Moe Tucker, žena ktorá bubnovaním hypnotizovala davy

Keď v 60-tych rokoch Andy Warhol usporiadaval vo svojej Factory párty, nechýbali koncerty experimentálnej kapely The Velvet Underground, ktorú manažoval. Táto partia new yorských típkov hrajúca 3 akordy dookola prišla s novým štýlom neohraničenej hudby, uplatňovala avantgardné prvky a Reedove texty dostali poéziu na celkom inú úroveň. The Velvet Underground boli výnimoční a nenahraditeľní. Lebo boli odlišní. A čo je naozaj pozoruhodné, za bicími mali ženu menom Moe Tucker.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)
Moe Tucker
Moe Tucker 

Ak sa ledabolo pozriete na nejakú fotografiu The Velvet Underground, ťažko medzi týmito chlapcami nájdete nežné pohlavie (pokiaľ ste nenatrafili na obrázok s Nico). Ale keď sa pozriete pozornejšie, zistíte, že tá malá osôbka s chlapčenskou postavou je naozaj žena.


Maureen Moe Tucker bola jednou z prvých bubeníčok v rock and rollových kapelách. V 60-tych rokoch bolo dievča hrajúce na bicie alebo perkusie niečim netradičným, v súčasnosti je to bežný jav. Ona nebola sladká bábika, ktorá chcela patriť do muzikantského sveta ako nejaká groupie. Bola svojrázna bubeníčka, ktorá dosiahla medzi mužmi rešpekt.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu


Jej štýl hrania bol v porovnaní s vtedajšími bubeníckymi kolegami odlišný. Za bubnami nesedela, ona za nimi stála. A to podľa jej vyjadrenia preto, lebo jej nízka postava nedovoľovala presne trafiť bass drum. S obľubou sa vyhýbala činelám a dlhým sólam. Namiesto klasických paličiek prevažne používala tie, s ktorými sa hrá na marimbu.

The Velvet Underground patria medzi kapely, ktoré sa do ucha nedostanú na prvý raz. Celé to ,,warholovské" umenie je niekedy nepochopiteľné. Moe bola vo svojej hre úžasná aj keď vedela, že nikdy nebude mať takú dobrú techniku ako iní bubeníci. Ale aj tak patrí medzi mojich najobľúbenejších bubeníkov, či skôr bubeníčky. Ja síce neuprednostňujem hrať postojačky, ale i tak sa môžem od nej niečo naučiť.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Roberta Dolinská

Roberta Dolinská

Bloger 
  • Počet článkov:  85
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som študentka amerických štúdií a žijem v Anglicku. V Londýne mám kapelu,zaujímam sa o bicie, hudbu, módu, fotografiu, film a históriu. Zoznam autorových rubrík:  Recenzie na albumyReportáže z podujatíHudobné osobnostiFilmyHudobné zaujímavostiFestival PohodaHudobné úletyJa a USASúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

42 článkov
SkryťZatvoriť reklamu