300 hrmených!

Slovensko je na úrovni diktatúr Južnej Ameriky! Deviati českí lekári, cudzia armáda na našom území, to je akoby šesťdesiaty ôsmy! Treba uznať, že akčný vodca lekárskych odborov vie ako na to. Vzbudiť záujem už dokáže dokonca i bez toho, aby do politikov hádzal biele plášte. A lekári svoje napokon získali. Najprv kvetnato rečnili o fungovaní systému a reformných zmenách. Potom sa téma zúžila na jediný bod. Prostučký boj o prachy.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (37)

O lekároch a ich tristo eurách sa toho už popísalo dosť. Ponadávalo sa na politikov, ponadávalo sa na lekárov, povyhlasovali sa núdzové stavy a zdravotníctvo sa blížilo k totálnemu krachu. Predvolebná kampaň sa začala sľubne.

Celý spor však nebol len o politikoch. Nebol to iba príbeh o pacientoch, prázdnych nemocniciach a lekárskej etike. To, že lekári chcú viac, by ešte bolo v poriadku. Koniec-koncov, poznáte niekoho, kto by nechcel väčší plat? Viete o niekom, kto tvrdí sám, že jeho práca je ľahká a zaslúžil by si nižšiu mzdu?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Významný precedens podľa mňa nastal v tom, že lekári svoje napokon získali. Uvedomili si svoju silu, Hippokratove prísahy hodili za hlavu a do nemocníc naozaj neprišli. Nejde však o to, že by som im tri stovky k platu nedoprial. Problém je v tom, že nároky na vyšší plat si robili a aj naďalej si budú robiť ďalší - zdravotné sestry, učitelia alebo úradníci z úradov práce. A tí si viacej vari „nezaslúžia?"

Marián Kollár v roku 2009, v čase vládnutia Roberta Fica, povedal, že lekári si stav verejných financií uvedomujú a preto do štrajku nepôjdu. O dva neskôr, keď je na tom ekonomika ešte horšie a partnerom odborárov je už len akási dočasná vláda, sa to všetko odrazu zmenilo. A tristoeurový záťah sa pánu Kollárovi vydaril.

SkryťVypnúť reklamu

Neprídu však teraz za vládou s urazenými očami sestričky? Nebudú sa na svoje platy s nechápavými tvárami pýtať učitelia? Priemerný plat zdravotnej sestry je 542 eur. Moja mama, stredoškolská učiteľka, v čistom nezarobí viac. Ak by sestričkám či učiteľom ponúkli čo i len sto eur (o troch stovkách, ktoré lekári naveľa-naveľa prijali, ani nehovorím), tak skáču od radosti po strop. Akú odpoveď dostanú, keď sa spýtajú na svoje platy oni?

Možno majú ľahšiu prácu.

Možno privysoké platy.

Netuším, akú odpoveď dostanú, no každopádne sa na tie zdôvodnenia teším.

Zvýšenie platov lekárov o 300 eur v čase, keď každý šetrí, škrtá, seká, škrtí, zmrazuje, prepúšťa, znižuje a zefektívňuje, kde sa len dá, je pračudesná vec. Myslím, že je toho schopný len jediný hospodár. Ten najšikovnejší gazda. Štát.

Radovan Potočár

Radovan Potočár

Bloger 
  • Počet článkov:  96
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Boli Sme. Zoznam autorových rubrík:  Vážne veciVlažne vážneTrochu scestyPrózaŠkolyEsej?Nezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu