Netreba veľa slov; iba tri jednoduché grafy.

Tento graf ukazuje vývoj príjmov a výdavkov do štátneho rozpočtu, ako aj deficitu. Deficit počítam ako percento z príjmov do rozpočtu, nie percento z HDP. Pre roky 2005 až 2008 používam skutočné dáta; pre roky 2009 a 2010 plán štátneho rozpočtu. Prognózy vývoja na tento a budúci rok sú moje: sú viazané na vývoj hrubého domáceho produktu, podľa mojej regresie medzi zložkami HDP a príjmami do štátneho rozpočtu (R2=0,995).
Na tomto grafe sú zaujímavé dve veci. Po prvé, obrovská chyba za rok 2009, keď sa čakal schodok vo výške 7,7% z príjmov, a namiesto toho dosiahneme 29,5%. Po druhé, obrovský nárast plánovaného schodku na budúci rok zo súčasných plánovaných 7,7% na 30,4%. V tomto prípade vyzerá moja prognóza príjmov dokonca lepšie ako vládna; „môj“ schodok by bol „iba“ 23.9%. Pozrime sa teraz prečo tak je.

Tento graf ukazuje podiel grantov (takmer výlučne Eurofondy) na príjmoch do štátneho rozpočtu. Historicky sa pohybovali okolo 12-13%, a neboli závislé od vývoja HDP (teda nie sú zohľadnené ako také v mojej prognóze; základ je iba navýšený o sumu z návrhu štátneho rozpočtu). Podľa Fica sa má ich podiel na príjmoch zdvojnásobiť na 26%. Teda štvrtina príjmov do štátneho rozpočtu má prísť z Európskej únie, a naša vláda na ne má iba minimálny vplyv.

A takto teda vyzerá plán vlády bez Eurofondov. Všimnime si ten obrovský prepad plánovaných príjmov. Naša vláda teda podľa vlastných slov plánuje vyprodukovať najmenej vo svojej histórii, iba o niečo málo viac ako Dzurindova vláda v jej poslednom roku. Fico, podľa návrhu zákona schválenom jeho vlastnou vládou, dosiahol rast v štátnych príjmoch 2,2% ročne, menej ako polovicu rastu HDP v rovnakom období.