Vytie a Ginsberg na filmovom plátne

Vytie (Howl and other poems) je najznámejšou básnickou zbierkou Allena Ginsberga, ktorá vyšla v roku 1956 v San Franciscu. Odštartovala revolúciu pre vtedajšiu generáciu, ale ,,vďaka" neprajníkom sa Ginsberg spolu s Ferlinghettim dostali pred súd. Ginsberg napísal Vytie bez servítky (najprv to mala byť divadelná hra)a Ferlinghetti ho s nadšením hneď vydal vo svojom vydavateľstve City Lights Bookstore. Ferlinghetti bol dokonca zatknutý. A o tom je i film s rovnomenným názvom, ktorý do našich kín prichádza v polovici novembra.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)
Poster
Poster 

Vytie bolo prvou vydanou Ginsbergovou básnickou zbierkou. Film zachytáva 3 najdôležitejšie časti Ginsbergovho života. Raný život v New York City, spomínané Vytie a v roku 1957 obscénny súd (vyšla aj kniha Howl on Trial, pozn.aut.). Pojednávanie sa začalo hneď potom, ako Ginsbergovi vyšla báseň Vytie, v ktorej sa nehanbí za užívanie drog a svoju homosexualitu.

Vo filme sa stretávame aj s Ginsbergovými (James Franco) dlhoročnými priateľmi či partnermi, spomeniem napríklad Petra Orlovského (Aaron Tveit), Jacka Kerouaca (Todd Rotondi) a Neala Cassadyho (Jon Prescott). Počas 85-tich minút bude divák vtiahnutý do celého diania Vytia.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


Osobne uprednostňujem staré filmy, ale keď sa nová kinematografia púšťa do príbehov, ktoré majú niečo do seba tak to určite nezavrhujem. Howl považujem za ,,film roka" a už sa neviem dočkať. Ginsberg a vlastne celá beatnicka kultúra je fascinujúca. A bez Vytia si ju neviem ani predstaviť.


"I saw the best minds of my generation destroyed by
madness, starving hysterical naked,
dragging themselves through the negro streets at dawn
looking for an angry fix."

Roberta Dolinská

Roberta Dolinská

Bloger 
  • Počet článkov:  85
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som študentka amerických štúdií a žijem v Anglicku. V Londýne mám kapelu,zaujímam sa o bicie, hudbu, módu, fotografiu, film a históriu. Zoznam autorových rubrík:  Recenzie na albumyReportáže z podujatíHudobné osobnostiFilmyHudobné zaujímavostiFestival PohodaHudobné úletyJa a USASúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
SkryťZatvoriť reklamu