Malária a antimalariká – kto ich berie a kto nie

Urobila som si tu taký maličký miestny ugandský prieskum – pýtala som sa ľudí okolo na názor na antimalariká, či ich berú, či neberú, ktoré a prečo...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

Na začiatok veľmistručne:

Malária jespôsobovaná parazitom rodu Plasmodium, ktorý sa dostáva do krvi uštipnutímkomára. Je viacero druhov malárie, najzhubnešia je spôsobovaná parazitomplasmodium falciparum, inkubačná doba sa môže pohybovať od 6 dní do štyrochtýždňov, pri neliečení môže byť táto forma smrteľná.

Na maláriuneexistuje očkovanie, sú ale veľmi účinné lieky. Ak infikovaný človek nasadíúčinnú liečbu do 24 – 48 hodín od objavenia sa prvých príznakov, má spomienkyna maláriu iba ako na nepríjemnú chrípku. Práve v tom, že prvé príznakymalárie vyzerajú veľmi podobne ako príznaky obyčajnej chrípky je myslímnajväčší problém úmrtnosti.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Očkovanie síceneexistuje, počas pobytu v malarickej oblasti je ale možné sa predmaláriou okrem snahy nenechať sa komármi poštípať (repelenty, moskytiérya navečer dlhé rukávy) chrániť aj takzvanou chemoprofylaxiou – užívanímnízkych dávok antimalarík počas celého pobytu. Tieto nízke dávky v krvi bymali zničiť parazity malárie ešte predtým, než sa rozmnožia a chorobavypukne. Samozrejme, nie je to ochrana stopercentná.

Problém jev tom, že skoro všetky tieto lieky sú chemické výrobky, ktoré pri užívanúmôžu spôsobovať niekedy dosť nepríjemné vedľajšie účinky. Človek teda riešidilemu, či si počas celého pobytu v krajine dávať do tela nepríjemnúchemickú látky v malých dávkach, alebo riskovať, že v prípade, žedostane maláriu bude musieť do seba nastrkať tie isté, resp. podobné liekyv nepomerne vyšších dávkach. A tiež sú prípady, kedy človek dostanemaláriu aj napriek profylaxii, takže nakoniec berie nízke dávky jedného liekua navrch potom aj vysoké dávky iného (spravidla sa na liečeniepoužíva iný liek než na profylaxiu)

SkryťVypnúť reklamu

Najčastejšieantimalariká používané v našej oblasti na profylaxiu sú:

- Mefloquine (Lariam) – na profylaxiu sa berie jedna tabletkatýždenne.. Tento liek má vysokú účinnosť prevencie (uvádza sa medzi 95a 99%), ale aj dosťveselé vedľajšie účinky, môže ísť dokonca o depresie, či nočné mory.Lekári neodporúčajú brať Lariam dlhšie ako 3 či 6 mesiacov, práve pre jehovedľajšie účinky a možnú škodlivosť.

- Doxycycline –berie sa denne. Tiež má vysokú účinnosť prevencie. Predpisuje sa väčšinouľuďom, ktorí nemôžu brať Lariam. Doxycycline nemá vedľajšiie účinky napsychiku, je to ale antibiotikum, takže prináša všetky problémy, ktoré súspojené s dlhším braním antibiotík vrátane fotosenzitivity kože (čo je dosťnepohodlné pre dovolenku v tropickej Afrike).

SkryťVypnúť reklamu

- Malarone - berie sa denne. Je to novší liek s vysokouúčinnosťou prevencie a podstatne nižšími a menej sa vyskytujúcimi vedľajšími účinkami, problém je ale cena –vraj vyjde tak okolo 4 USD za tabletku.

- Kombinácia Chloroquinea Proguanil (Paludrine). Chloroquine sa berie týždenne, Paludrinedenne. Vedľajšie účinky sú nízke, táto kombinácia sa dá brať aj počastehotenstva či kojenia. Je to ale starší liek a objavuje sa naňhorezistencia, takže spoľahlivosť tejto prevencie v Ugande sa uvádza ibaniekde medzi 65 a 80 %.

Zatiaľ najnovšímliekom na maláriu v tejto oblasti je Artemisin – vyrába saz listov stromu zvaného Wormwood (neviem ako sa volá v preklade). Jeto na rozdiel od ostatných liekov prírodný produkt, takže vedľajšie účinky súminimálne, jeho účinnosť je vysoká a nakoľko je nový, tak rezistencia jenízka. A práve kvôli nízkej rezistencii sa zatiaľ používa takmer výlučnena liečbu malárie a nie na prevenciu. Veľkou výhodou tohto lieku je ajjeho nie veľmi vysoká cena. Jedno balenie (ktoré na vyliečenie chorého človekastačí) tu stojí 15 000 USH (okolo 10 USD).

SkryťVypnúť reklamu

Ľudí, ktorých somsa na ich užívanie či neužívanie antimalarík spytovala spadajú do troch rôznychkategórii – krátkodobí cestovatelia (ľudia, ktorí prišli do Afriky na trimesiace a menej), ex-patrioti (ľudia, ktorí tu trávia dlhšie obdobie)a potom miestni obyvatelia, ktorí sú z pohľadu prístupuk malárii úplne iná kategória ako všetci návštevníci. <>Z krátkodobýchcestovateľov nejaké antimalariká ako prevenciu berie 90%. Jednoznačne prevláda Lariam, prípadne Doxycycline.Psychické vedľajšie účinky Lariamu sú medzi cestovateľmi všeobecne známe,niekoľko ľudí mi farbisto popisovalo divoké nočné mory o vyvraždení svojejrodiny sekerou a podobne, ktoré mali so železnou pravidelnosťou raz dotýždňa po tabletke. Stretla som aj niekoľko turistov, ktorí sa pri braníDoxycycline nebezpečne spálili, ale napriek tomu prevláda všeobecné presvedčenie,že Doxycycline je bezpečnejší. Po prečítaní možných bočných účinkov oboch sitým nie som celkom istá. Iba malé percento cestovateľov berie Malarone –málokto si to môže dovoliť. 

Zvyšných 10% cestovateľov antimalariká neberie. Títosa delia na dve skupiny - rozumných, ktorí vedome vzali na seba riziko, vedia, že maláriutreba liečiť rýchlo a účinne a pri prvej horúčke si utekajú dať urobiťtest na maláriu, aby dostali svoj Artemisin včas. Druhá skupina sú tí blázni,ktorí fungujú na princípe „mne sa to nemôže stať“ a pri príznakoch chrípkysa snažia „chrípku“ prechodiť a dostanú sa do nemocnice až v štádiukedy im zlyhávajú orgány a niektorých to potom stojí život. Samozrejme, na titulky novín dostanú iba tieto prípady...

U ex-patriotovje distribúcia užívania a neužívania antimalarík iná.

Nenašla somprakticky nikoho, kto by dlhodobo užíval Doxycycline. Nájdu sa ľudia, ktoríberú Lariam aj rok či dva – väčšinou si znížia dávky na polovičné, abyorganizmus až tak nezaťažovali, čím si zas čiastočne znížia účinnosť prevencie.Platí ale pravidlo, že ak človek berúci nízke dávky antimalarík maláriu ajdostane, máva podstatne ľahší a slabší priebeh.

Ďalšia skupinaberie kombináciu Chloroquilu a Proguanilu, vediac, že toto je možné braťdlhodobo bez následkov, aj keď je tu riziko rezistencie. <>Tieto dve skupinytvoria spolu asi 50%ex-patriotov, fungujú na princípe, že slabšia ochrana je lepšia ako žiadna. 

Druhá polovicaex-patriotov antimalariká neberie. Avšak všetci cudzinci, žijúci v Afrikedlhodobo vedia veľmi dobre, aké riziko malária predstavuje (ak ju samineprekonali, prekonal ju niekto v ich okolí) a nikoho z nich byani nenapadlo snažiť sa prechodiť niečo, čo začína ako horúčkovitá chrípka bezpreverenia, či ide o maláriu a rýchleho nasadenia liečby. Pokiaľ sombola schopná zistiť, napriek tomu, že veľa ex-patriotov maláriu prekonalo,nikto z ľudí dlhodobejšie tu žijúcich za posledné desaťročie na maláriuneumrel.

Miestniobyvatelia sú ale v tomto smere úplne iná kategória. Malária je pre nichsúčasťou života, nikoho z nich by ani nenapadlo brať celoživotne nejaképreventívne lieky. Zdravotná starostlivosť tu nie je nedostupná, ale keďženeexistuje žiadne zdravotné poistenie a ošetrenie u lekára sa platív hotovosti, ľudia idú k lekárovi až keď už je veľmi zle –a v prípade malárie (hlavne u malých detí) niekedy ajprineskoro. <>Štatistiky sústrašné – každoročne v Ugande na maláriu umiera 70 – 100 000 ľudí, viacako polovica z nich detí do 5 rokov. Vysoký výskyt malárie je spôsobený ajtým, že iba okolo 25%ugandskej populácie spí pod moskytiérami (iba 15% detí do 5 rokov). A to už niekoľko rokovv Ugande fungujú programy financované rôznymi vládnymi aj mimovládnymiorganizáciami, ktoré poskytujú zdarma moskytiéry aj lieky. Ak chcete podporiťjeden z takýchto projektov, pozrite sa napríklad na http://www.nothingbutnets.net/ .

U nás naprojekte permanentne držíme dve balenia Artemisinu a občas sa nám podarízohnať aj samo-testy na maláriu. Každé zdravotnícke zariadenie v Uganderobí krvné malarické testy z kvapky krvi z palca rutinnea zdarma, dajú sa zohnať aj samotesty, ktoré vyzerajú skoro ako domácitehotenský test – do jedného okienka sa dá malá kvapka krvi, v druhomokienku sa buď objaví jedna čiarka – človek nemá maláriu, alebo dve čiarky –človek maláriu má. Keď niekto z našich zamestnancov, ich príbuzných či návštevníkovdostane maláriu, môže tento Artemisin zdarma použiť. Za posledný rok malimaláriu štyria naši zamestnanci, dvaja ich príbuzní a traja turisti.Všetci sa z nej vďaka baleniu Artemisinu dostali behom troch dní...Malária by vlastne nemusela byť až taký problém keby....

Katarina Pisutova

Katarina Pisutova

Bloger 
  • Počet článkov:  127
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Komunitný projekt v Ugande (www.lakebunyonyi.net), americký manžel, dve dcéry, online vzdelávanie a chuť cestovať a objavovať nové veci... Zoznam autorových rubrík:  africký životamerický životlen tak kecamSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu