"Paškament" v novom šate

Trápna maškaráda. Aspoň tak by sa na prvý pohľad dal označiť poslanecký sľub, ktorý 8. júla zložilo 150 nových či staronových zákonodarcov. V minulosti boli totiž princípy ústavnosti a záujmy občanov to posledné, čo sa niektorí poslanci usilovali hájiť (stačí si spomenúť na prezenčné podpisy pána Rafaja či zákon o výstavbe ciest na cudzom pozemku). Napriek tomu však zložením sľubu nastal symbolický predel medzi starou a novou Národnou radou.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Štyri roky „paškamentu" spravili z nášho najvyššieho zákonodarného orgánu prisluhovačský nástroj vládnej moci a z koaličných poslancov naprogramované „stláčače" hlasovacích tlačidiel. Parlament tak nebol pôdou pre diskusiu, tvorbu legislatívy a kontrolu exekutívy, ale továrňou na rozhodnutia, ktoré padli dávno pred hlasovaním v parlamente. Možno na jachtách v Monaku.

Nová národná rada sa bude najbližšie štyri roky schádzať v celkom inom zložení tvárí a rozložení politických síl. Na jej život pritom bude mať výrazný vplyv oboje - poslanecké osobnosti ako aj zastúpenie a vzťahy politických strán.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Po prvé, osobnosti.

Už teraz je zrejmé, že v parlamente nebude sedieť žiadna elita národa. Nebude to ani elita ľudí z najužších odborných kruhov ani elita morálky. Bude to len to, čo si občania vo voľbách zvolili. Do parlamentu sa tak dostanú aj ľudia, ktorým bolo viackrát dokázané, že klamali, kradli a krivdili nevinným. Dostanú sa sem ľudia ako Robert Fico, Ján Slota, Robert Kaliňák, Rafael Rafaj či Pavol Paška. Celý zástup nemých tvárí, o ktorých do roku 2014 ani pes neštekne, ani nemá zmysel spomenúť. Veľa ľudí však môj názor očividne nezdieľa a preto aj títo noví poslanci získali legitímny mandát.

Skryť Vypnúť reklamu

Aby som však nášmu parlamentu až tak nekrivdil, musím podotknúť, že do jeho lavíc zasadnú aj osobnosti, ktoré sa medzi elitu snáď zaradiť smú. Hľadať ich pritom treba najmä v koaličných kruhoch. Štefan Hríb raz napísal, že s odchodom Františka Mikloška či Vladimíra Palka prichádza náš parlament o svoje svedomie. A mal kus pravdy. Nádejam sa však, že poslanci ako Ondrej Dostál a Peter Zajac sa ním môžu stať. Okrem ľudí z odbornej praxe a ľudí politického pragmatizmu totiž každý parlament potrebuje aj čosi vyššie. Čosi ako svedomie, úctu k pravde a pokoru.

Po druhé, politické strany.

Vláda Ivety Radičovej získala v Národnej rade len veľmi tesnú väčšinu závislú od vôle množstva jednotlivcov, rôznych názorových skupín a štyroch politických strán. To môže mať dva rôzne následky, na ktoré už neupozorňujem ako prvý - buď nestabilná väčšina a koaličné trenice vládu položia alebo bude práve tesná väčšina užitočná a stane sa akýmsi strážnym psom vlády, ktorá si rozkrádanie a klamstvá ficovských rozmerov nebude môcť dovoliť.

Skryť Vypnúť reklamu

Nechcem byť naivným idealistom a nahovárať sám sebe, že jedny parlamentné voľby z nás spravili vyspelú parlamentnú demokraciu. Aj ďalej bude politika „len o peniazoch a záujmoch" (R. Fico), aj ďalej budú do jej vývoja zasahovať ľudia, ktorých nevidno na televíznych obrazovkách, aj ďalej sa bude hrabať pre seba a zabúdať na záujmy tých dole. Nová Národná rada však napriek tomu všetkému má v mojich očiach na to, aby niečo zmenila. Aby bola o štipku kultúrnejšia, o štipku slušnejšia, o štipku zodpovednejšia ako jej predchodkyňa. A aby bola pevnou oporou našej novej vlády.

Radovan Potočár

Radovan Potočár

Bloger 
  • Počet článkov:  96
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Boli Sme. Zoznam autorových rubrík:  Vážne veciVlažne vážneTrochu scestyPrózaŠkolyEsej?Nezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu