 2013Alpy 2015Wachau - Dolné RakúskoViedenské zápiskyZápadné pobrežie KanadyNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

49 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

41 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu