Včely sú fascinujúcimi tvormi prírody, ktoré nás už stáročia uchvacujú svojimi spoločenskými štruktúrami, úžasným organizovaným systémom a vzájomnou spoluprácou. V rámci včelstva má každá jednotlivá členka svoju presne definovanú úlohu a robotnice sú neodmysliteľnou súčasťou tejto dobre naolejovanej mašinérie. Dnes sa zamerajme na včely robotnice – ich charakteristiky, vývoj, prácu, spoločenské usporiadanie a nevyhnutný prínos pre udržanie celého včelstva pri živote.
Včely robotnice sú neoplodnené samičky, ktoré tvoria väčšinu populácie vo včeľom úli. Zväčša sa ich veľkosť pohybuje v rozmedzí od 12 mm do 16 mm. Vonkajšia kostra včely je z chitínu a je pokrytá chĺpkami a to krycími, zberacími a zmyslovými. Ich tvar je rozličný. Ich telo je pokryté charakteristickými prúžkami, ktoré dávajú najavo ich pestrosť a varujú pred možným nebezpečenstvom.
Včely robotnica za svoj život prechádzajú cez 5 hlavných vývojových štádií.
Upratovanie : Po vyliahnutí sa včielka začne zapájať do upratovacích prác v úli a venuje sa poriadku a udržiavaniu hygieny v úli. Prvé tri dni po vyliahnutí včielka z plástov odstraňuje nečistoty a bunky, do ktorých bude klásť matka vajíčka, čistí a dezinfikuje baktericídnou látkou, aby tak budúci plod udržala zdravý.
Výživa : Asi na 4 – 10 deň sa u včely aktivuje hltanová žľaza, v ktorej sa vytvára materská kašička a zo včely sa stáva krmička. Materskou, resp. kŕmnou kašičkou kŕmi matku a prvé tri dni aj larvy.
Stavba : Približne po desiatom dni života včely činnosť žľazy ustáva, no aktivujú sa voskotvorné žľazy na brušku a včela preberá úlohu staviteľky. Z voskových šupiniek stavia nové plasty, a ukladá do nich nektár, ktoré priniesli do úľa lietavky.
Stráženie : V predposlednom období svojho krátkeho života preberá včela úlohu strážkyne. Hliadkuje pri letáči a dbá na to, aby sa do úľa nedostal žiaden votrelec. V treťom týždni života včely vytvára najviac jedu.
Zber nektáru a peľu : Záver života včely patrí zásobovaniu a končí ako lietavka. Do úľa nosí nektár, peľ, vodu i propolis.

Včely robotnice sú súčasťou veľmi organizovaného spoločenského systému, kde každá jednotlivá včela má svoju úlohu a plní ju s oddanosťou a precíznosťou. Včelstvo je hierarchický usporiadané s jednou kráľovnou (matkou) , ktorá kladie vajíčka a s tisíckami robotníc, ktoré ju obklopujú a zabezpečujú jej potreby.
Kráľovná je stredobodom spoločenského života včelstva a je zodpovedná za kľúčové rozhodnutia a určovanie smeru včelstva. Na rozdiel od robotníc ma schopnosť klásť vajíčka počas celého svojho života.
Robotnice sú neodmysliteľnou súčasťou kolónie a ich vzájomná spolupráca a oddanosť sú dôležité pre prežitie celého včelstva. Včely robotnice spolu efektívne komunikujú a koordinujú svoje činnosti pomocou tancov a chemických signálov.
Prínos včiel robotníc je nesmierne cenný a neoceniteľný pre našu prírodu aj ľudstvo. Ich činnosť pri opeľovaní rôznych rastlín je kľúčová pre udržanie biodiverzity a rastlinnej produkcie. Približne tretina svetových plodín závisí od opeľovania včelami, vrátane ovocia, orechov, zeleniny a kávy.
Navyše včely robotnice sú hlavnými producentkami medu, ktorý je cenným zdrojom energie a obsahuje množstvo živín a antioxidantov prospešných pre ľudské zdravie.
Včely robotnice sú jedinečnými tvormi, ktoré nám poskytujú nepostrádateľné služby. Ich spoločenské usporiadanie, práca a prínos v opeľovaní a produkcií medu sú kľúčové pre udržanie ekologickej rovnováhy a zachovanie biodiverzity. Je potrebné, aby sme si uvedomili ich dôležitosť a chránili tieto pracovité hrdinky, aby mohli naďalej plniť svoje neoceniteľné úlohy v prírode.