Radovan Potočár
Erazmus. Európska párty z prvej ruky
Erazmus som stihol ako jeden z posledných. V tomto roku ho nahrádza nový výmenný program a starý Erazmus definitívne končí. Aký bol? Stálo to za to?
Boli Sme. Zoznam autorových rubrík: Vážne veci, Vlažne vážne, Trochu scesty, Próza, Školy, Esej?, Nezaradené
Erazmus som stihol ako jeden z posledných. V tomto roku ho nahrádza nový výmenný program a starý Erazmus definitívne končí. Aký bol? Stálo to za to?
Poznáte to. Toaletný papier je luxus, mydlo nadštandard. Vymaľovanie triedy platia rodičia. Na kriedy alebo špongiu je potrebná zbierka. Istí si môžete byť len tými učebnicami, ktoré si kúpite sami. Skriptá si vytlačte na vlastné náklady. Bezplatné školstvo je na Slovensku pomerne drahá záležitosť.
Vo štvrtok idete do toho. Možno váš štrajk nevyjde. Možno sa nič nezmení. Rodičia vás nepochopia, politici sa vám vysmejú a odborári si urobia fajočku v zozname aktivít. Riskujete. Váš štvrtok, ale zmysel má. A ja Vám držím palce.
Je jedno, či sa štyri roky učíš alebo nie. Šanca, že zmaturuješ, je približne rovnaká. Ak zmaturuješ, bude jedno, či dostaneš jednotku alebo štvorku. Šanca, že ťa vezmú na výšku, bude približne rovnaká. Tie lepšie školy maturitám neveria a tie horšie, tým je to jedno. Berú všetkých.
Učiteľka na základnej si ťa obľúbila: pôjdeš na gymnázium. Tvoj tatko nemá hlboko do vačku: zmaturuješ. Výška na každej dedine: budeš magister! Naše školstvo sa dostalo do čudesného stavu. Trojkárov zo základných škôl s radosťou berú na gymnáziá a vysokoškolské tituly rozdávajú tým, ktorí by za normálnych okolností sotva zmaturovali. Návrh nového ministra, aby gymnáziá prijímali iba žiakov so známkovým priemerom nad 1,5, do aktuálnej témy trafil. Tým sa však dobré správy končia.
„Mikoľajená reforma" či „deforma školstva". Aj takéto označenia prischli na školách reforme, ktorá v praxi funguje už viac než tri roky. Ako maturant na gymnáziu obklopený rodinou učiteľov a učiteliek som v kontakte so školou každý deň. Ako sa za takmer štyri roky zmenil život na našich školách?
Ako výmenný študent navštevujem od januára 2011 strednú školu vo Washingote, USA. Akým zmenám som sa musel prispôsobiť? Čo by sme sa od Američanov mohli učiť a čo od nás môžu prevziať oni? A vôbec, aký je rozdiel medzi americkou a slovenskou strednou školou?
„Mikoľajená reforma“ či „deforma školstva“ – i takéto označenia prischli na školách reforme, ktorá v praxi funguje už takmer dva roky. Ako sa za ten čas zmenil život na základných a stredných školách?