Keď Ivan Kral emigroval z Československa…

Počas ruskej invázie v roku 1968 v období ,,Pražskej jari"  emigrovalo z Československa mnoho ľudí, medzi nimi aj 18-ročný Ivan Kral, ktorý odcestoval za rodičmi do USA. Ivan bol práve začínajúci hudobník pôsobiaci v pražskej kapele Saze. Bol mladý a hlboko zamilovaný do hudby...Jeho začiatky v Amerike neboli ako prechádzka ružovou záhradou- obrovská, nepoznaná krajina, nový jazyk, nespočetné množstvo povolaní, neznámi ľudia, spomienky na ďaleký domov... Neskôr sa však všetko obrátilo o 180 stupňov. 60-te roky odišli, prišli 70-te. A s nimi aj new yorská hudobná punková scéna, slávne CBGB či new wave kapely. Na výslnie sa vtedy dostali hudobníci, ktorí prepísali rock and rollovú históriu. Ivan Kral bol pri tom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)
Ivan Kral
Ivan Kral 

Ivan Kral je dodnes považovaný za najúspešnejšieho rockového hudobníka a skladateľa z nášho bývalého spoločného štátu s bratmi Čechmi. Preslávil sa najmä tým že bol dlhodobým basgitaristom Patti Smith Group, v ktorej sa veľmi skladateľsky angažoval. Patti Smith obľubujem už pomerne dlho a preto, že mala v kapele nášho krajana a snažila sa mu pomôcť v každom prípade ma mimoriadne teší a zvyšuje ku nej moju priazeň. Ivan okrem hrania s Patti Smith pôsobil a komponoval pre ďalších iných nie menej známych hudobníkov a svoju ruku priložil k takým dielam, o ktorých niektorí ľudia možno ani nevedia, že sú z Ivanovej tvorby. Spolupracoval s Debbie Harry z Blondie, chameleónom Davidom Bowiem, ,,výkvetom" Iggym Popom, pánom Johnom Caleom alebo kapelou U2.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu


V roku 1976 spoločne s Amosom Poem režíroval punkový dokument s výstižným názvom The Blank Generation. Skomponoval skladby pre rôzne filmy, na konte má pár sólových dosiek a vo svojej zbierke hudobných trofejí je dokonca držiteľom ocenení Grammy.

Obrázok blogu


Do jeho rodnej Prahy sa v dlhodobých intervaloch s obľubou vracia, veď okrem USA i tu má stálu základňu fanúšikov. Po príchode sa mu určite vynoria nostalgické spomienky, príhody z detstva a usadí sa ten čudný pocit, že sa momentálne nachádza v krajine, ktorú tak dávno opustil.


Podla môjho názoru je Ivan Kral nedocenený umelec. Stretol sa a spolupracoval s naozaj známymi rock and rollovými osobnosťami , skomponoval skladby, ktoré si niektorí hudobníci ,,veselo" privlastňujú a zažil jedno z najvplyvnejších období na svetovú kultúru. Na Ivana Krala netreba zabúdať, keby sa nesnažil, možno by napríklad taká Patti Smith vo svojom repertoári nemala Dancing Barefoot alebo by jej album Horses zostal nedokončený. Kralova prítomnosť bola dôležitá pri vzniku niektorých najvýznamnejších rockových albumov v histórii. A som pyšná, že pochádza z Československa.

Roberta Dolinská

Roberta Dolinská

Bloger 
  • Počet článkov:  85
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som študentka amerických štúdií a žijem v Anglicku. V Londýne mám kapelu,zaujímam sa o bicie, hudbu, módu, fotografiu, film a históriu. Zoznam autorových rubrík:  Recenzie na albumyReportáže z podujatíHudobné osobnostiFilmyHudobné zaujímavostiFestival PohodaHudobné úletyJa a USASúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

42 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu