
Prvý film s nálepkou Blues Brothers uzrel svetlo sveta v roku 1980. Jake Blues (John Belushi) bol konečne za dobré správanie prepustený z väzenia. Pred bránami väznice ho čaká brat Elwood (Dan Aykroyd) v starom policajnom aute- tzv. bluesmobile. Na chvíľu sa zastavia v sirotinci, v ktorom vyrastali a nečakane tu dostanú úlohu od Boha. Protivná mníška ich požiada o 5000 dolárov, aby jej úrady nezobrali miesto pre osirotené deti. Pre Jakea a Elwooda sa to zdá hračka, či bežná záležitosť, ale doláre nemôžu ukradnúť. Musia ich zarobiť. Keďže milujú muziku, obvolajú bývalých členov kapely The Blues Brothers band (kvôli ktorým sa dostal Jake do basy) a opať sa ocitnú na koncertných pódiách. Všade cestujú v bluesmobile, zažívajú množsto potýčiek s nahnevanými policajtami, illinoiskými nacistami, neznámou ženou, country fanúšikmi a vlastne s hocikým, kto im chtiac- nechtiac skríži cestu. A keď sme už pri tom country, mne osobne sa najviac páčila scénka v cowboyskom bare, v ktorom mali od majiteľa nakázané hrať len country pesničky. Oni ale začali s bluesom, čo sa zabávajúcim farmárom nepáčilo a tí po nich začali hádzať všetky predmety, ktoré mali poruke. Vtipná časť. Nakoniec sa im prostredníctvom koncertov predsa len podarilo zarobiť spomínané peniaze. Svoju úlohu teda splnili.
O 2 roky neskôr zomrel predstaviteľ Jakea, herec John Belushi (1982) na predávkovanie drogami. Tým sa aj kultová dvojica rozpadla. Dan Aykroyd neváhal a nahovoril filmový štáb na nový film. V roku 1998 sa natočilo voľné pokračovanie s názvom Blues Brothers 2000. V tejto snímke sa nadväzuje na scénky z pôvodného filmu a preto odporúčam vidieť obidve časti chronologicky.
Tentokrát Elwooda Bluesa prepustia z väzania, ktorý nevie, že jeho brat už nie je medzi živými. Po dlhom vyčkávaní ho dozorca privedie do reality. Prvá Elwoodova zastávka vedie do autobazára (predavača si zahral B.B. King), pretože si chce kúpiť auto- pre neho typický bluesmobil. V sirotinci sa stretáva s 10 ročným opusteným chlapcom Busterom. Najprv si myslí, že prítomnosť chlapca je mu na príťaž, ale zakrátko sa s ním skamaráti. Jeho myšlienky sa zase vracajú ku kapele. Zamýšľa sa nad opakovaným obnovením. Scény sú podobné ako v pôvodnom filme, ale všetko sa odohráva s odstupom času. Elwood na cestách stretáva ľudí, ktorým spôsobil trápenie a mnohí z nich na neho nezabudli. Okrem toho je obvinený z únosu chlapca a preto sa musí vysporiadať s rôznymi nástrahami a situáciami. Podgurážení Rusi, spievajúci farár (James Brown), neoblomná manželka gitaristu (Aretha Franklin),starý známy majiteľ country klubu a policajti. Ocitá sa v starých koľajách. A všade je blues.
Kultoví Blues Brothers majú určite svoje miesto v hudobnej kinematografii. Mne sa obidva filmy páčili, sú oddychové a dá sa pri nich zasmiať. Musím ale uznať, že pôvodný film ma zaujal viac ako ten comebackový. Bola to klasika. Fanúšikom modernej techniky sa bude viac páčiť druhý film. Séria filmov je založená na vtipe, takže nejaký veľký umelecký zážitok nečakajte. Proste si vychutnajte príbehy najznámejších bluesových fanúšikov a muzikantov zároveň.
Poznámka: Na Slovensku, presnejšie v Prievidzi existuje kapela, taký malý bigband s názvom Blues 8. Títo muzikanti hrajú piesne z tohto filmu a aj ďalšie známe bluesové štandardy. Ak by sa niekedy ocitli vo vašom meste, neváhajte a príďte sa pozrieť. Určite neoľutujete.
Najlepšia hláška:
Elwood: It's 106 miles to Chicago. We've got a full tank of gas, half a pack of cigarettes, it's dark, and we're wearing sunglasses.
Jake: Hit it.