Desať viet o Nemcoch (správy z Nemecka)

Ste nacista, nikdy nemeškáte a vo voľnom čase pracujete. Jete wursty. Ak ste žena, miss nebudete. Ak ste muž, budete nudný. Byť Nemcom nie je ľahké. Po štvrťroku v Nemecku mám stále len zbežnú predstavu. Byť Nemcom. Napíšem o tom desať viet.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (42)

1.

Narodíte sa do mesta, ktoré je buď sterilne pekné

Obrázok blogu

alebo retro (NDR) 

Obrázok blogu

alebo nestojí za zmienku.

2.

Vyrastiete a budete punktlich, presný a dochvíľny, dokonale zapadnete (a túto vetu ešte musím dokončiť, lebo to, že ste punktlich, si nikdy nepriznáte, pretože byť Nemcom a byť zorganizovaný, to je stereotyp, zasmejete sa, haha, ale aha: raz, keď moja španielska kamoška organizovala party a zavolala všetkých na deviatu, sama sa ešte o deviatej maľovala v nohavičkách pred zrkadlom, lebo ak niekoho pozvete na deviatu, nikto k vám skôr ako deväť desať nepríde, to je jasné, lenže dvom z Vás, dvom Nemcom, to až také jasné nebolo, pretože Nemci sa nepýtajú koľko je hodín, ale wie spät ist es, ako je neskoro, no a tí dvaja jej klopali na dvere o deväť nula-nula a ona im nemohla otvoriť a celé to bolo dosť čudné).

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
aj stromy
aj stromy 

3. 

Budete umweltbewusst, budete triediť odpad a pri smetiakoch niekedy strávite zarážajúco veľa času, pretože rozdiel medzi plastom a papierom býva občas zarážajúco malý.

Obrázok blogu

4.

Jedávať budete gesund, zdravo.

 

5.

Ak práve nebudete jesť gesund, dáte si wurst

 

alebo döner, čiže döner kebap, čiže gyros, čo bude možno jediná príležitosť, pri ktorej sa dáte do reči s vašimi tureckými spoluobčanmi (interkultureller Treffpunkt tomu hovoria) a váš döner vám bude chutiť až dovtedy, kým si niekde prečítate, že celá tá vec, ktorá sa opeká na ražni, celých tých niekoľko kíl, stojí predajcu-döneristu pätnásť eur, áno, pätnásť, čiže hovädzia sviečkovica ani kuracie prsia to asi nebudú, ale döner je döner a po čase si na túto informáciu zvyknete / zabudnete.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

6.

Je celkom možné, že budete fajčiť, čo síce nie je ani umwelbewusst ani gesund, ale cool rozhodne.

Obrázok blogu

7.

Budete piť, zvyčajne pivo, príležitostne víno alebo tvrdšie, schnapps, pričom príliš gesund nebude ani jedno, ale cool všetko.

Obrázok blogu

8.

Po meste sa budete prepravovať na bicykli, pretože jazdenie na bicykli je aj umweltbewusst, aj gesund a navyše si môžete aj niečo vypiť, na dlhšie trasy si ale nájdete cez internet odvoz, spolujazdu (blablacar, možno mitfahrgelegenheit, chápeme sa) alebo pôjdete vlakom, pričom naďalej platia všetky výhody z bicykla.

Obrázok blogu

9.

Po anglicky budete hovoriť citeľne horšie, než ako si to o vás v zahraničí myslia, a nech docestujete kamkoľvek, nebude trvať dlho, kým pochopia, že nie ste ani Nór, ani Švéd, ani Holanďan.

SkryťVypnúť reklamu
 

10.

Kamkoľvek prídete, budete nacista, ale tí zahraniční ľudia to na vás vytiahnu, až keď príde na lámanie chleba: ha, aj tak ste nacisti, takže sa neozývajte, a tak ďalej, teda pokiaľ náhodou neďabíte na ten typ človeka, čo sa s Čechmi baví zásadne o pive, v rozhovore s Brazílčanmi sa zaujíma o dažďové pralesy a zo Španielov potrebuje za každú cenu dostať niečo o býčích zápasoch, pretože ak natrafíte na presne takýto typ človeka, tak ste skončili.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Radovan Potočár

Radovan Potočár

Bloger 
  • Počet článkov:  96
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Boli Sme. Zoznam autorových rubrík:  Vážne veciVlažne vážneTrochu scestyPrózaŠkolyEsej?Nezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

722 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu