V prvom rade treba vziať do úvahy aj cenu peňazí. Cena dolára klesá, zatiaľ čo Euro a koruna stúpajú. Keď si však pozrieme cenu ropy v gramoch zlata, zistíme že za posledných dvadsať rokov sa ropa zhodnotila iba trojnásobne, a nie takmer päťnásobne, ako to je v prípade dolárovej ceny za barel ropy. Takisto si všimneme, že cena ropy spadla z rekordného 4,5 gramu zlata za barel na dnešných 3,57 gramu; pokles o dvadsať percent.
Čo teda ovplyvňuje cenu ropy? Za posledných dvadsať rokov iba raz vyšla zmena ceny z normálu, keď Irak zaútočil na Kuwait. Odvtedy sa cena ropy vrátila na pôvodnú hladinu a začala rásť iba keď sa Exxon zlúčil s Mobilom a BP s Amocom. Je zaujímavé, že práve v čase oboch fúzií dosiahla vyťaženosť amerických rafinérií takmer 100%, no potom začala klesať. Nárast ceny a pokles vyťaženosti by sa však tiež dal odôvodniť poklesom kvót OPEC. OPEC, ktoré dodáva na trh iba okolo 40% ropy, hrá ešte stále dôležitú úlohu v určovaní cien ropy.
Pokles ceny nasledoval fúziu Chevronu s Texacom a zvolenie Georga Busha mladšieho za prezidenta. Od Busha sa čakalo, že počas jeho vlády sa zvýši dopyt po rope viac ako v prípade Gora, ale takisto sa rozšíri ťažba na Alijaške.
Snáď jediné prekvapenie vo vývoji ceny ropy bol jej prudký pokles v mesiacoch po teroristických útokoch 11. Septembra. Cena ropy tiež klesla po americkej invázii Iraku, keď sa čakalo rýchle víťazstvo. Vďaka dlhej a neplodnej okupácii však začala rásť, a iba po tom čo iracký parlament schválil novú ústavu, pokladanú za prvý krok k stabilite krajiny, začala cena ropy opäť klesať.
Napriek tomu, že je cena ropy do značnej miery spolitizovaná, podarilo sa mi nájsť jednu závislosť v mojich tabuľkách: 72% zmeny v cene ropy sa dá vysvetliť zmenou v kapacite rafinérií. Za každý milión barelov kapacity vzrastie cena za barel o jeden gram zlata. Keďže neexistuje štatisticky významná závislosť medzi kapacitou a vyťaženosťou rafinérií, predpokladám, že s narastajúcou kapacitou rastie aj objem rezerv ropy, zatiaľ čo vyťaženosť je viac závislá na sezónnych výkyvoch dopytu po ropných derivátoch, najmä nafty a benzínu. Toto naznačujú aj ročné výkyvy v grafe vyťaženosti rafinérií.
Kliknutím obrázok zväčšíte