Chlieb a hry. Aj Američanom

Ako študent som v Amerike strávil pol roka. To určite nie je veľa. Ale snáď to bolo dosť dlho nato nato, aby som mohol napísať o dvoch najdôležitejších veciach. Ako sa najesť a ako sa zabaviť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Cesta okolo sveta

Jesť sa musí. To platí všade, aj doma, aj v Amerike. Zásadný rozdiel však môže byť v tom, čo na svojom tanieri máte.

Začnem od jednotlivých surovín, nech je v tom trochu logiky. V Amerike majú takmer všetko. Dostupné sú najrozličnejšie druhy ovocia, zeleniny, mäsa či korenín. Vonkoncom preto nie je problém zohnať ani tie najzvláštnejšie, najneobvyklejšie a najčudesnejšie druhy potravín.

Na rozdiel od nás však Američania len veľmi zriedkavo jedia koreň petržlenu, nepoznajú tvaroh a o bryndzi, samozrejme, zvyčajne nikdy nepočuli. Na druhej strane, väčšina Slovákov určite bežne nejedáva ani arašidové maslo, ani macadamské orechy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ešte odlišnejšie je to v prípade reštaurácii. Popri rýchlych občerstveniach ako Subway, McDonald's či Taco Bell na každom rohu natrafíte na reštaurácie s kuchyňami z celého sveta. Veľa z nich ponúka mexickú kuchyňu, iné sa špecializujú na recepty z Číny, Japonska, Vietnamu, Thajska, Talianska, Grécka... Nájsť pravú slovenskú kolibu si však pýta trošičku viacej trpezlivosti.

V neposlednom rade však ide aj o to, ako to v tých reštauráciách vyzerá. V Amerike musíte zvyčajne počkať, kým sa vás ujme hosteska. Potom vám v reštaurácii nájde stôl, vy sa usadíte a od čašníka dostanete jedálny lístok.

Pohár vody. Na prvé počutie - veľmi jednoduchá vec. Na Slovensku však zadarmo obyčajne nedostanete ani ten. V Amerike vám ho na stôl prinesú ešte skôr, ako si objednáte jedlo. A samozrejmosťou je to, čím sú Američania doslova posadnutý - obrovské množstvo ľadu.

SkryťVypnúť reklamu

Zelená je tráva... a hier je veľa

U nás v Leviciach sa hrá basketbal. Plus futbal. A aby som nezabudol, Slovensko je hokejová krajina. Okrem toho niektorí hrávajú volejbal, hádzanú, tenis alebo sa venujú atletike, lyžovaniu, biatlonu, plávaniu či vodáckym športom. V Amerike to všetko platí rovnako. A dalo by sa toho menovať ešte oveľa viac.

Americký futbal. Rugby. Baseball. Softball. Pickball. Poznáte pravidlá všetkých športov, ktoré som vymenoval? Pokiaľ študujete, väčšine z nich sa dá popri klasickom futbale, basketbale, atletike či plávaní venovať priamo na škole. A výborným nápadom je aj pasívne si vychutnať atmosféru zápasov na štadióne plnom fanúšikov.

SkryťVypnúť reklamu

Rovnako ako v prípade jedla, ani pri športoch nemožno povedať, že čo sa jednému páči, musí byť po chuti i druhému. Väčšina Američanov, povedzme si na rovinu, o Majstrovstvách sveta v hokeji na Slovensku nikdy nepočula. To je fakt. No tí, ktorí hokejom naozaj žijú, sledujú zápasy NHL, zbierajú podpisy hokejistov a do školy chodia v hokejových dresoch, si zápasy reprezentantov USA v Košiciach určite nenechali ujsť.

Winnetou v múzeu

Jedlu sa aspoň sčasu-načas musí venovať každý. O športe to, samozrejme, platiť nemôže. Na niečo zaujímavé však v Amerike určite natrafia aj tí, ktorí sa športu vyhýbajú oblúkom.

SkryťVypnúť reklamu

Totemy. Pozostatky indiánskej kultúry. Nič také v Európe nenájdete. Môžeme sa síce pýšiť svojimi hradmi, ukazovať svetu historické centrá a hradby našich miest, ale natrafiť na kultúrne zvyšky indiánskeho osídlenia sa vám na Slovensku tak ľahko určite nepodarí.

V tejto chvíli síce nemám v úmysle písať bedeker. Avšak byť v Severnej Amerike a nepozrieť si aspoň jedno z múzeí, ktoré sa tematike Indiánov venujú, by bolo kdesi na hranici pokročilej sklerózy a totálneho ignorantstva.

Osobne sa mi asi najviac páčilo v Kráľovskom múzeu v kanadskej Victorii. O kultúre, zvyklostiach a spôsobe obživy Indiánov sa predsa neučím každý deň. A dotknúť sa totemu vytesaného pred stovkami rokov, to sa podarí možno len raz za život.

Radovan Potočár

Radovan Potočár

Bloger 
  • Počet článkov:  96
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Boli Sme. Zoznam autorových rubrík:  Vážne veciVlažne vážneTrochu scestyPrózaŠkolyEsej?Nezaradené

Prémioví blogeri

Radko Mačuha

Radko Mačuha

226 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

105 článkov
INESS

INESS

108 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu